Urazy stawów są powszechnym problemem, który może wywoływać ból i powodować ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku podejrzenia poważnej kontuzji stawów konieczne może być wykonanie badań diagnostycznych, takich jak rezonans magnetyczny (MR). W artykule tym omówimy, kiedy warto rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego stawów oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego badania.
Czym jest rezonans magnetyczny stawów?
Rezonans magnetyczny stawów, zwany także MRI (z ang. Magnetic Resonance Imaging), to zaawansowana technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe do uzyskania szczegółowych obrazów tkanek stawów. Dzięki tej technice obrazowej lekarze mogą dokładnie ocenić stan łąkotek, więzadeł, torebki stawowej oraz innych struktur anatomicznych, co pozwala na postawienie trafnej diagnozy i odpowiednie leczenie.
Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego stawów?
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego stawów obejmują wiele stanów w tym:
- Uszkodzenia łąkotek;
- Złamania kostno-chrzęstne;
- Zapalenie kości i chrząstek;
- Wady wrodzone i rozwojowe;
- Uszkodzenia więzadeł: krzyżowych, pobocznych;
- Nowotwory kości, stawów lub tkanek miękkich;
- Zakażenia kości, stawów lub tkanek miękkich;
- Naruszenia chrząstki kostno-chrzęstnej i stawowej;
- Chondromalacja, Chondroza zwyrodnieniowa;
- Zaburzenia błony maziowej: zapalenie błony maziowej, zapalenie kaletki i torbiele podkolanowe;
- Nieprawidłowości szpiku: martwica jałowa, zespoły obrzęku szpiku i złamania przeciążeniowe;
- Zaburzenia błony maziowej: zapalenie błony maziowej, zapalenie kaletki i torbiele podkolanowe.
Szpital Miejski
św. Jana Pawła II,
ul. J.A. Komeńskiego 35
tel. (55) 506 55 55
Powiatowy Szpital
im. Biegańskiego,
ul. gen. Władysława Andersa 3
tel. (89) 506 55 66
Szpital Powiatowy
im. Jana Pawła II,
ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 11
tel. (89) 506 55 56
Szpital SPZOZ
w Działdowie,
ul. Leśna 1
tel. (23) 306 75 55
Szpital w Ostródzie S.A.
ul. Wł. Jagiełły 1
tel. (89) 506 55 99
Przeciwwskazania do wykonania MR stawów
Mimo, że rezonans magnetyczny jest bezpieczną metodą diagnostyczną, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to między innymi:
- niektóre metalowe implanty reagujące w polu magnetycznym– ich obecność w ciele pacjenta może uniemożliwić uzyskanie dokładnych obrazów oraz stanowić zagrożenie dla pacjenta i urządzenia;
- rozrusznik serca i inne urządzenia elektroniczne niekompatybilne z MR– mogą ulec uszkodzeniu, co zagrażałoby zdrowiu pacjenta;
- metalowe opiłki – obecność metalowych ciał obcych w skórze/gałce ocznej, które pod wpływem fal magnetycznych mogą się poruszać lub nagrzewać, uszkadzając tkanki;
- pierwszy trymestr ciąży– choć nie wykazano szkodliwości rezonansu dla kobiet w ciąży, nie zaleca się wykonywania diagnostyki w pierwszym trymestrze ze względu na wrażliwość tego okresu.
Jak się przygotować i jak przebiega MR stawów?
Na badanie MRI stawów należy przyjść w lekkich sportowych ubraniach, które nie zawierają żadnych metalowych elementów, które można łatwo podwinąć, np. w przypadku badania kolana. Należy zdjąć biżuterię, zegarek oraz wyjąć z kieszeni metalowe i elektroniczne urządzenia, takie jak telefon, karty magnetyczne czy klucze.
Istnieją dwa rodzaje badania MRI stawów z kontrastem, kontrast można podać dożylnie lub dostawowo. Przed umówieniem na badanie warto zapytać lekarza kierującego, jaki rodzaj kontrastu ma być zastosowany, ponieważ nie wszystkie placówki podają kontrast dostawowy. W przypadku badania z zastosowaniem środka kontrastującego konieczne jest dostarczenie na badanie MRI aktualnych badań stężenia kreatyniny we krwi w celu wykluczenia niewydolności nerek.
Sama procedura badania rezonansem magnetycznym jest bezbolesna i trwa zazwyczaj około kilkudziesięciu minut, w zależności od wskazania do badania i liczby stawów, które zostaną objęte badaniem. W przypadku badania stawów często zakłada się specjalną cewkę na badany staw, aby polepszyć jakość wykonywanych obrazów. Podczas badania pacjent leży na stole diagnostycznym, który przesuwa się do wnętrza aparatu rezonansu magnetycznego. W trakcie badania należy pozostać w bezruchu, aby uzyskać jak najbardziej klarowne obrazy
Zobacz także
-
Urazy głowy – kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?
Urazy głowy to poważne zdarzenia, które mogą prowadzić do różnego rodzaju powikłań i problemów zdrowotnych,…
-
Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny (MRI) to zaawansowane badanie diagnostyczne, które wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe do…
-
Rezonans magnetyczny serca, kiedy i czy zawsze można go wykonać?
Badanie rezonansem magnetycznym serca daje wiele korzyści, ale ma też swoje ograniczenia. W poniższym tekście…