Rezonans magnetyczny (MR) należy do najskuteczniejszych metod obrazowania wnętrza ciała człowieka bez użycia szkodliwego promieniowania jonizującego. Jest to klinicznie sprawdzona, powtarzalna i wiarygodna metoda diagnostyczna, która pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazów, umożliwiających ustalenie przyczyny dolegliwości. Dowiedz się, jak przebiega badanie MR, jakie istnieją wskazania i przeciwwskazania do wykonania obrazowania metodą rezonansu, a także jak prawidłowo przygotować się do diagnostyki z wykorzystaniem tej techniki.
Jak działa rezonans magnetyczny?
W obrazowaniu MR wykorzystuje się atomy wodoru, które są zawarte w wodzie, będącej głównym składnikiem organizmu człowieka. Fala elektromagnetyczna emitowana przez magnes aparatu powoduje chwilowe wzbudzenie i zmianę ustawienia atomów wodoru, które następnie wracają na swoje miejsce i oddają przy tym energię o częstotliwości fali radiowej. Fala radiowa odbierana jest przez specjalny odbiornik i następnie za pomocą różnych algorytmów przekształcana w obrazy widoczne na ekranie komputera.
Aparat rezonansu magnetycznego przypomina tubę, w której na kilkanaście-kilkadziesiąt minut (w zależności od badanego obszaru ciała) umieszczany jest pacjent. Najistotniejsze dla pacjentów jest to, że badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i nieszkodliwe.
Zobacz jakie usługi rezonansu magnetycznego świadczymy:
- Rezonans magnetyczny prostaty
- Rezonans magnetyczny piersi – badanie mammograficzne
- Rezonans magnetyczny całego ciała – Whole Body
- Rezonans magnetyczny jamy brzusznej
- Rezonans magnetyczny stawów
- Rezonans magnetyczny głowy
Jakie aparaty rezonansu magnetycznego znajdują się w pracowniach MR Diagnostic?
W naszych pracowniach można wykonać badanie w systemie zamkniętym, oznacza to że pacjent jest umieszczany na ruchomym stole, na którym wjeżdża do wnętrza aparatury (tunelu). Wszystkie aparaty w MR Diagnostic wykorzystują pole magnetyczne o natężeniu 1,5 T, jest to optymalne natężenie umożliwiające przeprowadzenie badań wysokiej jakości – również u pacjentów z endoprotezami, które często nie mogą być badane w silniejszym polu magnetycznym.
Rezonans magnetyczny z kontrastem
Polega na dożylnym podaniu środka kontrastującego podczas badania, umożliwia to uzyskanie obrazów o jeszcze wyższej jakości. Ponad to zmiany, które mogą być izointensywne, czyli w takim samym odcieniu szarości jak prawidłowe tkanki, ulegają wzmocnieniu i stają się widoczne podczas badania. Niektóre zmiany wymagają kontrastu w celu zróżnicowania, np. z nowotworami. Wykorzystanie kontrastu pozwala nie tylko zobrazować wybrany obszar ciała, ale też ocenić funkcje tkanek i narządów. Rezonans magnetyczny z kontrastem wykorzystuje się m.in. w diagnostyce nowotworów, chorób serca, naczyń, diagnostyce aktywności ognisk demielinizacyjnych oraz chorób przysadki mózgowej.
Rezonans magnetyczny w sedacji
Jest to rozwiązanie przeznaczone np. dla pacjentów z klaustrofobią lub małych dzieci, które nie mogą wytrzymać w bezruchu kilkunastu-kilkudziesięciu minut. Sedacja polega na dożylnym podaniu leków o działaniu uspokajającym, które pozwalają zminimalizować lęk i przejść badanie bez stresu. Dodatkowo pacjent pozostaje przytomny przez całe badanie, co w przypadku, np. rezonansu jamy brzusznej umożliwia współpracę z personelem medycznym.
Rezonans magnetyczny na NFZ
W pracowni MR Diagnostic można wykonać rezonans magnetyczny refundowany przez NFZ. Wymaga to otrzymania elektronicznego skierowania (4-cyfrowego kodu dostępu) od lekarza specjalisty podczas wizyty na NFZ. Skierowanie wydane na wizycie prywatnej powoduje, że badanie jest płatne. Jak długo czeka się na rezonans magnetyczny na NFZ? Na naszej stronie internetowej w zakładce NFZ można sprawdzić czas oczekiwania w poszczególnych placówkach MR Diagnostic.
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
Lekarze zalecają swoim pacjentom rezonans magnetyczny, kiedy chcą dokładnie zobrazować układ nerwowy, zmiany w tkankach miękkich, szpiku kostnym lub gdy inne badania obrazowe nie pozwalają postawić jednoznacznej diagnozy i pozostawiają wątpliwości. Badanie MR umożliwia zobrazowanie całego ciała, dlatego wskazania mogą dotyczyć diagnostyki różnych schorzeń, np.:
- chorób układu nerwowego;
- guzów, zmian nowotworowych, przerzutów;
- chorób układu sercowo-naczyniowego;
- patologii tkanek miękkich;
- urazów i chorób mięśni;
- chorób kręgosłupa.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
Pole magnetyczne, które wytwarza rezonans magnetyczny, nie jest szkodliwe dla zdrowia. Dlatego zdrowotne przeciwwskazania do badania MR są bardzo rzadkie i dotyczą niewydolności nerek oraz nadwrażliwości na gadolinowe środki kontrastowe (w przypadku kiedy konieczny jest rezonans z kontrastem).
Rezonans magnetyczny nie może być wykonywany u osób, które mają w ciele elementy metalowe lub urządzenia elektroniczne, np.:
- rozruszniki serca;
- neurostymulatory;
- implanty ślimakowe;
- sztuczne zastawki serca;
- metalowe klipsy po operacji tętniaka wewnątrzczaszkowego;
- endoprotezy, druty, płytki, śruby z metali reagujących w polu magnetycznym.
Problem stanowią także metalowe odłamki w ciele. Szczególnie ostrożne muszą być osoby pracujące przy obróbce metali. Dużym ryzykiem jest przystąpienie do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego np. przez ślusarzy lub tokarzy – ewentualne opiłki metalu znajdujące się w gałce ocznej mogą przemieścić się podczas badania i ją uszkodzić. Dlatego w takich przypadkach przed rezonansem magnetycznym należy przejść badanie okulistyczne.
Sprawdź w jakich obszarach świadczymy nasze usługi rezonansu magnetycznego:
- Rezonans magnetyczny serca
- Badania w sedacji
- Rezonans magnetyczny kręgosłupa
- Rezonans magnetyczny oczodołów
- Rezonans magnetyczny stawu biodrowego
- Rezonans magnetyczny stawu skokowego
- Rezonans magnetyczny twarzoczaszki
Jak się przygotować do badania MR?
Badanie rezonansem magnetycznym możemy podzielić na takie, które nie wymagają od pacjenta szczególnego przygotowania oraz na takie, do których trzeba się wcześniej przygotować. W obydwu przypadkach przed badaniem należy rzetelnie wypełnić kwestionariusz, w którym padają pytania na temat wszystkich ewentualnych czynników, które mogą stanowić zagrożenie w czasie badania rezonansem lub zafałszować wyniki.
Do wykonania obrazowania rezonansem magnetycznym z kontrastem, pacjent musi oznaczyć stężenie kreatyniny w osoczu (wynik jest ważny przez 7 dni), a jeżeli badamy głowę nie powinno się lakierować włosów i malować powiek.
Większego przygotowania wymagają badania jamy brzusznej i miednicy: w tym przypadku zaleca się przejście na dietę lekkostrawną 2 dni przed terminem badania, należy unikać gazowanych napojów. Dodatkowo godzinę przed badaniem nie należy już nic jeść ani pić, zaleca się także zażycie leków odgazowujących i rozkurczowych.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa czy stawów bez kontrastu nie wymaga żadnych przygotowań, pacjent może jeść, pić, zażyć swoje stałe leki.
O czym jeszcze należy pamiętać przed przystąpieniem do badania rezonansem magnetycznym?
- Należy wyjąć z kieszeni klucze, telefon, karty płatnicze, a z włosów metalowe spinki.
- Na badanie należy zabrać dokumentację medyczną z przeprowadzanych w przeszłości zabiegów (jeżeli jakieś były wykonywane).
- Biżuterię, zegarek najlepiej pozostawić w domu lub na miejscu w specjalnie przygotowanej, zamykanej szafce.
- Nie trzeba odstawiać przyjmowanych regularnie leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.
- Należy ubrać się w luźną, wygodną odzież, bez elementów metalowych.
Osobnego przygotowania wymaga badanie rezonansem magnetycznym w sedacji, szczegółowe informacje przekazywane są elektronicznie przez naszą rejestrację, na podstawie zaleceń anestezjologa.