Badanie onkologiczne WHOLE BODY – rezonans magnetyczny całego ciała

Kiedy wykonać rezonans całego ciała? Wskazania

Rezonans całego ciała to badanie, które może być zlecone pacjentom, u których występuje podejrzenie schorzeń neurologicznych ortopedycznych, neurochirurgicznych, stanów zapalnych, chorób reumatycznych, chorób nowotworowych (w tym do oceny stopnia ich zaawansowania), chorób rozrostowych szpiku oraz chorób autoimmunologicznych. Badanie onkologiczne Whole Body wskazane jest przede wszystkim dla osób, które są obciążone wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory, np. ze względu na występowania chorób nowotworowych w rodzinie czy czynniki środowiskowe.

Rezonans magnetyczny całego organizmu to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla zdrowia, dlatego może być wykorzystywane jako badanie profilaktyczne także u pacjentów, u których nie występuje podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory, a ponadto u pacjentów z grup wrażliwych, np. u dzieci, kobiet w ciąży (z wyjątkiem pierwszego trymestru) czy osób obciążonych genetycznie ryzykiem wystąpienia danej choroby.

Badanie rezonansem magnetycznym Whole Body MR Diagnostic

Badania onkologiczne z rezonansem Whole Body

Jednym ze wskazań do badania Whole Body jest podejrzenie chorób nowotworowych. Rezonans całego ciała wykonuje się szczególnie wtedy, kiedy badania USG czy TK nie dają wystarczająco czytelnego obrazu tkanek, a także wtedy, kiedy nie ma pewności co do miejsca występowania zmian nowotworowych. Należy jednak mieć w tym miejscu na uwadze to, że rezonans magnetyczny całego ciała jest badaniem przesiewowym, dzięki któremu możliwa jest wstępna ocena narządów. Dokładne zobrazowanie tkanek w danym obszarze organizmu wymaga wykonania ukierunkowanego badania rezonansem magnetycznym.

Należy pamiętać o tym, że pełna diagnostyka chorób nowotworowych powinna obejmować także szereg badań laboratoryjnych, inne badania obrazowe, np. USG czy rentgen, a w razie konieczności także badania inwazyjne, np. biopsję.

Czy istnieją przeciwwskazania do badania Whole Body?

Mimo że rezonans całego ciała jest badaniem bezpiecznym i nie niesie zagrożeń dla zdrowego organizmu, to istnieją pewne przeciwwskazania do poddania się tego typu diagnostyce obrazowej. Bezwzględne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonania badania Whole Body to posiadanie przez pacjenta w ciele urządzeń elektronicznych, np. kardiostymulatorów czy implantów ślimakowych. Ponadto do badania nie mogą przystąpić osoby, u których występują metaliczne ciała obce w gałce ocznej lub oczodole.

Istnieje szereg przeciwwskazań względnych, które nie dyskwalifikują pacjenta z badania Whole Body. Wymagają jedynie wcześniejszego dostarczenia do pracowni dokumentacji medycznej, w celu sprawdzenia bezpieczeństwa. Wśród nich można wymienić:

  • Metalowe ciała obce w tkankach miękkich;
  • implanty ortopedyczne / endoprotezy;
  • protezy i implanty dentystyczne;
  • stenty wieńcowe;
  • sztuczne zastawki serca;
  • tatuaże i makijaże permanentne.

Oddzielny punkt stanowi klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w ciasnych pomieszczeniach, w takim wypadku można przeprowadzić obrazowanie rezonansem magnetycznym w sedacji);

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego całego ciała

Zobrazowanie tkanek całego ciała nie wymaga podania środka kontrastującego. Dlatego na badanie nie trzeba przychodzić na czczo. Jak należy przygotować się do rezonansu magnetycznego całego organizmu?

  • Na badanie należy przyjść w wygodnych i lekkich ubraniach, pozbawionych elementów metalowych, np. guzików, zamków czy nitów.
  • Przed badaniem należy zdjąć z ciała biżuterie oraz wyjąć z kieszeni wszelkie urządzenia elektroniczne, karty z chipami magnetycznymi oraz metalowe przedmioty, np. klucze.
  • Bezpośrednio przed badaniem należy rzetelnie wypełnić ankietę kwalifikująca pacjenta do rezonans magnetycznego całego ciała.

Jak przebiega badanie Whole Body?

Pacjent umieszczany jest na ruchomym stole, który następnie wjeżdża do tunelu aparatu. Tam na ciało pacjenta oddziałują fale magnetyczne. Dzięki naturalnym właściwościom magnetycznym ludzkiego ciała, możliwe jest wygenerowanie obrazu wszystkich tkanek – niezbędne jest do tego wykorzystanie wysoce zaawansowanego technologicznie oprogramowania komputerowego.

Pacjent powinien pozostać w bezruchu przez około 60 - 70 minut. W tym czasie aparat wykona tysiące obrazów w różnych płaszczyznach. Małe dzieci lub osoby cierpiące na klaustrofobię mogą mieć problem ze spokojny leżeniem w bezruchu przez ten czas, dlatego możliwe jest wykonania badania Whole Body w sedacji, czyli w głębokim uspokojeniu, dzięki któremu pacjent może bez lęku i dyskomfortu przejść całe badanie.

Rezonans magnetyczny całego ciała MR Diagnostic

Pacjent po rezonansie całego ciała

Opieka nad pacjentem po badaniu Whole Body zależy od tego, czy zaszła konieczność podania środka kontrastującego lub sedacji. Zasadniczo rezonans magnetyczny nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, jednak po badaniu z kontrastem lub w sedacji pacjent zawsze pozostaje przez jakiś czas pod obserwacją.

Po badaniu z kontrastem

Rezonans magnetyczny całego ciała z kontrastem wykonuje się tylko w określonych przypadkach, na polecenie lekarza radiologa. Badanie z kontrastem wymaga od pacjenta, aby pozostał on w placówce minimum 15 minut po zakończeniu badania. Wynika to z konieczności upewnienia się, że w organizmie pacjenta nie dochodzi do rzadkiej reakcji alergicznej na środek kontrastujący. Zaleca się także wypicie sporej ilości wody, dzięki czemu łatwiej będzie wydalić z organizmu środek kontrastujący.

Po badaniu w sedacji

Po zakończeniu badania Whole Body w sedacji pacjent przechodzi na specjalny fotel, w którym czeka na całkowite ustąpienie działania leków, mogą towarzyszyć mu w tym czasie bliskie osoby. O tym, kiedy pacjent może opuścić placówkę, decyduje lekarz. Po rezonansie całego ciała w sedacji nie należy prowadzić samochodu ani wykonywać czynności wymagających pełnego skupienia i koncentracji.

obraz przedstawiający badanie rezonansem całego ciała

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

Najczęściej zadawane pytania

Nie! Badanie MRI nie jest w żaden sposób bolesne. Dyskomfort mogą powodować hałaśliwe dźwięki (których poziom natężenia można znacząco zniwelować i stłumić dzięki specjalnym słuchawkom wyciszającym).

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w ramach refundacji NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Prywatne badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać, gdy nie chcemy być uzależnieni od kolejki NFZ.

Cennik poszczególnych badań wykonywanych prywatnie dostępny jest TUTAJ.

Tak! Wychodząc naprzeciw dzieciom, osobom z klaustrofobią czy innymi schorzeniami, nasza pracownia w Działdowie oferuje badanie rezonansem magnetycznym w głębokim uspokojeniu (podczas snu).

Badanie rezonansem magnetycznym przeprowadzamy dzieciom ważącym od 10 kilogramów wzwyż (również w znieczuleniu).

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług.

Jesteśmy dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić profesjonalną opiekę.
*Wysyłając wiadomość, potwierdzasz, że zapoznałeś się z klauzulą informacyjną o ochronie danych osobowych.