Bezinwazyjne badania prostaty – PI-RADS v2

Bezinwazyjne badania prostaty - PI-RADS v2

Diagnostyka raka gruczołu krokowego w ostatnim czasie przeszła prawdziwą rewolucję.

Wcześniej jedynym wiarygodnym badaniem obrazowym gruczołu krokowego była przezodbytnicza ultrasonografia stercza (TRUS). Badanie to choć powszechnie dostępne cechuje się niską czułością metody (wykrywa jedynie nieco ponad 40% guzów prostaty).

W tej chwili badanie prostaty rezonansem magnetycznym, które oferujemy w naszych pracowniach zapewnia dwukrotnie większą dokładność oraz jest dla pacjenta kompletnie nieinwazyjne i nieszkodliwe. Nieprzyjemne lub wstydliwe dla pacjenta procedury zostały wyeliminowane (do badania pacjent nie musi nawet zdejmować spodni). Dodatkowo metoda badania nie obciąża pacjenta szkodliwym promieniowaniem RTG.

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

Porównanie wyników wykrytych w trzech fazach badania daje ostateczny wynik opisany w ujednoliconym protokołem PI-RADS v2.
Ocena PI-RADS wykorzystuje 5-punktową skalę która umożliwia zróżnicowanie zmian o charakterze istotnego klinicznie raka prostaty od zmian o niskim prawdopodobieństwie charakteru rozrostowego.

Takie kompleksowe podejście do badania znacznie zwiększyło czułość metody. Znaczy to, że zdecydowana większość zmian nowotworowych powstających w prostacie jest widoczna w badaniu rezonansu magnetycznego.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Na sukces rzetelnej diagnostyki zmian nowotworowych prostaty składają się dwa istotne czynniki, pierwszym z nich jest odpowiednio wyszkolony personel radiologiczny przeprowadzający i opisujący badanie zgodnie z protokołem PI-RADS v2, drugim z nich są nasze nowoczesne 1,5 teslowe skanery rezonansu magnetycznego.

W celu zwiększenia świadomości mężczyzn zagrożeniem nowotworu gruczołu krokowego przygotowaliśmy broszurę informacyjną która dostępna jest w naszych pracowniach lub w wersji elektronicznej poniżej.


Nowotwór gruczołu krokowego - Broszura informacyjna

Nasza rejestracja chętnie odpowie na każde pytanie dotyczące badań prostaty.
Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic