Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Informacje dla Pacjenta

Rezonans magnetyczny stawów

Oferujemy rezonans magnetyczny stawów w naszych nowoczesnych pracowniach diagnostycznych MR Diagnostic. Nasze usługi to nie tylko precyzyjna diagnostyka, ale także komfort pacjenta, dzięki doświadczonym specjalistom i sprzętowi medycznemu najwyższej jakości. Przekonaj się, na czym polega rezonans magnetyczny stawów, jakie są do niego wskazania, przeciwwskazania oraz jakie przygotowania należy podjąć przed badaniem. 

Rezonans magnetyczny stawów MR Diagnostic

Na czym polega rezonans magnetyczny stawów? 

Rezonans magnetyczny stawów jest procedurą, która przeprowadzana jest w specjalnie przygotowanej pracowni diagnostycznej. Badanie stawów rezonansem magnetycznym polega na uzyskiwaniu serii obrazów, które są przetwarzane przez komputer, a następnie interpretowane przez specjalistę radiologa. Cała procedura jest bezbolesna, ale wymaga współpracy pacjenta, aby uzyskać jak najbardziej dokładne wyniki. 

Rezonans magnetyczny stawów – przebieg badania 

Badanie rezonansem magnetycznym stawów jest bezbolesne i trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Pacjent jest umieszczany na stole, który jest przesuwany do wnętrza aparatu rezonansu magnetycznego. To urządzenie przypomina tunel i może wydawać się klaustrofobiczne, dlatego personel zawsze dołoży wszelkich starań, aby pacjent czuł się komfortowo. W przypadku stawu skokowego, czy kolanowego pacjent nie wjeżdża cały do aparatu, jest to kolejne udogodnienie dla osób z klaustrofobią. 

Podczas całego procesu, pacjent musi pozostać w bezruchu, aby uzyskać jak najbardziej klarowne obrazy. Operator aparatu, który znajduje się w sąsiednim pomieszczeniu, utrzymuje kontakt z pacjentem za pomocą mikrofonu i kamery, co pozwala na stałą komunikację. To sprawia, że pacjent może zgłosić wszelkie dyskomforty lub potrzebę przerwania badania. 

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Wskazania do rezonansu stawów 

Wskazania do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym stawów są różnorodne i obejmują wiele schorzeń oraz dolegliwości klinicznych.  

Badanie to jest często wykorzystywane jako narzędzie diagnostyczne, które pozwala na dokładne zobrazowanie struktury stawów, umożliwiając lekarzom dokładną ocenę ich stanu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wskazania do rezonansu stawów: 

 • urazy stawu, 
 • choroby reumatyczne, 
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów, 
 • monitorowanie efektów leczenia, 
 • wykrywanie zmian nowotworowych, 
 • ocena przewlekłego bólu stawów, 
 • badanie kontrolne po operacjach stawów. 

MRI stawów – co pozwala wykryć? 

Rezonans magnetyczny stawów pozwala na dokładne zobrazowanie różnych tkanek stawów, takich jak chrząstki stawowe, łąkotki, ścięgna, więzadła. Dzięki temu możliwe jest wykrycie różnych patologii, np.: 

 • uszkodzenia chrząstki stawowej, 
 • zerwania i uszkodzenia więzadeł, 
 • zapalenie stawów, 
 • nowotwory stawów, 
 • uszkodzenia łąkotek 
 • zmiany zwyrodnieniowe, 
 • zbieranie się płynu lub krwi w stawie. 

Rezonans stawów z kontrastem 

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić rezonans magnetyczny stawu z użyciem kontrastu. Kontrast jest środkiem, który poprawia widoczność niektórych struktur stawu i może być przydatny w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych lub innych poważnych schorzeń. W pracowniach MR Diagnostic kontrast podawany jest dożylnie, na ten moment nie przeprowadzamy badanań z kontrastem podawanym dostawowo. 

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego stawów 

Chociaż badanie rezonansem magnetycznym jest ogólnie bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania, takie jak wszczepione urządzenia elektroniczne (kardiostymulatory, niektóe implanty slimakowe, neurostymulatory), protezy stawów z metali reagujących w polu magnetycznym. Pod wpływem działania fal elektromagnetycznych elementy metalowe mogą się nagrzewać i poruszać, prowadząc do uszkodzenia tkanek. Natomiast urządzenia elektroniczne mogą przestać działać prawidłowo, co może stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjenta. 

Rezonans stawów MR Diagnostic

Rezonans stawów – przygotowania do badania 

Przed badaniem rezonansem magnetycznym stawów ważne jest, aby pacjent: 

 • usunął z kieszeni metalowe przedmioty, takie jak biżuteria i klucze, urządzenia elektroniczne i karty z chipami magnetycznymi; 
 • poinformował lekarza o wszelkich implantach lub wkładkach metalowych w ciele; 
 • zabrał ze sobą dokumentację medyczną, jeżeli w przeszłości były wykonywane jakieś zabiegi.. 

Nasza pracownia diagnostyczna zapewnia komfortowe warunki i doświadczony personel, który troszczy się o każdego pacjenta. Jeśli potrzebujesz badania rezonansem magnetycznym stawów, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i umówią Cię na dogodny termin. 

Sprawdź nasz cennik

Dzięki naszemu nowoczesnemu sprzętowi oraz doświadczeniu naszego zespołu, badanie rezonansem magnetycznym stawów staje się prostsze i bardziej dostępne dla wszystkich pacjentów.

obraz przedstawiający badanie rezonansem stawu kolanowego

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic