Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) to zaawansowane badanie diagnostyczne, które wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów tkanek organizmu. Jest to nieinwazyjna metoda pozwalająca lekarzom ocenić struktury anatomiczne i procesy chorobowe w organizmie pacjenta. Kiedy jednak warto zdecydować się na wykonanie rezonansu magnetycznego? Jakie są przeciwwskazania? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) polega na wykorzystaniu silnego pola magnetycznego oraz fal radiowych do uzyskania szczegółowych obrazów tkanek i narządów wewnątrz ciała. Podczas badania pacjent umieszczany jest wewnątrz tunelu aparatury diagnostycznej, gdzie poddawany jest oddziaływaniu fal magnetycznych i radiowych. Jądra atomów wodoru, które znajdują się w tkankach organizmu reagują na fale, a wysyłany przez nie sygnał jest odbierany przez aparaturę i przetwarzany na szczegółowy obraz tkanek. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne.

Rezonans magnetyczny – kiedy wykonać?

Wykonanie badania rezonansem magnetycznym może być zalecane w różnych sytuacjach. Jest to często stosowane narzędzie diagnostyczne w przypadku podejrzenia urazu, choroby, bądź problemu zdrowotnego wymagającego dokładniejszej analizy. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których wskazane lub zalecane może być wykonanie badania MRI.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce różnych schorzeń i urazów

Badanie rezonansem magnetycznym jest bardzo przydatne w diagnostyce różnych schorzeń. Dzięki wysokiej jakości obrazów umożliwia precyzyjną ocenę struktur anatomicznych, co pozwala na wczesne wykrycie i leczenie wielu schorzeń, a także dokładnie określenie, które kanki uległy uszkodzeniu wskutek odniesionych urazów. MRI jest szczególnie przydatne w diagnozowaniu chorób układu nerwowego, stawów, mięśni, a także chorób serca i naczyń.

Rezonans magnetyczny przy trudnościach diagnostycznych

W przypadku trudności diagnostycznych, gdy tradycyjne metody obrazowania, takie jak rentgen czy USG, nie przynoszą klarownych rezultatów, rezonans magnetyczny może być kluczowym narzędziem. Dzięki dużej dokładności obrazów możliwe jest wykrycie nawet drobnych patologii w obrębie tkanek. MRI może zatem być kluczowym badaniem, wykonywanym w celu ostatecznego rozpoznania problemu i wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Rezonans magnetyczny w profilaktyce chorób nowotworowych

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonywać także w ramach profilaktyki chorób nowotworowych. Szczególnie istotne jest badanie onkologiczne Whole Body, które jest zalecane u osób, które są obciążone genetycznie ryzykiem zachorowania na nowotwór. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne zmiany nowotworowe i wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Kiedy nie można wykonać rezonansu magnetycznego?

Pomimo że rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają jego wykonanie lub stanowią względną przeszkodą, wymagająca wcześniejszego skontaktowania się z lekarzem. Do przeciwwskazań należą:

  • Rozrusznik serca i inne neurostymulatory, jak na przykład implanty słuchowe. Pole magnetyczne generowane przez aparat MRI może zakłócać pracę tych urządzeń, co stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
  • Protezy ortopedyczne lub metaliczne ciała obce w organizmie, takie jak opiłki żelaza, drobiny śrutu lub odłamki. W silnym polu magnetycznym mogą one przemieszczać się, a szczególnie niebezpieczna jest ich obecność w okolicach oczodołów, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia gałki ocznej.
  • Pierwszy trymestr ciąży. Choć nie udowodniono szkodliwości rezonansu magnetycznego dla kobiet w ciąży, to pierwszy trymestr jest bardzo wrażliwym okresem, dlatego nie zaleca się wykonywania diagnostyki, jeśli nie jest to konieczne.

W przypadku występowania ewentualnych przeciwwskazań wykonanie rezonansu magnetycznego należy zawsze skonsultować z lekarzem.