Wczesne zdiagnozowanie raka piersi podnosi szanse na całkowite wyleczenie tego groźnego, mogącego doprowadzić do śmierci nowotworu. Rezonans magnetyczny piersi można wykonać w pracowni MR Diagnostic w Elblągu. Zapraszamy do zapoznania się ze specyfiką tego badania, a także ze wskazaniami do jego wykonania. Sprawdź, jak umówić się na badanie mammograficzne w MR Diagnostic i przekonaj się, dlaczego należy badać się regularnie i nie ryzykować zdrowia czy życia.
Rezonans magnetyczny piersi – jak wygląda badanie?
Rezonans magnetyczny piersi, określany również jako mammografia MR, to badanie często rozstrzygające dla mniej skutecznych metod diagnostycznych, takich jak klasyczna mammografia czy USG piersi. W niektórych przypadkach wykonanie tego badania może okazać się nieodzowne w celach diagnostycznych. Badanie mammograficzne metodą rezonansu magnetycznego pozwala wykryć zmiany o wielkości zaledwie kilku milimetrów, a więc często niewykrywalne za pomocą innych metod diagnostycznych.
Rezonans piersi nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania rentgenowskiego, ale obojętne dla zdrowia fale magnetyczne. Na ich podstawie i z pomocą wysoko zaawansowanego oprogramowania komputerowego możliwe jest bardzo dokładne zobrazowanie tkanek. Badanie można powtarzać tak często jak istnieje potrzeba, ograniczeniem jest jedynie ponowne podanie kontrastu, z którym najlepiej odczekać minimum 24h.
Badanie mammograficzne MR – wskazania
Grupą pacjentek, którym zaleca się wykonywanie rezonansu piersi, są kobiety, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia raka piersi. Jest to podstawowe badanie dla kobiet, u których ryzyko to wynosi ponad 20%. Zaliczają się do nich pacjentki, u których:
- w najbliższej rodzinie znajdują się osoby, u których wykryto raka piersi lub jajnika;
- zdiagnozowano i wyleczono raka piersi w przeszłości;
- wykonywano serię naświetlań klatki piersiowej w młodym wieku;
- wykryto mutacje w genach BRCA1/BRCA2;
- przez dłuższy okres stosowana była antykoncepcja hormonalna.
Ponadto badania mammograficzne MR są odpowiednie dla kobiet po mastektomii lub posiadających implanty. Tradycyjna mammografia wywiera nacisk, który mógłby uszkodzić implanty, które ponadto utrudniają uzyskanie wyraźnego obrazu tkanek. Rezonans piersi jest zatem odpowiednią metodą dla kobiet obserwujących gojenie się ran pooperacyjnych oraz dla pacjentek, które miały operacyjnie usuwane guzy (wykrywanie ewentualnego wznowy).
Rezonans magnetyczny piersi jest wykorzystywany również do oceny szczelności implantów, pozwala bowiem wykryć ewentualne pęknięcia.
Czy rezonans piersi wymaga podania kontrastu?
Badanie mammograficzne wymaga podania kontrastu przede wszystkim wtedy, kiedy jest wykonywane w kierunku wykrycia zmian nowotworowych. Rezonans piersi bez kontrastu wykonuje się w ramach oceny stanu implantów i gojenia się ran pooperacyjnych.
Mammografia MR – przygotowanie do badania
Podstawową zasadą dotyczącą przystąpienia do rezonansu magnetycznego piersi jest ubranie się w luźne ubrania niezawierające elementów metalowych, np. guzików, nitów czy suwaków. Nie należy również stosować balsamów zawierających brokat, ponieważ mikrodrobiny metali mogą zaburzyć obraz. Przed badaniem należy wyjąć z kieszeni wszystkie metalowe przedmioty oraz urządzenia elektroniczne i karty z chipami magnetycznymi.
Szczególne zalecenia dotyczą badań mammograficznych MR z kontrastem. Środek kontrastujący jest wydalany z organizmu wraz z moczem, dlatego na badanie należy zgłosić się z aktualnym (nie starszym niż 7 dni) badaniem poziomu kreatyniny we krwi. Godzinę przed badaniem nie należy jeść i pić, ale wcześniej należy zadbać o dobre nawodnienie w celu ułatwienia założenia wkłucia oraz wydalenia kontrastu z moczem.
Dla porównania pacjentka powinna zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań obrazowych, jeśli miała już je wykonywane w przeszłości.
Kiedy przystąpić do badania MR piersi?
Optymalny czas na wykonanie rezonansu magnetycznego piersi to okres pomiędzy 6. a 14. dniem cyklu miesiączkowego. Wówczas czułość rezonansu jest największa i można uzyskać najdokładniejszy obraz. Ważną informacją jest także to, że po wykonaniu biopsji piersi należy odczekać co najmniej 6–12 tygodni z wykonaniem badania mammograficznego MR. Występujące wskutek pobrania próbek tkanki krwiaki i inne skutki procesu gojenia mogą utrudniać interpretację wyników przez radiologa.
Dlaczego zdecydować się na rezonans magnetyczny piersi?
Badanie mammograficzne MR daje większą skuteczność niż inne metody diagnostyczne, takie jak USG piersi, czy klasyczna mammografia. W wielu przypadkach diagnoza wykonana tą metodą może być rozstrzygająca i kluczowa dla dalszego postępowania.
- Rezonans piersi pozwala wykluczyć lub potwierdzić wieloogniskowość choroby i wykryć ewentualne zmiany obecne także w drugiej piersi.
- Rezonans magnetyczny piersi umożliwia ocenę stadium zaawansowania choroby i pozwala na wdrożenie właściwej metody leczenia.
- Badanie MR piersi umożliwia wykrycie pierwotnego ogniska, jeśli nie daje ono zmian widocznych w klasycznej mammografii, ale dało już przerzuty do węzłów chłonnych. Pozwala to lekarzom uniknąć mastektomii i wdrożyć inne skuteczne metody leczenia.
- Rezonans piersi umożliwia bardzo dokładne zlokalizowanie guza i innych zmian, co jest istotne w kontekście zaplanowania zabiegu chirurgicznego. Na tej podstawie można zastosować zabieg mastektomii oszczędzającej i usunąć tylko tkanki, które tego wymagają.
- Mammografia MR to badanie wykorzystywane także w celu monitorowania postępów w leczeniu raka piersi.
Rezonans piersi w pracowni MR Diagnostic
Pacjentki, u których został wykryty guz piersi lub które chcą wykonać profilaktyczne badania mammograficzne, mogą skorzystać z usług pracowni MR Diagnostic. Badanie mammograficzne (NFZ lub prywatnie) dostępne jest w pracowni w Elblągu. Badanie mammograficzne na NFZ wymaga skierowania od lekarza. Pacjentki chcące wykonać badanie prywatnie nie potrzebują skierowania i mogą skorzystać z finansowania ratalnego.