Rezonans magnetyczny stawu skokowego – rezonans magnetyczny stopy

Staw skokowy narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia, a przez to również na urazy – szczególnie u sportowców, ale nie tylko – w końcu każdego dnia nasze nogi odpowiedzialne są za utrzymywanie całego ciężaru naszego ciała podczas pracy, uprawiania sportu czy wykonywania obowiązków domowych. Stawy skokowe codziennie wykonują ogromną ilość pracy, dlatego w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych w tym obszarze, na przykład na skutek zapalenia, skręcenia, zwichnięcia, warto wykonać badanie rezonansem, które ma bardzo dużą wartość diagnostyczną.

Budowa Stawu skokowego

Aby lepiej zrozumieć rolę rezonansu magnetycznego w obrazowaniu stawu skokowego należy zapoznać się z anatomią tej skomplikowanej struktury. Staw skokowy dzieli się na górny – tworzą go kości piszczelowa, strzałkowa i skokowa oraz staw dolny tylny – gdzie spotyka się kość skokowa z piętową i dolny przedni – utworzony przez kość skokową, piętową i łódkowatą. Torebka stawowa otacza wymienione struktury i jest wypełniona mazią, która zapobiega ścieraniu się kości, dodatkowo amortyzuje wstrząsy.  Aby utrzymać kości na swoim miejscu i zapewnić odpowiednią pracę stawu, potrzebna jest duża ilość silnych więzadeł.

Kości tworzące staw skokowy są także miejscem przyczepu ścięgien, w tym ścięgna Achillesa, które biegnie od łydki do kości piętowej. W okolicy stawu znajdują się liczne nerwy, naczynia i mięśnie, które również mogą ulegać uszkodzeniom –zwłaszcza podczas urazów. Rezonans Magnetyczny zapewnia wysokiej jakości obrazowanie wszystkich elementów  tworzących staw oraz tkanek miękkich w jego sąsiedztwie, nawet takich, które  nie zostały uwidocznione w innych badaniach obrazowych.

Rezonans stawu skokowego MR Diagnostic

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – co to jest i na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny stawu skokowego to bezbolesne, szybkie, a jednocześnie bardzo precyzyjne badanie, które umożliwia dokładne zobrazowanie powierzchni stawowych, więzadeł, ścięgien oraz tkanek miękkich. Aparat MR w swojej pracy wykorzystuje w pełni bezpieczne i neutralne dla zdrowia pacjenta fale radiowe oraz pole magnetyczne, w wyniku czego można uzyskać szczegółowe obrazy badanego obszaru, także w technologii 3D. Dzięki badaniu MR stawu skokowego można  rozpoznać i precyzyjnie zlokalizować niepokojące zmiany, jak i na bieżąco monitorować wyniki leczenia.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak wygląda badanie?

Bez obaw – choć rezonans magnetyczny wzbudza pewne obawy, zwłaszcza u osób, które do tej pory nie miały tego typu badania, w rzeczywistości nie ma się czego bać. W przypadku stawu skokowego wyłącznie kończyny dolne pacjenta znajdują się w specjalnym tunelu będącym częścią całej aparatury. Pacjent musi pozostać w bezruchu na czas całej procedury. Rezonans podczas badania wydaje dosyć głośne dźwięki, które są częścią działania aparatu, jednak łatwo można je stłumić dzięki zastosowaniu specjalnych słuchawek. Dla własnego komfortu i wygody najlepiej założyć lekkie, przewiewne ubrania, aby nic nie krępowało naszych ruchów.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – wskazania do badania

Kiedy warto udać się na rezonans magnetyczny stawu skokowego? W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych podczas stania, chodzenia, biegania, wspinania się na palce, problemów z utrzymywaniem równowagi, kiedy pojawiają się obrzęki, ograniczenia ruchomości. MRI tego obszaru pozwoli także na wykrycie stanów zapalnych, guzów i narośli, wad rozwojowych oraz wrodzonych, martwicy kości, złamań i innych uszkodzeń. Ponadto wykonuje się je często w przypadku występowania konkretnych chorób jak, np. zapalenie kaletki głębokiej ścięgna Achilleas, zespół kanału lub zatoki stępu.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przeciwwskazania do badania

Rezonans magnetyczny stawu skokowego to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego nie ma długiej listy przeciwwskazań do jego wykonania. Tak, jak w przypadku MR innych części ciała, chodzi tutaj głównie o występowanie w ciele pacjenta metalowych elementów i/lub urządzeń elektronicznych. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie w naszych pracowniach, po dostarczeniu odpowiedniej dokumentacji medycznej.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego MR Diagnostic

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak interpretować wyniki

Obrazy wykonane podczas badania rezonansem magnetycznym pacjent otrzymuje tuż po badaniu w formie CD, a wynik opisowy w zależności od finansowania (NFZ, badanie prywatne) dostępny jest w ciągu 2-3 tygodni. Otrzymane wyniki najlepiej od razu skonsultować z lekarzem specjalistą, ponieważ zawierają one fachową terminologię medyczną, która może być trudna do poprawnego zinterpretowania na własną rękę. Ponadto każdy przypadek jest inny zatem wymaga indywidualnego podejścia w oparciu o dotychczasową historię choroby pacjenta.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stawu skokowego?

Koszt badania prywatnego to wydatek rzędu 650 zł. Dodatkowa opłata związana jest z dożylnym podaniem środka kontrastującego i wynosi 250zł. Badanie refundowane przez NFZ wymaga skierowania od lekarza specjalisty.

Ile trwa rezonans magnetyczny stawu skokowego?

Rezonans magnetyczny stawu skokowego w naszych pracowniach trwa około 30 minut, w zależności od współpracy pacjenta (jeśli pacjent ma problemy z pozostaniem w bezruchu, na przykład jest to osoba starsza lub małe dziecko, cała procedura może się nieco wydłużyć).

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

Najczęściej zadawane pytania

Nie! Badanie MRI nie jest w żaden sposób bolesne. Dyskomfort mogą powodować hałaśliwe dźwięki (których poziom natężenia można znacząco zniwelować i stłumić dzięki specjalnym słuchawkom wyciszającym).

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w ramach refundacji NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Prywatne badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać, gdy nie chcemy być uzależnieni od kolejki NFZ.

Cennik poszczególnych badań wykonywanych prywatnie dostępny jest TUTAJ.

Tak! Wychodząc naprzeciw dzieciom, osobom z klaustrofobią czy innymi schorzeniami, nasza pracownia w Działdowie oferuje badanie rezonansem magnetycznym w głębokim uspokojeniu (podczas snu).

Badanie rezonansem magnetycznym przeprowadzamy dzieciom ważącym od 10 kilogramów wzwyż (również w znieczuleniu).

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług.

Jesteśmy dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić profesjonalną opiekę.
*Wysyłając wiadomość, potwierdzasz, że zapoznałeś się z klauzulą informacyjną o ochronie danych osobowych.