Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Informacje dla Pacjenta

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego - rezonans magnetyczny biodra

Ból w okolicy biodra może mieć różne przyczyny. Zdecydowanie nie powinno się go lekceważyć, ponieważ nieleczony może prowadzić do poważnych schorzeń i dolegliwości. Wady i urazy stawu biodrowego mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ jest on odpowiedzialny za utrzymywanie ciężaru ciała podczas chodzenia, biegania czy siedzenia, dlatego szybka i precyzyjna diagnostyka ma tutaj kluczowe znaczenie. Rezonans magnetyczny stawu biodrowego to zdecydowanie jedno z najbardziej zalecanych badań, które pomoże w rozpoznaniu i dalszym leczeniu problemów w tym obszarze ciała.

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego MR Diagnostic

Wskazania do rezonansu bioder

Kto powinien rozważyć wykonanie MR stawu biodrowego? Każda osoba, która zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi, ograniczeniami ruchomości stawu, sztywnością zwłaszcza tuż po przebudzeniu, obrzękiem i/lub zasinieniem stawu. Rezonans magnetyczny stawu biodrowego pozwala na wykrycie takich stanów jak choroba zwyrodnieniowa, konflikt panewkowo-udowy, nowotwory, zapalenia, stłuczenia, zwichnięcia stawu oraz martwica głowy kości udowej.

Przeciwwskazania do rezonansu stawów biodrowych

Badanie rezonansem magnetycznym nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego jest w pełni bezpieczne i może być wykonywane tak często, jak tylko zachodzi taka potrzeba, bez względu na wiek pacjenta, czy inne współistniejące choroby. Wyjątek stanowią pacjenci z  obecnymi w ciele metalowymi elementami lub urządzeniami elektronicznymi, jednak każdy przypadek najlepiej skonsultować indywidualnie w naszych pracowniach.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Jak się przygotować do rezonansu bioder?

Czy rezonans magnetyczny stawu biodrowego wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania? Absolutnie nie. Zaleca się jedynie zjawić w umówionym terminie ok. 15 minut  przed badaniem, założyć wygodne, przewiewne ubrania niezawierające żadnych metalowych elementów, zdjąć z ciała wszelkie ozdoby, wyłączyć telefon komórkowy. Wszystkie przedmioty można zostawić w zamykanej szafce, w  specjalnie przygotowanej szatni. W przypadku rezonansu stawów nie ma konieczności pozostawania na czczo przed wykonaniem badania. Należy zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, jeśli się taką posiada.

Rezonans stawów biodrowych – przebieg badania

Badanie rezonansem magnetycznym może być wykonane w dwojaki sposób – bez podania kontrastu lub z dożylnym podaniem środka kontrastującego – specjalistycznej substancji, dzięki której otrzymane obrazy mają jeszcze wyższą jakość. Jeżeli decydujemy się na badanie z kontrastem, konieczne będzie wcześniejsze oznaczenie stężenia kreatyniny, które pozwala ocenić wydolność nerek. Sam rezonans stawu biodrowego polega na umieszczeniu miednicy pacjenta w specjalnym tunelu będącym częścią aparatury MR. Warto wiedzieć, że każdy staw bada się osobno.

Rezonans magnetyczny bioder z kontrastem

Jak wygląda podanie środka kontrastującego w przypadku takiego rodzaju badania? Obecnie w naszych placówkach środek kontrastujący podawany jest dożylnie, dlatego pacjent musi wyrazić zgodę na założenie wenflonu. Następnie w trakcie badania zostanie podany kontrast, którego celem jest polepszenie jakości obrazów. Po skończonym rezonansie wenflon zostaje usunięty, a sam kontrast zostanie wydalony w sposób naturalny, wraz z moczem.

Rezonans stawu biodrowego MR Diagnostic

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stawu biodrowego?

Każde badanie w naszych placówkach można wykonać na NFZ, w tym celu wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty wydane podczas wizyty na NFZ. Koszt prywatnego badania stawu biodrowego będzie różnił się w zależności od wersji bez podania kontrastu 650zł lub z 900zł.  Ogromną zaletą wykonania badania prywatnie jest jednak brak konieczności posiadania skierowania, a także o wiele krótszy czas oczekiwania na najbliższy wolny termin.

Sprawdź nasz cennik

Jak długo trwa rezonans stawu biodrowego?

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego – przy dobrej współpracy pacjenta trwa zwykle ok. 30 minut. W przypadku podania kontrastu czas ten może się wydłużyć do ok. 40 min.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic