Na czym polega rezonans magnetyczny serca?
Rezonans magnetyczny serca (MR serca) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów anatomii i funkcji serca za pomocą silnego pola magnetycznego oraz fal radiowych.
MR serca polega na umieszczeniu pacjenta na ruchomym stole, który wprowadzany jest do tunelu aparatu rezonansu magnetycznego. Pacjent wystawiony jest na działanie fal magnetycznych, emitowanych przez aparat. Wodór zawarty w cząsteczkach wody obecnej w tkankach organizmu reaguje na pole magnetyczne, tworząc obrazy anatomiczne i funkcjonalne serca oraz okolicznych tkanek.
Rezonans magnetyczny serca jest bezpieczną metodą diagnostyczną, jednak pacjenci posiadający stenty, endoprotezy lub inne ciała obce w ciele mogą wymagać dodatkowych środków ostrożności i dostarczenia dokumentacji z przeprowadzonych zabiegów. Przed przystąpieniem do badania ważne jest poinformowanie pracowni rezonansu o wszelkich urządzeniach medycznych oraz elementach metalowych, które znajdują się w ciele.
Rezonans serca – przebieg badania
Badanie MR serca przebiega dla pacjenta podobnie jak rezonans innych części ciała, różnica polega na przyklejeniu do klatki piersiowej elektrod EKG, które pozwolą zsynchronizować aparat MR z pracą serca. Dodatkowo na klatkę piersiową zakładana jest specjalna lekka cewka, która poprawi jakość obrazów. Pacjent leży nieruchomo w tunelu aparatu, poddając się działaniu pola magnetycznego. Dzięki temu, że obrazowanie jest skupione na konkretnym narządzie, uzyskane obrazy mięśnia sercowego mają wysoką jakości i dostarczają szczegółowych informacji na temat anatomii i funkcji serca. Na polecenie personelu medycznego konieczne może okazać się wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund. Badanie MR serca trwa 60-90 minut.
Jakie badania można wykonać dzięki MR serca?
Za pomocą rezonansu magnetycznego wykonuje się takie badania jak: ocena morfologii serca, która polega na ocenie wielkość jam serca, grubości ścian komór i przegrody. Obrazowanie struktur serca w ruchu umożliwia ocenę frakcji wyrzutowej, objętości wyrzutowej oraz kurczliwości mięśnia lewej komory.
Perfuzja pozwala ocenić obszar niedokrwienia, ktore może prowadzić do martwicy, a to z kolei może doprowadzić do niewydolności serca. Żywotność służy do rożnicowania martwicy mięśnia sercowego z ogłuszeniem/hibernacjią (w których możliwe jest przywrócenie prawidłowej funkcji komórek serca – kardiomiocytów) i pozwala podjąć decyzje o rewaskularyzacji – czyli przywróceniu drożności zamkniętego naczynia wieńcowego, dlatego na jej podstawie ocenia się rokowanie chorego.
Na podstawie wykonanych obrazów radiolog jest w stanie ocenić wszystkie występujące patologie, co wspomaga diagnostyke chorób kardiologicznych, dając podstawę do wdrożenia u pacjenta odpowiednich metod leczenia.
Rezonans magnetyczny serca – kiedy należy go wykonać?
Rezonans magnetyczny serca wykorzystywany jest do:
- Oceny anatomii mięśnia sercowego oraz zastawek serca
- Diagnostyki choroby niedokrwiennej
- Diagnostyki guzów serca
- Oceny blizn pozawałowych
- Potwierdzenia kardiomiopatii
- Oceny przed planowaną operacją, ale także kontroli pooperacyjnej
- Oceny chorób naciekowych, np. sarkoidozy, amyloidozy
- Diagnozowania zapalenia mięśnia sercowego, które jest jednym z powikłań po COVID-19;
Rezonans magnetyczny serca z kontrastem
Badanie MR serca najczęściej odbywa się z podaniem gadolinowego środka kontrastującego. Umożliwia on uzyskanie wyraźniejszych obrazów tkanek serca oraz różnicowanie zmian. Kontrast podaje się dożylnie poprzez wcześniej założone wkłucie (wenflon). Kontrast usuwany jest z organizmu wraz z moczem, dlatego po badaniu zaleca się wypicie duzej ilości płynów.
MRI serca – przygotowanie do badania
Rezonans mięśnia sercowego wymaga od pacjenta większego przygotowania do badania. Przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość od alkoholu, papierosów, kofeiny i napojów energetycznych, wysiłek fizyczny też powinien być ograniczony. Bardzo ważne jest aby zabrać wyniki takich badań jak: morfologia, CRP/OB, ECHO, EKG. Na badanie należy ubrać się w wygodne, luźne ciuchy, pozbawione elementów metalowych, np. nitów, guzików czy zamków błyskawicznych. Przed badaniem należy wypełnić ankietę wykluczającą przeciwwskazania do wykonania MR. Konieczne jest zdjęcie biżuterii oraz wyciągnięcie z kieszeni wszelkich metalowych elementów, urządzeń elektronicznych i kart z chipem magnetycznym.
Nieco inaczej przedstawia się przygotowanie pacjenta do rezonansu magnetycznego serca z kontrastem, ponieważ dodatkowo pacjent na badanie musi zabrać aktualny wynik kreatyniny, a godzinę przed badaniem nie powinien już jeść ani przyjmować płynów.
Przeciwwskazania do rezonansu serca
Badanie MR serca jest badaniem bezpiecznym i można bez obaw wykonywać je u większości pacjentów. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego, o których należy zawsze poinformować lekarza, który kwalifikuje pacjenta na MRI serca, a także personel pracowni MR Diagnostic podczas rejestracji na badanie.
Bezwględnymi przeciwwskazaniami do wykonania rezonansu serca są:
- obecność w ciele metalowych ciał obcych i/lub urządzeń elektronicznych, np metalowych protez ortopedycznych, neurostymulatorów, kardiostymulatorów.
Przeciwwskazania względne obejmują:
- endoprotezy – mogą zostać dopuszczone do badania po przeanalizowaniu dokumentacji z przeprowadzonego zabiegu;
- klaustrofobia – w przypadku osób z lękiem przed zamkniętymi przestrzeniami pacjent może zażyć środki uspokajające lub skorzystać z usługi komercyjnej – badanie w sedacji;
- ciężkie zaburzenia czynności nerek – stanowią przeciwwskazanie do podania kontrastu;
- aktywna infekcja w dniu badania – badanie należy wykonać po ustąpieniu objawów.
Rezonans magnetyczny serca w MR Diagnostic
W pracowni MR Diagnostic można wykonać badanie rezonansem magnetycznym serca na NFZ lub prywatnie. W celu wykonania refundowanego badania konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza specjalisty przyjmującego w poradni na NFZ.