W dzisiejszych czasach diagnostyka obrazowa rozwija się w zawrotnym tempie, oferując pacjentom coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze metody badawcze. Jednym z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych jest rezonans magnetyczny, którego precyzję można podwyższyć poprzez podanie środka kontrastującego, jest to tzw. badanie MR z kontrastem. Warto zastanowić się nad tym, czym tak dokładnie jest kontrast w kontekście medycznym i jakie ma znaczenie podczas badania rezonansem magnetycznym.
Kontrast w rezonansie magnetycznym
Kontrast gadolinowy używany podczas badań rezonansem magnetycznym to substancja, której głównym zadaniem jest zwiększenie widoczności określonych struktur anatomicznych podczas badania.
W jaki sposób działa kontrast? Gadolin, będąc paramagnetykiem, wzmacnia sygnały magnetyczne w strukturach, przez które przepływa. To zjawisko skutkuje lepszym zróżnicowaniem pomiędzy tkankami. Dzięki temu lekarze są w stanie precyzyjniej zlokalizować obszary podejrzane o zmiany patologiczne. Kontrast również poprawia widoczność naczyń krwionośnych i ich patologii.
Rezonans magnetyczny z kontrastem – opis procedury
Badanie rezonansem magnetycznym z wykorzystaniem środka kontrastującego przebiega prawie tak samo, jak „zwykłe” badanie. Różnica polega na tym, że pacjentowi przed badaniem należy założyć wenflon, dzięki któremu w czasie rezonansu będzie można podać kontrast. Należy też pamiętać o dostarczeniu aktualnego wyniku kreatyniny, a także o konieczności wypicia zalecanej ilości wody już po rezonansie, by ułatwić wypłukanie kontrastu z organizmu.
Zobacz inne wpisy MR Diagnostic
Szpital Miejski
św. Jana Pawła II,
ul. J.A. Komeńskiego 35
tel. (55) 506 55 55
Powiatowy Szpital
im. Biegańskiego,
ul. gen. Władysława Andersa 3
tel. (89) 506 55 66
Szpital Powiatowy
im. Jana Pawła II,
ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 11
tel. (89) 506 55 56
Szpital SPZOZ
w Działdowie,
ul. Leśna 1
tel. (23) 306 75 55
Szpital w Ostródzie S.A.
ul. Wł. Jagiełły 1
tel. (89) 506 55 99
Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny z kontrastem?
Badanie to jest szczególnie zalecane w przypadkach, gdzie istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub przerzutów, w ocenie aktywności ognisk w stwardnieniu rozsianym, w diagnostyce zmian naczyniowych, lub przy ocenie małych struktur, takich jak np. przysadka mózgowa (uwidocznienie mikrogruczolaka). Decyzję o zastosowaniu kontrastu podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji pacjenta i celu badania.
Przygotowanie do rezonansu magnetycznego z kontrastem
Przed przystąpieniem do badania konieczne jest poinformowanie personelu medycznego o ewentualnych alergiach, zwłaszcza na kontrast. Każdy pacjent na badanie powinien zabrać aktualny wynik kreatyniny (wynik nie może być starszy niż 7 dni) oraz dobrze się nawodnić. Podczas badania z kontrastem nie trzeba być na czczo, wystarczy godzinna przerwa od ostatniego posiłku. Kolejne etapy przygotowania są już takie same, jak przed rezonansem bez kontrastu: m.in. trzeba pamiętać o wygodnym ubraniu bez metalowych elementów, opróżnieniu kieszeni z metalowych rzeczy i telefonu, o unikaniu balsamów do ciała lub cieni do powiek z drobinkami brokatu, nielakierowaniu włosów na badanie głowy oraz o skorzystaniu z toalety przed przystąpieniem do badania.
Jak przebiega rezonans magnetyczny z kontrastem?
Sama procedura badania jest bezpieczna, chociaż pacjent może odczuwać ciepło lub mrowienie podczas podawania środka kontrastowego. Kontrast podaje się w trakcie badania, po wykonaniu sekwencji bez kontrastowych. Czas trwania badania zależy od obszaru ciała, który jest poddawany diagnostyce. W trakcie rezonansu pacjent nie może się poruszać i powinien stosować się do poleceń zespołu medycznego.
Rezonans magnetyczny z kontrastem to niezwykle skuteczne narzędzie diagnostyczne, umożliwiające lekarzom lepszą ocenę stanu zdrowia pacjenta. Dzięki zastosowaniu kontrastu, badanie staje się jeszcze bardziej precyzyjne, co wpływa na szybszą i trafniejszą diagnozę. Warto podkreślić, że korzyści z tego typu diagnostyki są ogromne, ale nie zawsze istnieje wskazanie do podania środka kontrastującego.
Zobacz także
-
Czy rezonans magnetyczny jest kosztowny?
Rezonans magnetyczny jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najbezpieczniejszych metod diagnostyki obrazowej. Przeprowadzenie rezonansu…
-
Czym się różni rezonans magnetyczny od tomografii?
Rezonans magnetyczny – na czym polega i dla kogo jest wskazany? Badanie przy pomocy rezonansu…
-
Jak powstał rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny obecnie jest bardzo znanym badaniem i właściwie nie ma problemu, by umówić się…