Rezonans magnetyczny to badanie, którego często, choć wcale nie słusznie się obawiamy. Może bowiem okazać się bardzo przydatne lub wręcz niezbędne w diagnozowaniu chorób całego ciała i nieprawidłowości w działaniu i funkcjonowaniu naszego organizmu. Dziś dowiemy się na czym właściwie opiera się praca tego urządzenia oraz czym są sekwencje w pracy rezonansu.
Rezonans magnetyczny (inaczej mówiąc MRI) to badanie bezinwazyjne i w pełni bezpieczne. W swoim działaniu nie wykorzystuje bowiem promieni rentgenowskich, ale całkiem inne zjawiska fizyczne - pole magnetyczne oraz fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości, co nie wpływa w żaden negatywny sposób na organizm pacjenta. Jak to działa? W ciele człowieka znajdują się cząsteczki wody, wykazujące właściwości magnetyczne. Dzięki zastosowaniu specjalnych fal czujnik tomografu odbiera informacje, a następnie zostają one komputerowo przetwarzane na gotowe obrazy medyczne. Lekarz radiolog oraz technik radiodiagnostyk opisują, analizują i tworzą trójwymiarowe przekroje danych partii ciała, czy narządów. A co kryje się pod hasłem rezonans magnetyczny sekwencje?
Podczas przeprowadzania badania MRI może wyodrębnić pewne sekwencje – konkretne parametry, które umożliwiają uzyskanie niezbędnych danych potrzebnych w szczegółowej i skrupulatnej diagnostyce. Inaczej mówiąc, sekwencje to po prostu precyzyjne ustawienia urządzenia – regulacja pól magnetycznych, czasów, cewek nadawczo-odbiorczych, wpływające na uzyskiwane obrazy. Rezonans magnetyczny sekwencje – czy są ważne? Zdecydowanie tak, ponieważ od ich odpowiedniego wyboru i precyzyjnego wyregulowania będzie zależała dokładność i czytelność otrzymanych obrazów diagnostycznych. Możemy wyróżnić cztery rodzaje sekwencji rezonansu magnetycznego:
Taki rodzaj sekwencji wykorzystuje się głównie podczas wykonywania MRI mózgu. Dzięki takim ustawieniom sprzętu możliwe jest precyzyjne przeskanowanie całej struktury mózgu i wykrycie nieprawidłowości – guzów, ropni, obrzęków. Otrzymany obraz jest dobrze widoczny i bardzo czytelny dzięki temu, że pewne elementy obrazowane są w ciemniejszych, a inne w jaśniejszych kolorach.
To podobny rodzaj ustawień, który również często stosowany jest w badaniu mózgu, ale dodatkowo także wątroby i trzustki. Dzięki tej sekwencji precyzyjnie można na przykład zdiagnozować występowanie krwiaka oraz różne fazy jego powstawania. Z pomocą obrazowania T2 można także skutecznie odróżnić guz od torbieli.
Skrót ten pochodzi od angielskich słów „fluid attenuated inversion recovery”. To pewna modyfikacja wyżej wspomnianej sekwencji T2. Tutaj te obszary w ciele, które zwierają w sobie dużą ilość wody ukazywane są w barwach jaśniejszych, zaś te z małą ilością wody w ciemniejszych. Za jej pomocą można wykryć różne choroby i nieprawidłowości szczególnie w obrębie układu nerwowego.
Sekwencje tego typu doskonale sprawdzają się w diagnozowaniu i obrazowaniu przede wszystkim udarów i zmian niedokrwiennych mózgu. Wykorzystują w swoim działaniu zjawisko dyfuzji cząsteczek wody. To stosunkowa nowa metoda, która w ciągu ostatnich kilku lat bardzo intensywnie się rozwija.
Choć pacjent nie ma wpływu na wybór sekwencji w rezonansie magnetycznym i zdaje się w tej kwestii w zupełności na wiedzę oraz doświadczenie lekarza wykonującego badanie, warto zapoznać się z podstawową wiedzą i terminologią w tym temacie. Czym więcej wiemy bowiem o danych medycznych badaniach, czy zabiegach, tym stają się dla nas bardziej zrozumiałe, a tym samym o wiele mniej przerażające i wzbudzające niepokój, czy lęk.
MR Diagnostic
Pracownie rezonansu magnetycznego