Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Skierowanie na rezonans magnetyczny

Jedno z częstszych pytań i dylematów w odniesieniu do badania MR, dotyczy z całą pewnością kwestii skierowania. Czy jest ono konieczne, aby w ogóle zarejestrować się na rezonans magnetyczny? A może również bez skierowania można bezproblemowo wykonać MR różnych części ciała? 

Czy na rezonans potrzebne jest skierowanie?

Wszystko zależy od tego czy badanie ma być refundowane przez NFZ, czy opłacone przez osobę badaną. W pierwszym przypadku każdy pacjent, który chce wykonać badanie rezonansem magnetycznym musi posiadać skierowanie od lekarza specjalisty, które zostało wystawione w poradni lubi innym podmiocie posiadającym umowę z NFZ. Na takim skierowaniu lekarz określa jaka część ciała ma zostać zbadana i czy badanie wykonać z podaniem środka kontrastującego.

Jeżeli badanie jest prywatne – czyli finansowane przez osobę poddającą się badaniu, skierowanie nie jest wymagane. To badany określa jaka część ciała ma zostać zobrazowana,  a decyzję co do konieczności podania kontrastu podejmuje lekarz radiolog. Jest to szybki sposób na ustalenie przyczyn dolegliwości, które nas niepokoją bez oczekiwania w kolejce do specjalisty. Dodatkowe korzyści z badania komercyjnego wynikają z dużo krótszego oczekiwania na termin badania (zdarza się, że badanie wykonywane jest tego samego lub kolejnego dnia) oraz wynik opisowy. 

 Rejestrując się na badanie rezonansem magnetycznym ze skierowaniem wystawionym przez specjalistę, ale na wizycie prywatnej trzeba liczyć się z tym, że badanie rezonansem również będzie płatne.

W celu rejestracji na badanie refundowane przez NFZ wymagane jest podanie 4-cyfrowego kodu dostępu ze skierowania oraz numeru PESEL, pacjenci rejestrowani są zgodnie z obowiązującą kolejką.

Jak długo jest ważne skierowanie na rezonans magnetyczny?

Tak naprawdę skierowanie na rezonans nie ma terminu ważności. Można skorzystać z niego tak długo, dopóki istnieje potrzeba przeprowadzenia takiego badania ze względów zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że na podstawie jednego skierowania pacjent może się zarejestrować tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie!

Kto może wystawić skierowanie na rezonans?

Skierowanie na rezonans może wystawić wyłącznie lekarz specjalista (np. neurolog, ortopeda, neurochirurg) przyjmujący zarówno w placówce prywatnej, jak i na NFZ. Warto tutaj podkreślić, że lekarz pierwszego kontaktu, nie może wystawić tego typu skierowania. Nawet, gdyby zdecydował się na prośbę pacjenta to zrobić, takie skierowanie nie będzie obowiązywać i mimo jego posiadania, pacjent będzie zobowiązany pokryć pełen koszt badania. Z tego powodu najpierw powinniśmy się udać do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który skieruje nas do specjalisty.

Jakie dane powinny być na skierowaniu?

E-skierowanie zwiera przede wszystkim 4-cyfrowy kod dostępu, który umożliwia otwarcie dokumentu w placówce, w której rejestruje się pacjent. Na skierowaniu znajdują się podstawowe dane pacjenta: imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, rozpoznanie (kod ICD-10), powód jego wystawienia oraz dokładny obszar anatomiczny jaki ma obejmować badanie rezonansem, ale także stronę ciała, jeżeli badamy kończyny. Na skierowaniu powinna być zawarta informacja czy badanie powinno być przeprowadzone z kontrastem, czy też bez. Lekarz na podstawie dolegliwości kwalifikuje do badania w trybie stabilnym lub pilnym (cito). Tryb CITO pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym. 

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic