Rezonans magnetyczny twarzoczaszki – MR twarzoczaszki

Rezonans magnetyczny twarzoczaszki, który można wykonać w naszej placówce może być bardzo pomocny w wykrywaniu, a także monitorowaniu różnego rodzaju schorzeń, w szczególności zmian nowotworowych, zapalnych, czy wad rozwojowych zlokalizowanych w obszarze naszej twarzy.

Rezonans twarzoczaszki z kontrastem

Warto wiedzieć, że rezonans magnetyczny twarzoczaszki może być wykonywany zarówno z zastosowaniem gadolinowego środka kontrastowego, jak i bez. O potrzebie podania kontrastu decyduje lekarz radiolog. W przypadku badania prywatnego z kontrastem – koszt całego badania wzrasta, a pacjent powinien dostarczyć do placówki wyniki badań krwi stwierdzające aktualny poziom stężenia kreatyniny, wykluczający ewentualną niewydolność nerek.

Rezonans twarzoczaszki MR Diagnostic

Przygotowanie do MRI twarzoczaszki

Bez obaw – MRI twarzoczaszki nie wymaga długotrwałych przygotowań. Najważniejsze to nie lakierować włosów, nie malować powiek oraz stawić się w umówionym terminie 15 minut przed czasem. Zaleca się założyć wygodne, niekrępujące ruchów ubrania przez wzgląd na konieczność pozostawania przez dłuższy czas w bezruchu, w jednej konkretnej pozycji. Wszelkie elementy metalowe odzieży, klucze oraz biżuterię należy zdjąć i zostawić w specjalnie przygotowanej w tym celu zamykanej szafce. Najlepiej także nastawić się pozytywnie – to badanie bezbolesne, które nie trwa zbyt długo i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia badanej osoby.

Co pokazuje rezonans twarzoczaszki?

MRI tego obszaru pozwala na precyzyjne zobrazowanie, tkanek miękkich, nerwów oraz naczyń. Badanie może być niezwykle przydatne przy dolegliwościach bólowych w obrębie twarzy, porażeniu nerwu twarzowego, przy zapaleniach lub ropniach tkanek miękkich, urazach mechanicznych, czy podejrzeniu powikłań oczodołowych lub wewnątrzczaszkowych w przebiegu zapalenia zatok przynosowych. Warto podkreślić, że rezonans jest także niezwykle skuteczny w lokalizowaniu zmian nowotworowych oraz w określaniu stopnia ich zaawansowania. Pozwala również na wykrycie różnego typu wad wrodzonych oraz rozwojowych, chorób jamy ustnej, nosowej, oczodołów, zatok, czy ślinianek.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego twarzoczaszki

Nie ma wielu przeciwwskazań do wykonania MRI twarzoczaszki. Rezonans można bezpiecznie wykonywać nawet u małych dzieci, osób starszych, czy kobiet ciężarnych. Przeciwwskazania mogą być bezwzględne jak, np. rozrusznik serca, wewnętrzny aparat słuchowy oraz względne – są to różnego rodzaju endoprotezy, implanty, śruby, druty – które należy zweryfikować przed badaniem, poprzez dostarczenie do naszych pracowni dokumentacji medycznej z wykonanego zabiegu.

Sporym utrudnieniem może być także występowanie u badanego klaustrofobii, choroby Parkinsona, tików nerwowych, czy innych dolegliwości utrudniających pozostanie przez dłuższy czas w bezruchu – jednak wychodzimy naprzeciw i proponujemy badania w płytkiej sedacji (uspokojeniu) w naszej pracowni MR Diagnostic w Działdowie (usługa komercyjna).

Rezonans magnetyczny twarzoczaszka MR Diagnostic

Przebieg MRI twarzoczaszki

Rezonans magnetyczny twarzoczaszki polega na tym, że pacjent przez określony czas przebywa w tunelu będącym częścią aparatu MR. Podczas badania pacjent powinien pozostawać w bezruchu i nie otwierać oczu. W celu wytłumienia głośnych i nieprzyjemnych dźwięków emitowanych przez samo urządzenie, pacjent otrzymuje specjalne słuchawki i zatyczki do uszu. Badany przez cały czas pozostaje w kontakcie z personelem medycznym, zatem w razie ewentualnych przykrych dolegliwości może w dowolnym momencie przerwać badanie.

Ile trwa rezonans magnetyczny twarzoczaszki?

Badanie MR twarzoczaszki nie jest uciążliwe – zazwyczaj trwa około 40 minut. Może wydłużyć się jeżeli pacjent ma duże problemy z pozostawaniem w bezruchu, otwiera oczy w trakcie badania, cierpi na klaustrofobię, a także jeżeli do badania dodatkowo stosuje się podawany dożylnie środek kontrastowy.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

Najczęściej zadawane pytania

Nie! Badanie MRI nie jest w żaden sposób bolesne. Dyskomfort mogą powodować hałaśliwe dźwięki (których poziom natężenia można znacząco zniwelować i stłumić dzięki specjalnym słuchawkom wyciszającym).

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w ramach refundacji NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Prywatne badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać, gdy nie chcemy być uzależnieni od kolejki NFZ.

Cennik poszczególnych badań wykonywanych prywatnie dostępny jest TUTAJ.

Tak! Wychodząc naprzeciw dzieciom, osobom z klaustrofobią czy innymi schorzeniami, nasza pracownia w Działdowie oferuje badanie rezonansem magnetycznym w głębokim uspokojeniu (podczas snu).

Badanie rezonansem magnetycznym przeprowadzamy dzieciom ważącym od 10 kilogramów wzwyż (również w znieczuleniu).

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług.

Jesteśmy dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić profesjonalną opiekę.
*Wysyłając wiadomość, potwierdzasz, że zapoznałeś się z klauzulą informacyjną o ochronie danych osobowych.