Przygotowanie do badania

przed badaniem

Jak przygotować się do badania za pomocą MRI? I czy w ogóle trzeba w jakiś specjalny sposób się przygotowywać?

Krok pierwszy to oczywiście zarejestrowanie się na rezonans (u nas możesz to zrobić zarówno telefonicznie, jak i drogą online) oraz oszacowanie dwóch podstawowych kwestii:

 1. czy rezonans będzie wykonywany z posiadanym skierowaniem od lekarza prowadzącego, czy też bez (oczywiście można poddać się badaniu MRI również bez skierowania, ale wiąże się to z samodzielnym pokryciem jego pełnych kosztów).
 2. czy będzie to rezonans z kontrastem, czy też bez. W drugim przypadku konieczne będzie bowiem udanie się na morfologię krwi (najlepiej zrobić to na około tydzień przed wyznaczonym terminem samego rezonansu; wyniki badań będą ważne przez miesiąc czasu) celem wykluczenia niewydolności nerek.

Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym

Przed badaniem rezonansu magnetycznego (MRI), przez wzgląd na Państwa bezpieczeństwo prosimy o zapoznanie się z informacjami które przygotowaliśmy. Przy okazji dowiedzą się Państwo jak będzie przebiegać procedura badania.

 • Prosimy nie pić kawy bezpośrednio przed badaniem,
 • Prosimy nie stosować makijażu,
 • Prosimy opróżnić przed badaniem pęcherz moczowy,
 • Nie trzeba być na czczo przystępując do badania, zaleca się jednak zachowanie godzinnego odstępu między posiłkiem a badaniem

Przed badaniem należy wypełnić specjalną ankietę, która pomoże nam wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania rezonansu w Państwa przypadku badania. Wspomnianą ankietę można pobrać w zakładce Dokumenty do pobrania i przynieść wypełnioną lub wypełnić ją bezpośrednio przed badaniem.

Następnie zostaną Państwo poproszeni o pozostawienie w szatni wszystkich metalowych lub elektronicznych przedmiotów tj. klucze, zegarki, breloczki, monety, długopisy, elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe itp. W szatni należy pozostawić także wszelkiego rodzaju karty magnetyczne – w przypadku narażenia na wysokie pole magnetyczne mogą one bowiem ulec rozmagnesowaniu i nie nadawać się więcej do użytku!

Przebieg badania MR

W celu przeprowadzenia badania pacjent jest proszony o położenie się na ruchomym stole.

Prosimy ułożyć się wygodnie, gdyż podczas trwania badania nie będzie można się poruszać - każde poruszenie się pacjenta w trakcie wykonywania sekwencji powoduje zniekształcenie obrazu, co utrudnia lub uniemożliwia opis badania. Następnie technik mocuje odpowiednie cewki służące do badania wskazanej na skierowaniu okolicy anatomicznej, po czym przesuwa stół do wnętrza skanera MR.

Pacjent znajdujący się wewnątrz tunelu narażony jest na znaczny hałas aparatury – prosimy się nie niepokoić, wszystkie uciążliwe dźwięki związane są z normalną pracą urządzenia.

Podczas trwania całego badania personel trzyma pieczę nad pacjentem – służy temu system kamer i głośników wewnątrz skanera. Dodatkowo pacjent otrzymuje do ręki sygnalizator, którym, w razie złego samopoczucia może przerwać badanie.

U pacjentów, którzy są kierowani na badanie z podaniem środka kontrastowego bezpośrednio przed badaniem pielęgniarka założy wenflon do żyły. Czasami decyzja o podaniu kontrastu podejmowana jest przez lekarza radiologa w trakcie trwania badania. Uprzejmie prosimy o zaznaczenie w ankiecie do badania czy wyrażają Państwo zgodę na ewentualne podanie kontrastu – środek ten podawany jest w celu pełniejszej oceny struktur anatomicznych.

Czas trwania badania MR

Przed wykonaniem badania konieczne jest wypełnienie dokumentacji medycznej.
Prosimy pacjentów o zgłaszanie się 15 min przed wyznaczoną godzina badania celem uzupełnienia informacji lub przyjście z wydrukowaną i wypełnioną wcześniej ankietą. Link do pobrania ankiety

Czas trwania rezonansu jest różny dla poszczególnych okolic anatomicznych i wynosi:

 • Badanie serca: ok. 60 minut
 • Jeden odcinek kręgosłupa: ok. 15-20 minut
 • Głowa bez kontrastu: ok. 30 minut
 • Głowa z kontrastem: ok. 40 minut
 • Stawy (kolano, bark, stawy biodrowe): około 60 minut
 • Jama brzuszna: ok. 60 minut

UWAGA!
Czasami długość badania ulega zmianie z konieczności wnikliwszej diagnostyki pacjenta.
Pacjenci hospitalizowani przyjmowani są poza kolejnością co może nieznacznie opóźnić godzinę badania. W związku z tym że w badaniach zdarzają się opóźnienia, prosimy o zarezerwowanie sobie większej ilości czasu. Reklamacje dotyczące opóźnień terminu badania nie bedą honorowane w przypadku obsługi pacjentów hospitalizowanych lub spóźnienia się pacjenta na badanie.

Zapisy na badania

Termin badania można ustalić kontaktując sie z rejestracją telefonicznie w godzinach od 8:00 do 18:00 w dni robocze  Rejestracji na badanie można również dokonać za pomocą internetowego systemu zapisów przez całą dobę.

Podczas rejestracji zostaniecie Państwo poproszeni o następujące informacje:

 • Imię i Nazwisko
 • PESEL
 • telefon kontaktowy
 • Kod ICD10 ze skierowania (w przypadku badań NFZ)
 • Jednostkę kierującą na badanie (w przypadku badań NFZ)

 

FAQ:

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Przede wszystkim należy stosować się do kilku ważnych zasad: powstrzymać się od spożywania pokarmów przynajmniej na godzinę przed planowanym badaniem (pić można,  ale zaleca się tutaj wodę, nie powinno się pić kawy), zostawić w domu lub w szatni wszelkie metalowe elementy odzieży, biżuterię i ozdoby, a także wyłączony telefon. Najlepiej włożyć na siebie luźne i wygodne ubrania, nie krępujące ruchów oraz udać się na rezonans bez makijażu.

Jak długo trwa badanie rezonansem?

Wszystko będzie tutaj zależeć od danego obszaru ciała, na którym wykonywany będzie sam rezonans. Zasadniczo jest to czas od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podanie kontrastu do badania wydłuża delikatnie całą procedurę. Badanie może także trwać dłużej jeśli pacjent zacznie się poruszać lub poprosi o przerwę w jego trakcie na przykład z powodu złego samopoczucia.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

Najczęściej zadawane pytania

Nie! Badanie MRI nie jest w żaden sposób bolesne. Dyskomfort mogą powodować hałaśliwe dźwięki (których poziom natężenia można znacząco zniwelować i stłumić dzięki specjalnym słuchawkom wyciszającym).

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w ramach refundacji NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Prywatne badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać, gdy nie chcemy być uzależnieni od kolejki NFZ.

Cennik poszczególnych badań wykonywanych prywatnie dostępny jest TUTAJ.

Tak! Wychodząc naprzeciw dzieciom, osobom z klaustrofobią czy innymi schorzeniami, nasza pracownia w Działdowie oferuje badanie rezonansem magnetycznym w głębokim uspokojeniu (podczas snu).

Badanie rezonansem magnetycznym przeprowadzamy dzieciom ważącym od 10 kilogramów wzwyż (również w znieczuleniu).

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług.

Jesteśmy dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić profesjonalną opiekę.
*Wysyłając wiadomość, potwierdzasz, że zapoznałeś się z klauzulą informacyjną o ochronie danych osobowych.