Badanie MR w krótkotrwałym znieczuleniu – rezonans magnetyczny podczas głębokiego snu
Badania rezonansem magnetycznym należą do najdokładniejszych badań diagnostycznych, które umożliwiają zobrazowanie ośrodkowego układu nerwowego i narządów wewnętrznych. Choć jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki, to jednak pewna grupa pacjentów może mieć problem z poddaniem się badaniu. Dotyczy to m.in. osób z klaustrofobią, osób źle znoszących hałas czy małych dzieci, dla których problemem jest leżenie w bezruchu. Nie oznacza to jednak, że ta grupa pacjentów nie może skorzystać z diagnostyki rezonansem magnetycznym. Rozwiązaniem są badania w krótkotrwałym znieczuleniu, czyli rezonans magnetyczny podczas głębokiego snu – jest to usługa komercyjna, którą można wykonać w naszej pracowni MR Diagnostic w Działdowie.
Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu – to znaczy?
Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu to procedura farmakologiczna, mająca na celu indukowanie snu u pacjenta. W naszej pracowni MR Diagnostic w Działdowie przeprowadzamy tego rodzaju badania, przy użyciu krótkodziałających leków uspokajających i nasennych.
Procedura przeznaczona jest dla pacjentów, którzy potrzebują diagnostyki obrazowej, ale z różnych przyczyn badanie rezonansem magnetycznym wywołuje u nich uczucie lęku, nadmiernego stresu lub jest niemożliwe do wykonania – może to wynikać z trudności w utrzymaniu bezruchu przez kilkadziesiąt minut, zwłaszcza u osób z intensywnym bólem, który utrudnia pozostanie w wymuszonej pozycji. W związku z tym badanie w krótkotrwałym znieczuleniu staje się alternatywą, umożliwiającą przeprowadzenie procedury diagnostycznej w sposób, który eliminuje te trudności.
Jak przebiega rezonans w krótkotrwałym znieczuleniu?
Rezonans magnetyczny w krótkotrwałym znieczuleniu polega na dożylnym podaniu pacjentowi krótkodziałających leków uspokajających i nasennych, które wywołują uczucie senności i odprężenia. Dawka leku jest dostosowywana indywidualnie przez lekarza anestezjologa, biorąc pod uwagę masę ciała pacjenta oraz czas trwania badania.
Po wprowadzeniu pacjenta w stan głębokiego snu przystępuje się do diagnostyki. W zależności od rodzaju badanej okolicy obrazowanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut – w tym czasie pacjent śpi i nie odczuwa niedogodności związanych z badaniem, np. hałasu czy lęku związanego z przebywaniem w wąskiej przestrzeni. Ponadto pacjent pozostaje w bezruchu, dzięki czemu uzyskujemy obrazy diagnostyczne wysokiej jakości.
Szpital Miejski
św. Jana Pawła II,
ul. J.A. Komeńskiego 35
tel. (55) 506 55 55
Powiatowy Szpital
im. Biegańskiego,
ul. gen. Władysława Andersa 3
tel. (89) 506 55 66
Szpital Powiatowy
im. Jana Pawła II,
ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 11
tel. (89) 506 55 56
Szpital SPZOZ
w Działdowie,
ul. Leśna 1
tel. (23) 306 75 55
Szpital w Ostródzie S.A.
ul. Wł. Jagiełły 1
tel. (89) 506 55 99
Rezonans magnetyczny w krótkotrwałym znieczuleniu – przygotowanie do badania
Rezonans magnetyczny podczas snu wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania się. Przygotowanie ma na celu zapewnienie bezpiecznych warunków badania oraz zminimalizowanie ewentualnego ryzyka, jakie mogłoby wynikać, np. z chorób przewlekłych lub stosowanych leków, używek. Jak zatem należy przygotować się do rezonansu w krótkotrwałym znieczuleniu?
- Na 6 godzin przed badaniem nie zaleca się spożywania posiłków, a 2 godziny przed badaniem nie wolno również nic pić. Zalecenie to ma na celu uniknięcie ryzyka zachłyśnięcia treścią żołądkową podczas działania środków farmakologicznych, zwłaszcza gdy pacjent przebywa w pozycji leżącej.
- Regularnie przyjmowane leki można przyjąć o normalnej porze, chyba że lekarz anestezjolog zaleci inaczej.
- Na 24 godziny przed rezonansem magnetycznym w krótkotrwałym znieczuleniu zalecane jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu.
- Tuż przed przystąpieniem do badania, pacjent powinien usunąć protezy zębowe i szkła kontaktowe.
- Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu wymaga wypełnienia wcześniej przesłanej ankiety anestezjologicznej w celu wykluczenia przeciwwskazań do takiego badania.
- Ponadto, przed każdym badaniem rezonansem magnetycznym, pacjent powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą przeprowadzonych w przeszłości zabiegów (jeśli takie miały miejsce).
Badania w krótkotrwałym znieczuleniu – czy istnieją przeciwwskazania?
Badania w krótkotrwałym znieczuleniu nie mogą być wykonywane u osób, które stosują substancje psychoaktywne lub u pacjentów, u których występują:
- niewyrównane choroby układu krążenia;
- niewydolność nerek lub wątroby;
- infekcje górnych dróg oddechowych;
- niewydolność układu oddechowego (ostra lub przewlekła);
- zaawansowane choroby układu oddechowego: astma, rozedma płuc;
- niewyrównana cukrzyca lub nadczynność tarczycy;
- uczulenia na leki stosowane podczas procedury;
Rezonans w krótkotrwałym znieczuleniu – co się dzieje po badaniu?
Pacjent po badaniu może przez godzinę lub dwie odczuwać dolegliwości związane z działaniem leków, w postaci: zawrotów głowy, senności, pogorszenia koncentracji, zaburzeń pamięci, dezorientacji. Są to objawy przejściowe, które ustępują po godzinie lub dwóch od zakończenia podawania środków nasennych i uspokajających. Badany może opuścić pracownię diagnostyczną za zgodą lekarza. Na badanie rezonansem magnetycznym w krótkotrwałym znieczuleniu pacjent powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą, ze względu na możliwość wystąpienia powyższych objawów oraz zakaz prowadzenia pojazdów.
Rejestracja
Zobacz także
-
Kompleksowe badanie MR całego kręgosłupa
Zapraszamy na kompleksowe badanie MR całego kręgosłupa (odcinki C, Th, LS) dostępne teraz w atrakcyjnym…
-
Rezonans magnetyczny całego ciała – czyli badanie Whole body
Czym jest rezonans magnetyczny całego ciała? Rezonans Magnetyczny całego ciała to badanie bez użycia promieniowania…
-
Rezonans magnetyczny, a klaustrofobia
Badanie rezonansem magnetycznym (MR) to niezwykle skuteczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie precyzyjnych obrazów wnętrza…