Rezonans magnetyczny – sekwencje w badaniu

Rezonans magnetyczny - sekwencje w badaniu

Rezonans magnetyczny to badanie, którego często, choć wcale nie słusznie się obawiamy. Może bowiem okazać się bardzo przydatne lub wręcz niezbędne w diagnozowaniu chorób całego ciała i nieprawidłowości w działaniu i funkcjonowaniu naszego organizmu. Dziś dowiemy się na czym właściwie opiera się praca tego urządzenia oraz czym są sekwencje w pracy rezonansu.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (inaczej mówiąc MRI) to badanie bezinwazyjne i w pełni bezpieczne. W swoim działaniu nie wykorzystuje bowiem promieni rentgenowskich, ale całkiem inne zjawiska fizyczne - pole magnetyczne oraz fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości, co nie wpływa w żaden negatywny sposób na organizm pacjenta. Jak to działa? W ciele człowieka znajdują się cząsteczki wody, wykazujące właściwości magnetyczne. Dzięki zastosowaniu specjalnych fal czujnik tomografu odbiera informacje, a następnie zostają one komputerowo przetwarzane na gotowe obrazy medyczne. Lekarz radiolog oraz technik radiodiagnostyk opisują, analizują i  tworzą trójwymiarowe przekroje danych partii ciała, czy narządów. A co kryje się pod hasłem rezonans magnetyczny sekwencje?

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny - rodzaje sekwencji

Podczas przeprowadzania badania MRI może wyodrębnić pewne sekwencje – konkretne parametry, które umożliwiają uzyskanie niezbędnych danych potrzebnych w szczegółowej i skrupulatnej diagnostyce. Inaczej mówiąc, sekwencje to po prostu precyzyjne ustawienia urządzenia – regulacja pól magnetycznych, czasów, cewek nadawczo-odbiorczych, wpływające na uzyskiwane obrazy. Rezonans magnetyczny sekwencje – czy są ważne? Zdecydowanie tak, ponieważ od ich odpowiedniego wyboru i precyzyjnego wyregulowania będzie zależała dokładność i czytelność otrzymanych obrazów diagnostycznych. Możemy wyróżnić cztery rodzaje sekwencji rezonansu magnetycznego:

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

1) Obrazy T1 – zależne

Taki rodzaj sekwencji wykorzystuje się głównie podczas wykonywania MRI mózgu. Dzięki takim ustawieniom sprzętu możliwe jest precyzyjne przeskanowanie całej struktury mózgu i wykrycie nieprawidłowości – guzów, ropni, obrzęków. Otrzymany obraz jest dobrze widoczny i bardzo czytelny dzięki temu, że pewne elementy obrazowane są w ciemniejszych, a inne w jaśniejszych kolorach.

2) Obrazy T2 – zależne

To podobny rodzaj ustawień, który również często stosowany jest w badaniu mózgu, ale dodatkowo także wątroby i trzustki. Dzięki tej sekwencji precyzyjnie można na przykład zdiagnozować występowanie krwiaka oraz różne fazy jego powstawania. Z pomocą obrazowania T2 można także skutecznie odróżnić guz od torbieli.

3) Sekwencja FLAIR

Skrót ten pochodzi od angielskich słów „fluid attenuated inversion recovery”. To pewna modyfikacja wyżej wspomnianej sekwencji T2. Tutaj te obszary w ciele, które zwierają w sobie dużą ilość wody ukazywane są w barwach jaśniejszych, zaś te z małą ilością wody w ciemniejszych. Za jej pomocą można wykryć różne choroby i nieprawidłowości szczególnie w obrębie układu nerwowego.

4) Obrazowanie dyfuzyjne

Sekwencje tego typu doskonale sprawdzają się w diagnozowaniu i obrazowaniu przede wszystkim udarów i zmian niedokrwiennych mózgu. Wykorzystują w swoim działaniu zjawisko dyfuzji cząsteczek wody. To stosunkowa nowa metoda, która w ciągu ostatnich kilku lat bardzo intensywnie się rozwija.

Choć pacjent nie ma wpływu na wybór sekwencji w rezonansie magnetycznym i zdaje się w tej kwestii w zupełności na wiedzę oraz doświadczenie lekarza wykonującego badanie, warto zapoznać się z podstawową wiedzą i terminologią w tym temacie. Czym więcej wiemy bowiem o danych medycznych badaniach, czy zabiegach, tym stają się dla nas bardziej zrozumiałe, a tym samym o wiele mniej przerażające i wzbudzające niepokój, czy lęk.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic