Nasz kręgosłup nie ma łatwego zadania. Często narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia lub zmiany związane z wiekiem, a nam towarzyszą dolegliwości bólowe, sztywność i inne nieprzyjemne odczucia w tym obszarze ciała. Zwłaszcza, gdy wykonujemy ciężką pracę fizyczną lub uprawiamy wymagające sporty – istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później odczujemy jakiegoś rodzaju dolegliwości ze strony kręgosłupa. Na szczęście rezonans magnetyczny z dużą precyzją rozpozna przyczynę tych dolegliwości.
Czym jest rezonans magnetyczny kręgosłupa?
Rezonans magnetyczny (MR) kręgosłupa to bardzo skuteczna metoda diagnostyczna, dzięki której można otrzymać precyzyjne obrazy, służące do wykrywania oraz monitorowania różnych chorób i urazów tej części ciała. MR jest najbardziej precyzyjnym badaniem obrazowym do oceny układu nerwowego, w tym rdzenia kręgowego. W swoim działaniu aparat MR wykorzystuje bezpieczne i neutralne dla ludzkiego organizmu działanie fal radiowych oraz pola magnetycznego, dlatego badanie może być wykonywane bez obaw i tak często, jak tylko pojawi się taka potrzeba.
Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa?
W jakich sytuacjach wykonanie MR kręgosłupa może okazać się dobrym pomysłem? Przede wszystkim po wypadkach i urazach, ale również najróżniejszych dolegliwościach bólowych niewiadomego pochodzenia, które wymagają dokładnej diagnostyki. Rezonans magnetyczny pozwoli wykryć nieprawidłowości w każdym odcinku kręgosłupa (szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym), np. dyskopatie, zwyrodnienia, złamania, nowotwory. Warto wykonać takie badanie, jeżeli odczuwa się utrzymujący ból pleców, szyi, drętwienie kończyn, czy też inne problemy ruchowe. Jego wykonanie może być także pomocne w diagnozowaniu takich chorób jak stwardnienie rozsiane, rozszczep kręgosłupa i inne wady wrodzone.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa
W skrajnych sytuacjach MR kręgosłupa może być trudne do wykonania, jednak każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie w naszych pracowniach. Ewentualne trudności mogą być skutkiem posiadania w ciele metalowych endoprotez, implantów, drutów, płytek itp. oraz elektronicznych urządzeń. W przypadku kobiet ciężarnych zaleca się, aby zaczekać do drugiego trymestru ciąży. Przeprowadzenie rezonansu może być utrudnione także w przypadku małych dzieci oraz osób cierpiących na klaustrofobię, jednak nie jest to niemożliwe, zwłaszcza że w naszej pracowni w Działdowie można wykonać badanie w płytkiej sedacji.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?
Jeżeli badanie będzie wykonane wraz z podaniem środka kontrastowego, godzinę przed badaniem nie należy nic jeść ani pić (nie trzeba być jednak na czczo), należy zabrać ze sobą aktualny wynik kreatyniny. Badanie bez kontrastu nie ma takich ograniczeń – można normalnie jeść, pić oraz przyjmować leki. Należy stawić się w placówce z niewielkim wyprzedzeniem, zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną oraz założyć luźne, wygodne ubrania. Wszelkie metalowe przedmioty, klucze, biżuterie oraz karty magnetyczne należy pozostawić w specjalnie przygotowanym miejscu.
Przebieg badania – jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa?
Zasadniczo nie ma się czego obawiać, jest to badanie neutralne dla pacjenta i nie powinno sprawiać żadnego dyskomfortu. Jedynym wyjątkiem może być konieczność pozostawania w jednej pozycji, w bezruchu w wąskim tunelu urządzenia. Pacjent jest jednak w stałym kontakcie z personelem medycznym i w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości może w dowolnym momencie przerwać badanie.
Ile trwa MRI kręgosłupa?
Badanie rezonansem magnetycznym kręgosłupa trwa 15 – 20 minut na każdy odcinek (szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i kość ogonowa). Można zdecydować się na badanie wyłącznie jednego odcinka lub kilku z nich, zgodnie z zaleceniem lekarskim lub według własnych preferencji i potrzeb.