Badanie MR w krótkotrwałym znieczuleniu

Badanie MR w krótkotrwałym znieczuleniu

Badanie MR w krótkotrwałym znieczuleniu - rezonans magnetyczny podczas głębokiego snu

Badania rezonansem magnetycznym należą do najdokładniejszych badań diagnostycznych, które umożliwiają zobrazowanie ośrodkowego układu nerwowego i narządów wewnętrznych. Choć jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki, to jednak pewna grupa pacjentów może mieć problem z poddaniem się badaniu. Dotyczy to m.in. osób z klaustrofobią, osób źle znoszących hałas czy małych dzieci, dla których problemem jest leżenie w bezruchu. Nie oznacza to jednak, że ta grupa pacjentów nie może skorzystać z diagnostyki rezonansem magnetycznym. Rozwiązaniem są badania w krótkotrwałym znieczuleniu, czyli rezonans magnetyczny podczas głębokiego snu – jest to usługa komercyjna, którą można wykonać w naszej pracowni MR Diagnostic w Działdowie.

 

Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu – to znaczy?

Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu to procedura farmakologiczna, mająca na celu indukowanie snu u pacjenta. W naszej pracowni MR Diagnostic w Działdowie przeprowadzamy tego rodzaju badania, przy użyciu krótkodziałających leków uspokajających i nasennych.

Procedura przeznaczona jest dla pacjentów, którzy potrzebują diagnostyki obrazowej, ale z różnych przyczyn badanie rezonansem magnetycznym wywołuje u nich uczucie lęku, nadmiernego stresu lub jest niemożliwe do wykonania - może to wynikać z trudności w utrzymaniu bezruchu przez kilkadziesiąt minut, zwłaszcza u osób z intensywnym bólem, który utrudnia pozostanie w wymuszonej pozycji. W związku z tym badanie w krótkotrwałym znieczuleniu staje się alternatywą, umożliwiającą przeprowadzenie procedury diagnostycznej w sposób, który eliminuje te trudności.

 

Jak przebiega rezonans w krótkotrwałym znieczuleniu?

Rezonans magnetyczny w krótkotrwałym znieczuleniu polega na dożylnym podaniu pacjentowi krótkodziałających leków uspokajających i nasennych, które wywołują uczucie senności i odprężenia. Dawka leku jest dostosowywana indywidualnie przez lekarza anestezjologa, biorąc pod uwagę masę ciała pacjenta oraz czas trwania badania.

Po wprowadzeniu pacjenta w stan głębokiego snu przystępuje się do diagnostyki.  W zależności od rodzaju badanej okolicy obrazowanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - w tym czasie pacjent śpi i nie odczuwa niedogodności związanych z badaniem, np. hałasu czy lęku związanego z przebywaniem w wąskiej przestrzeni. Ponadto pacjent pozostaje w bezruchu, dzięki czemu uzyskujemy obrazy diagnostyczne wysokiej jakości.

 

Rezonans magnetyczny w krótkotrwałym znieczuleniu – przygotowanie do badania

Rezonans magnetyczny podczas snu wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania się. Przygotowanie ma na celu zapewnienie bezpiecznych warunków badania oraz zminimalizowanie ewentualnego ryzyka, jakie mogłoby wynikać, np. z chorób przewlekłych lub stosowanych leków, używek. Jak zatem należy przygotować się do rezonansu w krótkotrwałym znieczuleniu?

 • Na 6 godzin przed badaniem nie zaleca się spożywania posiłków, a 2 godziny przed badaniem nie wolno również nic pić. Zalecenie to ma na celu uniknięcie ryzyka zachłyśnięcia treścią żołądkową podczas działania środków farmakologicznych, zwłaszcza gdy pacjent przebywa w pozycji leżącej.
 • Regularnie przyjmowane leki można przyjąć o normalnej porze, chyba że lekarz anestezjolog zaleci inaczej.
 • Na 24 godziny przed rezonansem magnetycznym w krótkotrwałym znieczuleniu zalecane jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu.
 • Tuż przed przystąpieniem do badania, pacjent powinien usunąć protezy zębowe i szkła kontaktowe.
 • Badanie w krótkotrwałym znieczuleniu wymaga wypełnienia wcześniej przesłanej ankiety anestezjologicznej w celu wykluczenia przeciwwskazań do takiego badania.
 • Ponadto, przed każdym badaniem rezonansem magnetycznym, pacjent powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą przeprowadzonych w przeszłości zabiegów (jeśli takie miały miejsce).

 

Badania w krótkotrwałym znieczuleniu – czy istnieją przeciwwskazania?

Badania w krótkotrwałym znieczuleniu nie mogą być wykonywane u osób, które stosują substancje psychoaktywne lub u pacjentów, u których występują:

 • niewyrównane choroby układu krążenia;
 • niewydolność nerek lub wątroby;
 • infekcje górnych dróg oddechowych;
 • niewydolność układu oddechowego (ostra lub przewlekła);
 • zaawansowane choroby układu oddechowego: astma, rozedma płuc;
 • niewyrównana cukrzyca lub nadczynność tarczycy;
 • uczulenia na leki stosowane podczas procedury;

 

Rezonans w krótkotrwałym znieczuleniu – co się dzieje po badaniu?

Pacjent po badaniu może przez godzinę lub dwie odczuwać dolegliwości związane z działaniem leków, w postaci: zawrotów głowy, senności, pogorszenia koncentracji, zaburzeń pamięci, dezorientacji. Są to objawy przejściowe, które ustępują  po godzinie lub dwóch od zakończenia podawania środków nasennych i uspokajających. Badany może opuścić pracownię diagnostyczną za zgodą lekarza. Na badanie rezonansem magnetycznym w krótkotrwałym znieczuleniu pacjent powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą, ze względu na możliwość wystąpienia powyższych objawów oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Rejestracja

MR Diagnostic - Rezonans Magnetyczny w Działdowie
ul. Leśna 1, 13-200 Działdowo