Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego?

Wynik rezonansu magnetycznego może się wydawać czarną magią dla przeciętnego człowieka, pacjenta, który nie ma zbyt wiele wspólnego z zaawansowaną medycyną. Na szczęście otrzymując go nie jesteśmy pozostawieni sami sobie – to lekarz specjalista, który skierował nas na takie badanie (na przykład neurolog) pomoże nam poprawnie zinterpretować i zrozumieć otrzymany wynik. Warto jednak wiedzieć, że w zakresie prywatnej opieki medycznej można wykonać MRI również odpłatnie i bez skierowania. W takiej sytuacji również powinno się jednak umówić się na wizytę lekarską, aby wraz ze specjalistą omówić i przeanalizować rezultat badania.

Ile czeka się na wynik rezonansu magnetycznego?

Wiele zależy tutaj od badanego obszaru – czy przykładowo wykonywany był wyłącznie rezonans głowy, czy może całego ciała. Z reguły jednak na wyniki czeka się do kilku dni roboczych (o maksymalny czas oczekiwania najlepiej zapytać uprzednio w konkretnej placówce, przy czym nie powinien być on dłuższy niż 14 dni). W sytuacjach naglących, wymagających szybkiej diagnostyki i późniejszej interwencji (wypadek, zagrożenie życia) lub jeśli pacjent przebywa w szpitalu oraz na prośbę lekarza zlecającego wykonanie MRI, jeśli zostanie ono sklasyfikowane jako pilne, wynik można otrzymać szybciej.

Kto odczytuje wyniki rezonansu magnetycznego?

Wyniki rezonansu dostarczane są w formie płyty CD/DVD z zapisem obrazowym badania oraz pisemnym jego opisem, sporządzanym przez lekarza radiologa. Pacjent otrzymuje je w danej placówce, w której zostało wykonane badanie (o tym, że są gotowe do odbioru może zostać poinformowany telefonicznie), a następnie powinien umówić się na wizytę z wykwalifikowanym lekarzem, który pomoże w ich interpretacji. Nie polecamy diagnozowania się na własną rękę – na przykład korzystając z wyszukiwarki, czy forów internetowych. Każdy przypadek jest inny i wymaga specjalistycznego podejścia oraz rzetelnej oceny ewentualnie wykrytych zmian czy schorzeń. Bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia możemy jednie narazić się na niepotrzebny stres i niepewność.

Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego?

Czego tak naprawdę możemy dowiedzieć się o stanie naszego zdrowia dzięki przeprowadzeniu MRI? Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego w praktyce? Wyniki rezonansu podawane są w typowo fachowym, medycznym języku, który dla zwykłego laika prawdopodobnie może wydawać się trudny i niezrozumiały. Wiele zależy także od badanego obszaru i dolegliwości, które skłoniły pacjenta do udania się na tego typu badanie. Dzięki MRI można na przykład wykryć nowotwory, guzy, torbiele, niebezpieczne zmiany w układzie krążenia, żyłach i tętnicach, sprawdzić cały układ mięśniowo-szkieletowy, zdiagnozować zwyrodnienia kręgosłupa, a także różnego rodzaju stany zapalne w organizmie. MRI wykonuje się także przy problemach neurologicznych, udarach, czy mikroudarach, omdleniach, bólach niewiadomego pochodzenia. Może być również pomocne przy rozpoznawaniu dolegliwości wieku starczego, wad serca i wielu innych chorób.

Wyniki rezonansu to skomplikowany opis pełen medycznej terminologii. Nie otrzymamy w tym przypadku czarno na białym informacji, czy jesteśmy zdrowi, czy też nie. Dlatego interpretacja wyników rezonansu magnetycznego powinna odbywać się w konsultacji z lekarzem specjalistą, który skierował nas na takie badanie lub do którego zapiszemy się na własną rękę (jeśli zdecydowaliśmy się na wykonanie MRI bez skierowania). Otrzymane wyniki trzeba bowiem skonfrontować z dotychczasowym przebiegiem choroby, stanem zdrowia, ewentualnymi współistniejącymi dolegliwościami, aby móc w razie potrzebny podjąć odpowiednie dalsze kroki i zaplanować leczenie, konsultacje lub kolejne badania diagnostyczne.