Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego?

Wynik rezonansu magnetycznego może się wydawać czarną magią dla przeciętnego człowieka, pacjenta, który nie ma zbyt wiele wspólnego z zaawansowaną medycyną. Na szczęście otrzymując go nie jesteśmy pozostawieni sami sobie – to lekarz specjalista, który skierował nas na takie badanie (na przykład neurolog) pomoże nam poprawnie zinterpretować i zrozumieć otrzymany wynik. Warto jednak wiedzieć, że w zakresie prywatnej opieki medycznej można wykonać MRI również odpłatnie i bez skierowania. W takiej sytuacji również powinno się jednak umówić się na wizytę lekarską, aby wraz ze specjalistą omówić i przeanalizować rezultat badania.

Ile czeka się na wynik rezonansu magnetycznego?

Wiele zależy tutaj od badanego obszaru – czy przykładowo wykonywany był wyłącznie rezonans głowy, czy może całego ciała. Z reguły jednak na wyniki czeka się do kilku dni roboczych (o maksymalny czas oczekiwania najlepiej zapytać uprzednio w konkretnej placówce, przy czym nie powinien być on dłuższy niż 14 dni). W sytuacjach naglących, wymagających szybkiej diagnostyki i późniejszej interwencji (wypadek, zagrożenie życia) lub jeśli pacjent przebywa w szpitalu oraz na prośbę lekarza zlecającego wykonanie MRI, jeśli zostanie ono sklasyfikowane jako pilne, wynik można otrzymać szybciej.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Kto odczytuje wyniki rezonansu magnetycznego?

Wyniki rezonansu dostarczane są w formie płyty CD/DVD z zapisem obrazowym badania oraz pisemnym jego opisem, sporządzanym przez lekarza radiologa. Pacjent otrzymuje je w danej placówce, w której zostało wykonane badanie (o tym, że są gotowe do odbioru może zostać poinformowany telefonicznie), a następnie powinien umówić się na wizytę z wykwalifikowanym lekarzem, który pomoże w ich interpretacji. Nie polecamy diagnozowania się na własną rękę – na przykład korzystając z wyszukiwarki, czy forów internetowych. Każdy przypadek jest inny i wymaga specjalistycznego podejścia oraz rzetelnej oceny ewentualnie wykrytych zmian czy schorzeń. Bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia możemy jednie narazić się na niepotrzebny stres i niepewność.

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

Czy jest możliwość odbioru badania drogą elektorniczną?

Tak, obrazy diagnostyczne w formacie DICOM (to co zawiera płyta CD z badaniem) oraz opis badania można pobrać z platformy ePacjenta po zalogowaniu się na swoje konto. Aby uzyskać dostęp do portalu ePacjenta należy wypełnić w pracowni MR krótki formularz rejestracyjny. W nim należy sprecyzować adres mailowy na który zostanie zarejestorwane konto. Niestety ze względów bezpieczeństwa danych osobowych oraz wrażliwych danych medycznych rejestracji takiej można dokonać tylko osobiście. Zachęcamy do zrobienia tego przed lub po badaniu MR.

Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego?

Czego tak naprawdę możemy dowiedzieć się o stanie naszego zdrowia dzięki przeprowadzeniu MRI? Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego w praktyce? Wyniki rezonansu podawane są w typowo fachowym, medycznym języku, który dla zwykłego laika prawdopodobnie może wydawać się trudny i niezrozumiały. Wiele zależy także od badanego obszaru i dolegliwości, które skłoniły pacjenta do udania się na tego typu badanie. Dzięki MRI można na przykład wykryć nowotwory, guzy, torbiele, niebezpieczne zmiany w układzie krążenia, żyłach i tętnicach, sprawdzić cały układ mięśniowo-szkieletowy, zdiagnozować zwyrodnienia kręgosłupa, a także różnego rodzaju stany zapalne w organizmie. MRI wykonuje się także przy problemach neurologicznych, udarach, czy mikroudarach, omdleniach, bólach niewiadomego pochodzenia. Może być również pomocne przy rozpoznawaniu dolegliwości wieku starczego, wad serca i wielu innych chorób.

Wyniki rezonansu to skomplikowany opis pełen medycznej terminologii. Nie otrzymamy w tym przypadku czarno na białym informacji, czy jesteśmy zdrowi, czy też nie. Dlatego interpretacja wyników rezonansu magnetycznego powinna odbywać się w konsultacji z lekarzem specjalistą, który skierował nas na takie badanie lub do którego zapiszemy się na własną rękę (jeśli zdecydowaliśmy się na wykonanie MRI bez skierowania). Otrzymane wyniki trzeba bowiem skonfrontować z dotychczasowym przebiegiem choroby, stanem zdrowia, ewentualnymi współistniejącymi dolegliwościami, aby móc w razie potrzebny podjąć odpowiednie dalsze kroki i zaplanować leczenie, konsultacje lub kolejne badania diagnostyczne.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic