15 października – Światowy Dzień Raka Piersi

15 października – Światowy Dzień Raka Piersi

Październik – jak co roku – jest miesiącem poświęconym budowaniu świadomości na temat raka piersi. W tym dniu warto przypomnieć sobie, dlaczego profilaktyka zdrowia jest tak ważna, jak wykonać samobadanie piersi, a także jakie metody są dostępne, gdy konieczna jest precyzyjna diagnostyka. Przeczytaj i jeszcze lepiej dbaj o swoje zdrowie już dziś!

Badania profilaktyczne - klucz do wczesnego wykrycia raka

W ubiegłym roku w Polsce zdiagnozowano raka piersi u ok. 20 000 kobiet. Skala występowania tej choroby jest zbyt duża, by lekceważyć ryzyko zachorowania. Na raka piersi może zachorować każdy (także mężczyźni, choć odsetek takich zachorowań jest mniejszy), istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby:

 • wiek powyżej 35 roku życia;
 • mutacje w genach BRCA1/BRCA2;
 • przebyty wcześniej nowotwór piersi;
 • występowanie raka piersi w rodzinie, zwłaszcza u krewnych pierwszego stopnia (mama, siostra, córka);
 • czynniki hormonalne: wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza;
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej zawierającej estrogeny przez długi czas.

Osoby, które zaliczają się do grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, szczególnie powinny pilnować badań profilaktycznych oraz pojawiać się na kontrolach lekarskich. Regularne badania, takie jak rezonans magnetyczny piersi, są niezwykle istotne. To właśnie one pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian, nawet tych, które nie są wyczuwalne podczas samobadania.

Samobadanie - pierwszy krok do zachowania zdrowych piersi

Najważniejszym elementem profilaktyki jest regularne samobadanie piersi. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Stań w pełnym oświetleniu przed lustrem, z uniesionymi do góry rękami.
 2. Sprawdź, czy nie ma żadnych widocznych zmian na skórze lub brodawce (zagłębień, „pomarańczowej skórki”, wycieku płynu z brodawki, wciągania brodawki).
 3. Obserwuj piersi, szukając jakichkolwiek nierówności, zmian w kształcie czy obrzęków, następnie połóż ręce na biodrach i również oceń piersi. Pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz swoje ciało i najszybciej zauważysz niepokojące zmiany!
 4. Kolejny krok to sprawdzenie każdej piersi oddzielnie, używając przeciwnej dłoni (lewa dłoń bada prawą pierś). Unieś prawą rękę nad głowę, a w lewej ręce złącz trzy środkowe palce i zbadaj prawą pierś. Następnie adekwatnie zbadaj drugą pierś.
 5. Na koniec połóż się na plecach i złącz trzy środkowe palce lewej dłoni i sprawdź prawą pierś, a potem prawą ręką lewą pierś. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, nie zwlekaj – skonsultuj się z lekarzem.

MammoMRI - nowoczesna metoda diagnostyki

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy konieczna jest bardzo precyzyjna diagnostyka, należy wykonać mammoMR, czyli mammografię metodą rezonansu magnetycznego. Badanie rezonansem umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów, które pozwalają na dokładniejszą analizę. Jak bardzo szczegółowych? Badanie tą metodą pozwala wykryć zmiany o wielkości zaledwie kilku milimetrów, a więc często niewykrywalne za pomocą innych metod diagnostycznych.

Badanie jest komfortowe i nieinwazyjne, a jego skuteczność w wykrywaniu zmian jest wysoka. Nie wykorzystuje też promieniowania rentgenowskiego, dlatego jest całkowicie bezpieczne. Co ważne, badania mammograficzne MR zalecane są dla kobiet po mastektomii lub posiadających implanty piersi. W badaniu MR na implanty nie jest wywierany żaden nacisk, dzięki czemu nie ma ryzyka ich uszkodzenia. Dlatego rezonans magnetyczny piersi wykorzystywany jest również do kontroli szczelności implantów. Promocja na mammoMRI w naszej pracowni w Elblągu – 10% rabatu! Przez cały „różowy październik” zapraszamy do naszej pracowni w Elblągu z wyjątkową promocją: 10% rabatu na badanie mammoMR. To doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie w przystępnej cenie, gdy z różnych względów nie możemy wykonać tego badania na NFZ (a taka możliwość również istnieje – należy posiadać skierowanie od lekarza specjalisty). Na badanie można umówić się dzwoniąc do rejestracji: tel.: (55) 506 55 55. Dbajmy o swoje zdrowie razem! Pamiętajmy, że regularne badania to najlepsza droga do jego zachowania. Dziękujemy, że jesteście z nami!