Rezonans magnetyczny głowy – rezonans głowy

Dolegliwości występujące w okolicy głowy mogą mieć związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu spowodowanym, np. chorobami neurodegeneracyjnymi lub nowotworami, schorzeniami przysadki mózgowej lub patologiami w obrębie naczyń krwionośnych. Stany te  mogą wymagać przeprowadzenia precyzyjnej diagnostyki obrazowej. Najlepszym badaniem, które pozwala uzyskać dokładny obraz tkanek w tym obszarze, jest rezonans magnetyczny głowy. Rezonans magnetyczny głowy dostępny jest we wszystkich pracowniach MR Diagnostic. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką, wskazaniami, przebiegiem i prawidłowym sposobem przygotowania się pacjenta do badania.

Rezonans magnetyczny głowy – czym jest to badanie?

Rezonans magnetyczny głowy jest obecnie najdokładniejszym badaniem obrazowym ośrodkowego układu nerwowego. Rezonans głowy jest najlepszym narzędziem do dokładnej oceny tkanki nerwowej. Dzięki temu badaniu można otrzymać szczegółowe obrazy mózgu, móżdżku oraz pnia mózgu. Badanie pozwala także na ocenę patologii w obrębie tętnic, żył i zatok mózgowych.

Rezonans magnetyczny głowy MR Diagnostic

Jakie są wskazania do MR głowy i jakie choroby pozwala wykryć badanie?

Rezonans magnetyczny głowy wskazany jest przy podejrzeniach:

 • nowotworu mózgu;
 • padaczki;
 • udaru;
 • chorób naczyniowych (tętniaki, malformacje naczyniowe, zatorowość tętnicza);
 • choroby Alzheimera;
 • zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych;
 • chorób oczodołów;
 • wad wrodzonych i rozwojowych mózgu,
 • Badanie głowy rezonansem magnetycznym wskazane jest także dla pacjentów, u których występują długotrwałe bóle głowy, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia równowagi.

Jak przebiega badanie głowy rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym głowy przebiega z wykorzystaniem zaawansowanej aparatury oraz specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Pacjenta umieszcza się na ruchomym stole i wprowadza do tunelu aparatu, gdzie będzie poddawany działaniu fal magnetycznych. Dzięki temu, że ludzkie ciało wykazuje własne właściwości magnetyczne, na podstawie reakcji tkanek na fale specjalne algorytmy wytworzą bardzo dokładny obraz badanej okolicy. Badanie trwa od 30 do 40 minut.

Rezonans nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego badanie jest nieinwazyjne i nieszkodliwe. Tkanki w żaden sposób nie ulegają uszkodzeniom, dlatego badanie mózgu rezonansem magnetycznym może być w razie konieczności powtarzane bez większych ograniczeń. Jedyny dyskomfort może wynikać z dość głośnych dźwięków wydawanych przez aparat, a także z ograniczonej przestrzeni. Dlatego pacjentom nakłada się na uszy słuchawki wyciszające, natomiast pacjenci z klaustrofobią mogą być poddani lekkiej sedacji – czyli wprowadzeni w stan głębokiego uspokojenia za pomocą leków.

Przeciwwskazania do MR głowy

Rezonans magnetyczny głowy jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia diagnostyki z wykorzystaniem rezonansu. Dotyczą one głównie posiadania w ciele elementów metalowych oraz urządzeń elektronicznych, np. metalowych zastawek serca, klipsów naczyniowych, rozruszników serca, neurostymulatorów, implantów ślimakowych, stałych aparatów ortodontycznych.

Urządzenia elektroniczne mogą przestać prawidłowo działać pod wpływem działania fal magnetycznych. Natomiast elementy metalowe mogą zacząć się przemieszczać lub podnosić swoją temperaturę, co grozi poparzeniem wewnątrztkankowym lub innymi uszkodzeniami tkanek.

Istnieją także względne przeciwwskazania, które nie dyskwalifikują pacjenta z badania głowy rezonansem magnetycznym, ale wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który może dopuścić pacjenta do badania. Wśród nich można wymienić m.in. klaustrofobię, ciąże.

Badanie MR głowy z kontrastem

W przypadku podejrzeń niektórych zmian, np. guzów mózgu, konieczne jest wykonanie rezonansu głowy z kontrastem. Podawany dożylnie środek kontrastujący pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu tkanek oraz na różnicowanie zmian.

W przypadku badania MR głowy z kontrastem konieczne jest właściwe przygotowanie się pacjenta do badania. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w akapicie poświęconym przygotowaniu się do badania głowy rezonansem magnetycznym.

Rezonans głowy w sedacji

Badanie głowy rezonansem magnetycznym w sedacji jest wskazane dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie leżeć w bezruchu przez kilkadziesiąt minut. Dotyczy to m.in. osób z klaustrofobią czy małych dzieci.

Sedacja, czyli głębokie uspokojenie za pomocą krótkodziałających leków sprawia, że znika lęk i napięcie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z przebywaniem w wąskim tunelu. Badanie w sedacji umożliwia utrzymanie nieruchomej pozycji, dzięki czemu uzyskuje się wysokiej jakości obrazy diagnostyczne.

Badanie rezonans magnetyczny głowy – prawidłowe przygotowanie pacjenta

Rezonans głowy bez kontrastu i sedacji nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Należy stawić się w pracowni 15 minut wcześniej, aby mieć czas na wypełnienie ankiety kwalifikującej do badania. Należy ubrać się w wygodne, sportowe ubrania, pozbawione elementów metalowych. Ważne jest wyciągnięcie z kieszeni wszystkich metalowych przedmiotów, urządzeń elektronicznych oraz kart z chipami magnetycznymi. Przed przystąpieniem do badania MR głowy należy zdjąć z ciała metalową biżuterię i ozdoby włosów. Nie należy malować powiek, lakierować włosów czy używać kremów z drobinami brokatu, ponieważ znajdujące się w nich metale mogą zafałszować obraz.

 • Na rezonans magnetyczny głowy z kontrastem nie trzeba być na czczo, badanie wymaga jedynie godzinnej przerwy w jedzeniu i piciu. Najlepiej już kilka dni przed badaniem zadbać o dobre nawodnienie, dzięki temu środek kontrastujący łatwo rozprzestrzeni się po ciele, a następnie zostanie szybko wydalony wraz z moczem.
 • W przypadku rezonansu głowy w sedacji na badanie należy stawić się na czczo. Dodatkowo, na 24 godziny przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość od alkoholu. Kilka dni wcześniej należy odesłać rzetelnie wypełnioną ankietę anestezjologiczną.
 • Na rezonans magnetyczny głowy z kontrastem należy zabrać aktualny (maksymalnie 7-dniowy) wynik badania poziomu kreatyniny.

Rezonans głowy MR Diagnostic

Czym jest angiografia głowy metodą rezonansu magnetycznego?

W przypadku oceny stanu żył i tętnic w obrębie głowy, szczególnie pod kątem ich drożności wykonuje się takie badanie jak Angiografia rezonansem magnetycznym. Angiografia pozwala na ujawnienie nieprawidłowości w obrębie naczyń, takich jak: zakrzepica, zespół kręgowo-podstawny, tętniaki wewnątrzczaszkowe, malformacje naczyniowe oraz zwężenia tętnic.

Badanie wykorzystuje się nie tylko w przypadku podejrzenia powyższych schorzeń, ale także w diagnostyce udarów, miażdżycy oraz chorób nowotworowych, aby ocenić unaczynienie guza. Angiografia rezonansem magnetycznym pozwala wykluczyć lub potwierdzić występowanie domniemanych schorzeń, a także zaplanować odpowiednią terapię i zweryfikować jej postęp.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

Najczęściej zadawane pytania

Nie! Badanie MRI nie jest w żaden sposób bolesne. Dyskomfort mogą powodować hałaśliwe dźwięki (których poziom natężenia można znacząco zniwelować i stłumić dzięki specjalnym słuchawkom wyciszającym).

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w ramach refundacji NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Prywatne badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać, gdy nie chcemy być uzależnieni od kolejki NFZ.

Cennik poszczególnych badań wykonywanych prywatnie dostępny jest TUTAJ.

Tak! Wychodząc naprzeciw dzieciom, osobom z klaustrofobią czy innymi schorzeniami, nasza pracownia w Działdowie oferuje badanie rezonansem magnetycznym w głębokim uspokojeniu (podczas snu).

Badanie rezonansem magnetycznym przeprowadzamy dzieciom ważącym od 10 kilogramów wzwyż (również w znieczuleniu).

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług.

Jesteśmy dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić profesjonalną opiekę.
*Wysyłając wiadomość, potwierdzasz, że zapoznałeś się z klauzulą informacyjną o ochronie danych osobowych.