Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Pakiet Onkologiczny

szybka terapia onkologiczna

Z pomocą rezonansu magnetycznego można w szybki i skuteczny sposób wykryć nowotwory lub wykluczyć ich obecność w organizmie człowieka. Mowa tutaj między innymi o zmianach nowotworowych mózgu, płuc, wątroby, nerek, żołądka, pęcherza moczowego, tarczycy, narządów płciowych, pojawienie się różnego rodzaju guzów i torbieli. Warto pamiętać, że wczesna diagnostyka i rozpoznanie choroby nowotworowej w początkowym stadium to często klucz do sukcesu i o wiele wyższe szanse wyleczenia. Pacjenci, u których podejrzewa się możliwość występowania zmian nowotworowych w ciele, objęci są specjalnym pakietem onkologicznym. Jak działa on w praktyce? Z myślą o pacjentach powstała szybka terapia onkologiczna, która obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku. Pacjenci onkologiczni – ze względu na rodzaj schorzenia – muszą być otoczeni szczególną opieką. To, czy pacjent chory na nowotwór złośliwy przeżyje, zależy przede wszystkim od wykrycia choroby w jak najwcześniejszym stadium. Dlatego od 1 stycznia 2015 r. pacjenci z podejrzeniem nowotworu leczeni są w ramach szybkiej terapii onkologicznej.

Pakiet onkologiczny – prawo do szybszej diagnostyki i wdrożenia leczenia

Pakiet onkologiczny to specjalny pakiet ochronny zapewniający wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Jego głównym założeniem jest umożliwienie pacjentom onkologicznym szybszego dostępu do niezbędnych badań oraz dalszego leczenia. To niezwykle ważna sprawa, ponieważ sukces w leczeniu chorób nowotworowych w dużej mierze zależy od czasu ich wykrycia. Dlatego też pacjenci, u których występuje podejrzenie zmian nowotworowych nie powinni czekać w kolejach ani mieć w żaden sposób utrudnionej drogi do specjalistów, profesjonalnej diagnostyki i dostępu do pomocnych informacji.

Korzyści pakietu onkologicznego:

  • skrócenie kolejek dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu;
  • uporządkowanie procesu diagnostyki i leczenia pacjenta;
  • wprowadzenie szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia;
  • zmniejszenie śmiertelności pacjentów onkologicznych;
  • obniżenie kosztów leczenia, dzięki wykryciu choroby we wczesnym stadium.

Zielona karta diagnostyki i leczenia onkologicznego w praktyce

Warto wiedzieć, że pacjenci (niezależnie od wieku) z podejrzeniem lub już zdiagnozowaną chorobą nowotworową, a także w tracie leczenia, otrzymują zieloną kartę DiLO (skrót ten pochodzi od słów: karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego). W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że w rzeczywistości karta ta wcale nie jest zielona, tylko biała. Takie zaświadczenie ma na celu objęcie pacjenta specjalistyczną opieką z ułatwionym dostępem do konsultacji medycznych, badań oraz leczenia. Karta DiLO została wprowadzona w naszym kraju 01.01.2015 roku razem z wyżej wspomnianym pakietem onkologicznym. W swojej pierwotnej wersji karta obejmowała 8 stron i zawierała sporą ilość informacji, jednak po zmianach z 2017 obecnie występuje w wersji skróconej, dwustronicowej.

Co w praktyce daje pacjentowi posiadanie karty DiLO?

  • to kompleksowy dokument służący monitorowaniu całego przebiegu choroby oraz prowadzonego leczenia
  • pełni rolę priorytetowego skierowania, dzięki któremu pacjenci onkologiczni powinni mieć dostęp do diagnostyki oraz do leczenia bez oczekiwania w kolejach i na odległe terminy, bez jakichkolwiek limitów czy ograniczeń
  • pozwala skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii nawet o dwa tygodnie
  • pacjent posiadający kartę DiLO nie musi ubiegać się o żadne inne, dodatkowe skierowania
  • w przypadku zmiany lekarza bądź placówki medycznej, karta DiLO zawiera najważniejsze i skondensowane informacje, które w szybki sposób przekażą niezbędną wiedzę o dotychczasowych metodach leczenia i wynikach badań

Karta DiLO – kto może wystawić?

Karta DiLO może zostać wystawiona przed lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który ma podejrzenie co do występowania u pacjenta nowotworu złośliwego i może skierować go na badania umożliwiającego jego wczesne wyrycie. Druga opcja to założenie karty już przez konkretnego lekarza specjalistę lub podczas pobytu w szpitalu. Warto wiedzieć, że w przypadku zmiany lekarza lub szpitala dotychczasowa karta może zostać zamknięta i wystawiana na nowo. Również po zakończonym leczeniu, jeżeli zakończyło się ono sukcesem i pacjent wrócił do zdrowia, karta DiLO powinna zostać anulowana.

Leczenie onkologiczne bez karty DiLO

Czy posiadanie karty DiLO jest obowiązkowe? A może bez niej również można otrzymać leczenie i opiekę zdrowotną na najwyższym możliwym poziomie? Oczywiście bez karty DiLO również mamy prawo do profesjonalnej diagnostyki i niezbędnej terapii. Zdecydowanie warto ją jednak posiadać, ponieważ może przyspieszyć czas oczekiwania na badania oraz wdrożenie leczenia, co w przypadku zmian nowotworowych jest niezmiernie ważne i często ma naprawdę kolosalne znaczenie. Czasami nawet kilka dni może odegrać ogromną różnicę w walce z chorobą. Często zdarza się, że pacjenci boją się zakładania karty DiLO, traktując ją jak wyrok i jednoznaczne potwierdzenie ciężkiej choroby. Tak naprawdę jednak wystawienie takiej karty świadczy często jedynie o podejrzeniu zmian nowotworowych, a nie ich ostatecznym zdiagnozowaniu. Jeśli okaże się, że podejrzenie to okazało się być jednak błędne, karta oczywiście zostanie anulowana. Jeśli natomiast to lekarz nie chce wystawić DiLO pomimo uzasadnionej prośby, obaw co do swojego stanu zdrowia i podejrzeń pacjenta, warto udać się do innego lekarza rodzinnego, albo specjalisty.

Karta DiLO dla pacjentów onkologicznych

Karta DiLO i pakiet onkologiczny to świadczenia, z których zdecydowanie warto korzystać. Na pewno nie zaszkodzą w całym procesie leczenia, a mogą wręcz przynieść pacjentowi znaczące korzyści. Warto mówić głośno o prawach pacjentów onkologicznych, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o możliwym wsparciu i metodach, dzięki którym powinni być oni objęci szczególną opieką. Nie każdy wie na przykład, że do lekarza onkologa można dostać się bez skierowania! Pacjent, u którego istnieje podejrzenie choroby nowotworowej zostaje poddany diagnostyce wstępnej oraz pogłębionej, dzięki którym potwierdza bądź wyklucza się występowanie nowotworu oraz stopień jego zaawansowania, w celu wdrożenia jak najefektywniejszych metod leczenia i odpowiedniej terapii. Czas oczekiwania na szczegółowe wyniki badań w kierunku zmian nowotworowych wynosi do 7 tygodni, jednak już przed upływem miesiąca pacjent otrzymuje diagnozę potwierdzającą bądź wykluczającą chorobę nowotworową.

Co dalej?

Jeśli diagnoza jest jednoznaczna i wskazuje na nowotwór, zwoływane jest specjalne konsylium, którego celem jest dobór i wdrożenie najlepszego, indywidualnie dobranego sposobu leczenia. Pamiętajmy jednak, że nawet zdiagnozowana choroba nowotworowa to jeszcze nie wyrok, każdy przypadek jest inny i nawet ciężka choroba może zostać wyleczona lub opóźnione skutki jej działania. Warto wiedzieć, że na karcie DiLO można znaleźć informację oraz dane kontaktowe koordynatora, czyli osoby, pod której opieką znajduje się dany pacjent i która powinna go wspierać na każdym etapie leczenia. Szybkiej ścieżki onkologicznej, w której zawierają się właśnie pakiet onkologiczny oraz karta DiLO w miarę możliwości starają się przestrzegać szpitale, przychodnie i inne placówki medyczne, umożliwiając dostęp do diagnostyki i podjęcia leczenia poza kolejnością. Warto wiedzieć, że karta DiLO uprawnia również do wykonania rezonansu magnetycznego bez długiego oczekiwania na wolne terminy!

Jakie badania obejmuje pakiet onkologiczny i posiadanie karty DiLO?

Jakie konkretnie badania i czynności pacjent onkologiczny powinien móc wykonać szybciej dzięki specjalnej ścieżce onkologicznej? Przede wszystkim warto wiedzieć, że karta DiLO obowiązuje wyłącznie w tak zwanych zielonych placówkach, które zdecydowały się na podpisanie kontraktu onkologicznego z NFZ. Nie ma możliwości otrzymania takiego dokumentu podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarskim. Wykaz dostępnych placówek objętych kontraktem dostępny jest na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Przyspieszona diagnostyka obejmuje: wstępne potwierdzenie lub wykluczenie występowania w organizmie zmian nowotworowych, kolejne, bardziej szczegółowe badania, mające na celu określenie konkretnego rodzaju choroby, jej stadium, czy występowanie ewentualnych przerzutów na inne narządy bądź obszary ciała, a także wdrożenie konkretnego leczenia i podjęcia jak najodpowiedniejszej terapii.

Szczegółowe informacje na temat pakietu onkologicznego dla pacjentów dostępne są pod adresem: pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/pakiet-onkologiczny 

 

FAQ:

Pakiet onkologiczny - co to jest?

Pakiet onkologiczny to szereg specjalnych uprawnień przeznaczonych dla pacjentów z podejrzeniem lub chorobą nowotworową, którego głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia oraz szybszego dostępu do kompleksowej diagnostyki i  rozpoczęcia skutecznego leczenia bez konieczności oczekiwania na odległe wolne terminy. Tacy pacjenci traktowani są priorytetowo.

Jak działa pakiet onkologiczny?

Pakiet onkologiczny powinien gwarantować traktowanie pacjentów z chorobą nowotworową w sposób priorytetowy oraz kierowanie i przyjmowanie ich na niezbędne badania diagnostyczne oraz rozpoczęcie leczenia poza kolejnością i długim czasem oczekiwania na dostępny termin.

Pakiet onkologiczny - jakie badania obejmuje?

Pakiet onkologiczny obejmuje zarówno wstępną, jak i bardziej zaawansowaną diagnostykę  zmian nowotworowych w organizmie pacjenta – zarówno potwierdzenie bądź wykluczenie występowania choroby, jak i określenie stopnia zaawansowania, stadium i ewentualnych przerzutów oraz zaplanowanie jak najefektywniejszego planu dalszego leczenia.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic