Czym jest rezonans magnetyczny z kontrastem?

Czym jest rezonans magnetyczny z kontrastem?

W dzisiejszych czasach diagnostyka obrazowa rozwija się w zawrotnym tempie, oferując pacjentom coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze metody badawcze. Jednym z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych jest rezonans magnetyczny, którego precyzję można podwyższyć poprzez podanie środka kontrastującego, jest to tzw. badanie MR z kontrastem. Warto zastanowić się nad tym, czym tak dokładnie jest kontrast w kontekście medycznym i jakie ma znaczenie podczas badania rezonansem magnetycznym.

Kontrast w rezonansie magnetycznym

Kontrast gadolinowy używany podczas badań rezonansem magnetycznym to substancja, której głównym zadaniem jest zwiększenie widoczności określonych struktur anatomicznych podczas badania.

W jaki sposób działa kontrast? Gadolin, będąc paramagnetykiem, wzmacnia sygnały magnetyczne w strukturach, przez które przepływa. To zjawisko skutkuje lepszym zróżnicowaniem pomiędzy tkankami. Dzięki temu lekarze są w stanie precyzyjniej zlokalizować obszary podejrzane o zmiany patologiczne. Kontrast również poprawia widoczność naczyń krwionośnych i ich patologii.

Rezonans magnetyczny z kontrastem - opis procedury

Badanie rezonansem magnetycznym z wykorzystaniem środka kontrastującego przebiega prawie tak samo, jak „zwykłe” badanie. Różnica polega na tym, że pacjentowi przed badaniem należy założyć wenflon, dzięki któremu w czasie rezonansu będzie można podać kontrast. Należy też pamiętać o dostarczeniu aktualnego wyniku kreatyniny, a także o konieczności wypicia zalecanej ilości wody już po rezonansie, by ułatwić wypłukanie kontrastu z organizmu.

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny z kontrastem?

Badanie to jest szczególnie zalecane w przypadkach, gdzie istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub przerzutów, w ocenie aktywności ognisk w stwardnieniu rozsianym, w diagnostyce zmian naczyniowych, lub przy ocenie małych struktur, takich jak np. przysadka mózgowa (uwidocznienie mikrogruczolaka). Decyzję o zastosowaniu kontrastu podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji pacjenta i celu badania.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego z kontrastem

Przed przystąpieniem do badania konieczne jest poinformowanie personelu medycznego o ewentualnych alergiach, zwłaszcza na kontrast. Każdy pacjent na badanie powinien zabrać aktualny wynik kreatyniny (wynik nie może być starszy niż 7 dni) oraz dobrze się nawodnić. Podczas badania z kontrastem nie trzeba być na czczo, wystarczy godzinna przerwa od ostatniego posiłku. Kolejne etapy przygotowania są już takie same, jak przed rezonansem bez kontrastu: m.in. trzeba pamiętać o wygodnym ubraniu bez metalowych elementów, opróżnieniu kieszeni z metalowych rzeczy i telefonu, o unikaniu balsamów do ciała lub cieni do powiek z drobinkami brokatu, nielakierowaniu włosów na badanie głowy oraz o skorzystaniu z toalety przed przystąpieniem do badania.

Jak przebiega rezonans magnetyczny z kontrastem?

Sama procedura badania jest bezpieczna, chociaż pacjent może odczuwać ciepło lub mrowienie podczas podawania środka kontrastowego. Kontrast podaje się w trakcie badania, po wykonaniu sekwencji bez kontrastowych. Czas trwania badania zależy od obszaru ciała, który jest poddawany diagnostyce. W trakcie rezonansu pacjent nie może się poruszać i powinien stosować się do poleceń zespołu medycznego.

Rezonans magnetyczny z kontrastem to niezwykle skuteczne narzędzie diagnostyczne, umożliwiające lekarzom lepszą ocenę stanu zdrowia pacjenta. Dzięki zastosowaniu kontrastu, badanie staje się jeszcze bardziej precyzyjne, co wpływa na szybszą i trafniejszą diagnozę. Warto podkreślić, że korzyści z tego typu diagnostyki są ogromne, ale nie zawsze istnieje wskazanie do podania środka kontrastującego.