Czy wiecie, dlaczego coraz więcej mężczyzn decyduje się na zapuszczanie wąsów w listopadzie? To zasługa akcji Movember, znanej również jako Wąsopad. Dziś przyjrzymy się tej inicjatywie, a także dowiemy się jak można zadbać o zdrowie gruczołu krokowego (prostaty), z pomocą pracowni MR Diagnostic.
Movember, czyli Wąsopad – na czym polega ta akcja?
Nazwa akcji to połączenie angielskiego słowa „Moustache” (wąsy) i „November” (listopad). Movember, czyli miesiąc, który zyskał na popularności dzięki zapuszczaniu wąsów, ma swoje korzenie w Australii i został zapoczątkowany w 1999 roku. Rok po roku coraz więcej mężczyzn zaczęło dołączać do tej inicjatywy, a Movember przerodziło się w międzynarodowy ruch, dzięki któremu zwiększa się świadomość na temat zdrowia męskich narządów płciowych.
Warto wziąć udział w tej inicjatywie i dołączyć do społeczności mężczyzn, którzy nie tylko gustownie prezentują się z wąsami, ale także przyczyniają się do poprawy zdrowia i świadomości swoich kolegów.
Rak prostaty i jąder – statystyki
Rak prostaty i jąder to poważne problemy zdrowotne, które dotykają wielu mężczyzn na całym świecie. Według najnowszych statystyk, rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn, a każdego roku diagnozuje się około 1,4 miliona nowych przypadków. Z kolei rak jąder jest najczęstszym nowotworem złośliwym u młodych mężczyzn, w wieku 20 – 34 lata.
Badania profilaktyczne w listopadzie
Pracownie MR Diagnostic zachęcają wszystkich mężczyzn do skorzystania z listopadowej atmosfery i umówienia się na badania profilaktyczne. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. O jakich badaniach należy pamiętać?
- Samobadanie jąder – wykonywane raz w miesiącu.
- Oznaczenie stężenia PSA z krwi.
- Rezonans magnetyczny prostaty PI-RADS v2.
Szpital Miejski
św. Jana Pawła II,
ul. J.A. Komeńskiego 35
tel. (55) 506 55 55
Powiatowy Szpital
im. Biegańskiego,
ul. gen. Władysława Andersa 3
tel. (89) 506 55 66
Szpital Powiatowy
im. Jana Pawła II,
ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 11
tel. (89) 506 55 56
Szpital SPZOZ
w Działdowie,
ul. Leśna 1
tel. (23) 306 75 55
Szpital w Ostródzie S.A.
ul. Wł. Jagiełły 1
tel. (89) 506 55 99
Samobadanie jąder – jak je wykonać?
Samobadanie jąder to kluczowy element profilaktyki zdrowia mężczyzn. Wykonuje się je najlepiej podczas lub po ciepłej kąpieli, gdy tkanki są rozluźnione. Poprzez przesuwanie między palcami należy sprawdzić każde jądro i ocenić czy nie ma nieprawidłowości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza:
- niebolesny obrzęk/powiększenie jądra,
- zmiany w konsystencji jądra (twarde jądro),
- obecność guzka w jądrze,
- uczucie dyskomfortu w mosznie, ból jądra,
- wnętrostwo – czyli niezstąpienie jądra do worka mosznowego (jądro zatrzymane w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym), stanowi czynnik ryzyka raka jądra, dodatkowo zwiększa ryzyko niepłodności.
Rezonans magnetyczny prostaty
Badanie prostaty przy użyciu rezonansu magnetycznego to precyzyjna metoda diagnostyczna. Badanie to nie jest bolesne ani inwazyjne, a uzyskane obrazy umożliwiają lekarzom dokładną ocenę gruczołu krokowego (prostaty), co jest kluczowe w wykrywaniu ewentualnych zmian. Dodatkowo metoda badania nie obciąża pacjenta szkodliwym promieniowaniem rentgenowskim
Zobacz także
-
Bezinwazyjne badania prostaty - PI-RADS v2
Diagnostyka raka gruczołu krokowego w ostatnim czasie przeszła prawdziwą rewolucję.Wcześniej jedynym wiarygodnym badaniem obrazowym gruczołu krokowego…
-
Profilaktyka raka piersi – jakie badania warto wykonać
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie. W Polsce…
-
Zawroty głowy i problemy z równowagą – możliwe przyczyny i badania diagnostyczne
Zawroty głowy i problemy z równowagą są częstym powodem do zmartwień, ponieważ mogą znacznie utrudniać…