Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Informacje dla Pacjenta

Rezonans magnetyczny stawu skokowego - rezonans magnetyczny stopy

Staw skokowy narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia, a przez to również na urazy – szczególnie u sportowców, ale nie tylko – w końcu każdego dnia nasze nogi odpowiedzialne są za utrzymywanie całego ciężaru naszego ciała podczas pracy, uprawiania sportu czy wykonywania obowiązków domowych. Stawy skokowe codziennie wykonują ogromną ilość pracy, dlatego w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych w tym obszarze, na przykład na skutek zapalenia, skręcenia, zwichnięcia, warto wykonać badanie rezonansem, które ma bardzo dużą wartość diagnostyczną.

Budowa Stawu skokowego

Aby lepiej zrozumieć rolę rezonansu magnetycznego w obrazowaniu stawu skokowego należy zapoznać się z anatomią tej skomplikowanej struktury. Staw skokowy dzieli się na górny – tworzą go kości piszczelowa, strzałkowa i skokowa oraz staw dolny tylny – gdzie spotyka się kość skokowa z piętową i dolny przedni – utworzony przez kość skokową, piętową i łódkowatą. Torebka stawowa otacza wymienione struktury i jest wypełniona mazią, która zapobiega ścieraniu się kości, dodatkowo amortyzuje wstrząsy.  Aby utrzymać kości na swoim miejscu i zapewnić odpowiednią pracę stawu, potrzebna jest duża ilość silnych więzadeł.

Kości tworzące staw skokowy są także miejscem przyczepu ścięgien, w tym ścięgna Achillesa, które biegnie od łydki do kości piętowej. W okolicy stawu znajdują się liczne nerwy, naczynia i mięśnie, które również mogą ulegać uszkodzeniom –zwłaszcza podczas urazów. Rezonans Magnetyczny zapewnia wysokiej jakości obrazowanie wszystkich elementów  tworzących staw oraz tkanek miękkich w jego sąsiedztwie, nawet takich, które  nie zostały uwidocznione w innych badaniach obrazowych. 

Rezonans stawu skokowego MR Diagnostic

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – co to jest i na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny stawu skokowego to bezbolesne, szybkie, a jednocześnie bardzo precyzyjne badanie, które umożliwia dokładne zobrazowanie powierzchni stawowych, więzadeł, ścięgien oraz tkanek miękkich. Aparat MR w swojej pracy wykorzystuje w pełni bezpieczne i neutralne dla zdrowia pacjenta fale radiowe oraz pole magnetyczne, w wyniku czego można uzyskać szczegółowe obrazy badanego obszaru, także w technologii 3D. Dzięki badaniu MR stawu skokowego można  rozpoznać i precyzyjnie zlokalizować niepokojące zmiany, jak i na bieżąco monitorować wyniki leczenia.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak wygląda badanie?

Bez obaw – choć rezonans magnetyczny wzbudza pewne obawy, zwłaszcza u osób, które do tej pory nie miały tego typu badania, w rzeczywistości nie ma się czego bać. W przypadku stawu skokowego wyłącznie kończyny dolne pacjenta znajdują się w specjalnym tunelu będącym częścią całej aparatury. Pacjent musi pozostać w bezruchu na czas całej procedury. Rezonans podczas badania wydaje dosyć głośne dźwięki, które są częścią działania aparatu, jednak łatwo można je stłumić dzięki zastosowaniu specjalnych słuchawek. Dla własnego komfortu i wygody najlepiej założyć lekkie, przewiewne ubrania, aby nic nie krępowało naszych ruchów. 

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – wskazania do badania

Kiedy warto udać się na rezonans magnetyczny stawu skokowego? W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych podczas stania, chodzenia, biegania, wspinania się na palce, problemów z utrzymywaniem równowagi, kiedy pojawiają się obrzęki, ograniczenia ruchomości. MRI tego obszaru pozwoli także na wykrycie stanów zapalnych, guzów i narośli, wad rozwojowych oraz wrodzonych, martwicy kości, złamań i innych uszkodzeń. Ponadto wykonuje się je często w przypadku występowania konkretnych chorób jak, np. zapalenie kaletki głębokiej ścięgna Achilleas, zespół kanału lub zatoki stępu.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przeciwwskazania do badania

Rezonans magnetyczny stawu skokowego to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego nie ma długiej listy przeciwwskazań do jego wykonania. Tak, jak w przypadku MR innych części ciała, chodzi tutaj głównie o występowanie w ciele pacjenta metalowych elementów i/lub urządzeń elektronicznych. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie w naszych pracowniach, po dostarczeniu odpowiedniej dokumentacji medycznej. 

Rezonans magnetyczny stawu skokowego MR Diagnostic

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak interpretować wyniki

Obrazy wykonane podczas badania rezonansem magnetycznym pacjent otrzymuje tuż po badaniu w formie CD, a wynik opisowy w zależności od finansowania (NFZ, badanie prywatne) dostępny jest w ciągu 2-3 tygodni. Otrzymane wyniki najlepiej od razu skonsultować z lekarzem specjalistą, ponieważ zawierają one fachową terminologię medyczną, która może być trudna do poprawnego zinterpretowania na własną rękę. Ponadto każdy przypadek jest inny zatem wymaga indywidualnego podejścia w oparciu o dotychczasową historię choroby pacjenta.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stawu skokowego?

Koszt badania prywatnego to wydatek rzędu 650 zł. Dodatkowa opłata związana jest z dożylnym podaniem środka kontrastującego i wynosi 250zł. Badanie refundowane przez NFZ wymaga skierowania od lekarza specjalisty.

Sprawdź nasz cennik

Ile trwa rezonans magnetyczny stawu skokowego?

Rezonans magnetyczny stawu skokowego w naszych pracowniach trwa około 30 minut, w zależności od współpracy pacjenta (jeśli pacjent ma problemy z pozostaniem w bezruchu, na przykład jest to osoba starsza lub małe dziecko, cała procedura może się nieco wydłużyć).

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic