Rezonans magnetyczny stawu biodrowego – rezonans magnetyczny biodra

Ból w okolicy biodra może mieć różne przyczyny. Zdecydowanie nie powinno się go lekceważyć, ponieważ nieleczony może prowadzić do poważnych schorzeń i dolegliwości. Wady i urazy stawu biodrowego mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ jest on odpowiedzialny za utrzymywanie ciężaru ciała podczas chodzenia, biegania czy siedzenia, dlatego szybka i precyzyjna diagnostyka ma tutaj kluczowe znaczenie. Rezonans magnetyczny stawu biodrowego to zdecydowanie jedno z najbardziej zalecanych badań, które pomoże w rozpoznaniu i dalszym leczeniu problemów w tym obszarze ciała.

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego MR Diagnostic

Wskazania do rezonansu bioder

Kto powinien rozważyć wykonanie MR stawu biodrowego? Każda osoba, która zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi, ograniczeniami ruchomości stawu, sztywnością zwłaszcza tuż po przebudzeniu, obrzękiem i/lub zasinieniem stawu. Rezonans magnetyczny stawu biodrowego pozwala na wykrycie takich stanów jak choroba zwyrodnieniowa, konflikt panewkowo-udowy, nowotwory, zapalenia, stłuczenia, zwichnięcia stawu oraz martwica głowy kości udowej.

Przeciwwskazania do rezonansu stawów biodrowych

Badanie rezonansem magnetycznym nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego jest w pełni bezpieczne i może być wykonywane tak często, jak tylko zachodzi taka potrzeba, bez względu na wiek pacjenta, czy inne współistniejące choroby. Wyjątek stanowią pacjenci z  obecnymi w ciele metalowymi elementami lub urządzeniami elektronicznymi, jednak każdy przypadek najlepiej skonsultować indywidualnie w naszych pracowniach.

Jak się przygotować do rezonansu bioder?

Czy rezonans magnetyczny stawu biodrowego wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania? Absolutnie nie. Zaleca się jedynie zjawić w umówionym terminie ok. 15 minut  przed badaniem, założyć wygodne, przewiewne ubrania niezawierające żadnych metalowych elementów, zdjąć z ciała wszelkie ozdoby, wyłączyć telefon komórkowy. Wszystkie przedmioty można zostawić w zamykanej szafce, w  specjalnie przygotowanej szatni. W przypadku rezonansu stawów nie ma konieczności pozostawania na czczo przed wykonaniem badania. Należy zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, jeśli się taką posiada.

Rezonans stawów biodrowych – przebieg badania

Badanie rezonansem magnetycznym może być wykonane w dwojaki sposób – bez podania kontrastu lub z dożylnym podaniem środka kontrastującego – specjalistycznej substancji, dzięki której otrzymane obrazy mają jeszcze wyższą jakość. Jeżeli decydujemy się na badanie z kontrastem, konieczne będzie wcześniejsze oznaczenie stężenia kreatyniny, które pozwala ocenić wydolność nerek. Sam rezonans stawu biodrowego polega na umieszczeniu miednicy pacjenta w specjalnym tunelu będącym częścią aparatury MR. Warto wiedzieć, że każdy staw bada się osobno.

Rezonans magnetyczny bioder z kontrastem

Jak wygląda podanie środka kontrastującego w przypadku takiego rodzaju badania? Obecnie w naszych placówkach środek kontrastujący podawany jest dożylnie, dlatego pacjent musi wyrazić zgodę na założenie wenflonu. Następnie w trakcie badania zostanie podany kontrast, którego celem jest polepszenie jakości obrazów. Po skończonym rezonansie wenflon zostaje usunięty, a sam kontrast zostanie wydalony w sposób naturalny, wraz z moczem.

Rezonans stawu biodrowego MR Diagnostic

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stawu biodrowego?

Każde badanie w naszych placówkach można wykonać na NFZ, w tym celu wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty wydane podczas wizyty na NFZ. Koszt prywatnego badania stawu biodrowego będzie różnił się w zależności od wersji bez podania kontrastu 650zł lub z 900zł.  Ogromną zaletą wykonania badania prywatnie jest jednak brak konieczności posiadania skierowania, a także o wiele krótszy czas oczekiwania na najbliższy wolny termin.

Jak długo trwa rezonans stawu biodrowego?

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego – przy dobrej współpracy pacjenta trwa zwykle ok. 30 minut. W przypadku podania kontrastu czas ten może się wydłużyć do ok. 40 min.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

Najczęściej zadawane pytania

Nie! Badanie MRI nie jest w żaden sposób bolesne. Dyskomfort mogą powodować hałaśliwe dźwięki (których poziom natężenia można znacząco zniwelować i stłumić dzięki specjalnym słuchawkom wyciszającym).

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w ramach refundacji NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Prywatne badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać, gdy nie chcemy być uzależnieni od kolejki NFZ.

Cennik poszczególnych badań wykonywanych prywatnie dostępny jest TUTAJ.

Tak! Wychodząc naprzeciw dzieciom, osobom z klaustrofobią czy innymi schorzeniami, nasza pracownia w Działdowie oferuje badanie rezonansem magnetycznym w głębokim uspokojeniu (podczas snu).

Badanie rezonansem magnetycznym przeprowadzamy dzieciom ważącym od 10 kilogramów wzwyż (również w znieczuleniu).

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług.

Jesteśmy dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić profesjonalną opiekę.
*Wysyłając wiadomość, potwierdzasz, że zapoznałeś się z klauzulą informacyjną o ochronie danych osobowych.