Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami prostaty oraz jąder. Przez cały ten miesiąc w większości krajów świata odbywa się kampania dotycząca profilaktyki przeciwnowotworowej, objawów związanych z rozwojem męskich nowotworów oraz diagnostyki, która jak w każdej chorobie nowotworowej jest sprawą zasadniczą.
Akcja społeczna Movember ma swoje początki w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia oraz zwrócenie szczególnej uwagi na problematykę nowotworów męskich – prostaty oraz jąder. Termin Movemeber (tzw. Wąsopad) powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich wyrazów: moustache – wąsy, oraz Novemeber – listopad.
Na świecie Movember, a w Polsce akcja Mosznowładcy
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Walki z Męskim Rakiem w Polsce organizowana jest kampania Mosznowładcy. Jej celem jest, poza podnoszeniem świadomości w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty, także zapewnianie dostępu do bezpłatnych badań przesiewowych.
W 2024 roku akcja Mosznowładcy rozpoczęła się już 1 października i trwać będzie do końca listopada, zapewniając mężczyznom możliwość przebadania się w kolejnych miastach w Polsce.
dr Marek Zawadzki, współprowadzący Poradnię Urologiczną w Szpitalu w Ostródzie
Na raka prostaty zachoruje co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje 1. miejsce pod względem zachorowalności u mężczyzn i niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.
Rak gruczołu krokowego, inaczej prostaty lub stercza, charakteryzujący się największą dynamiką wzrostu zachorowalności w ostatnich latach, stanowi najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy. W Polsce choroba ta dotyka 16 tys. osób rocznie i stanowi aż 19,3% wśród nowotworów wykrywanych u mężczyzn. Wczesne wykrycie oraz dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej pozwala na wiarygodną ocenę stopnia złośliwości i zaawansowania, a co za tym idzie, wdrożenie leczenia odpowiedniego i dostosowanego dla danego mężczyzny, dającego szansę na wyzdrowienie.
Większość nowotworów prostaty rozwija się powoli i podstępnie, w początkowej fazie choroby nie dając żadnych objawów. Zdarza się, że pacjenci dowiadują się o tym, że chorują na raka stercza dopiero wówczas, kiedy pojawią się u nich objawy związane z jego przerzutami. I choć wcześnie wykryty rak prostaty jest wyleczalny, w Polsce nadal notuje się z jego powodu 10 zgonów dziennie. Dlatego kluczowym elementem, decydującym o rokowaniach chorego jest wczesne wykrycie choroby i dobrane odpowiedniego dla danego mężczyzny leczenia.
Postęp w diagnostyce i leczeniu chorób prostaty w ostatnich latach jest bardzo szybki. Wynika to z faktu, że z powodu starzenia się populacji, choroby stercza stały się w rozwiniętych społeczeństwach chorobami cywilizacyjnymi. Rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn zarówno na świecie, jak i w Polsce. Charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu zachorowalności w ostatnich latach. Szacuje się, że na świecie co roku zapada na niego 1,1 miliona mężczyzn.
W ostatnich dziesięciu latach w światowej urologii dokonał się prawdziwy przełom, dzięki czemu raka prostaty wykrywamy coraz wcześniej i leczymy coraz skuteczniej. Szczególne miejsce ma tu badanie obrazowe rezonansem magnetycznym, który ocenia ryzyko choroby na wczesnym etapie (Dowiedz się więcej.). Wydaje się, że w przyszłości MRI zastąpi badanie PSA jako test przesiewowy raka stercza.
Dzięki złożeniu–fuzji obrazu MRI i USG możemy podczas biopsji fuzyjnej bardzo precyzyjnie zdiagnozować raka stercza. Te nowoczesne metody są dostępne także w Poradni Urologicznej w Ostródzie w ramach NFZ. Nowoczesne procedury medyczne – coraz mniej inwazyjne, a coraz bardziej oszczędzające zdrowie pacjentów – dzięki tej biopsji pozwalają w pełni wyleczyć chorobę nowotworową.
Szpital w Ostródzie od 3 lat rozwija nowoczesne procedury urologiczne w ramach Oddziału Chirurgii. W roku 2022 jako pierwszy w rejonie udostępnił pacjentom możliwość korzystania z nowatorskich zabiegów leczenia łagodnego rozrostu prostaty jak:
- HoLEP- laserowa enukleacja.
Procedura ta zarezerwowana jest dla pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym i zaburzeniami mikcji. Jeśli z uwagi na podwyższony wynik PSA pacjent cierpiący na trudności w oddawaniu moczu ma wykonane badania MRI i wynik tego badania jest prawidłowy – warto rozważyć HoLEP jako metodę leczenia minimalnie-inwazyjnego. Zabieg ten powoduje:
- spadek objętości stercza do <10ml ,
- spadek PSA <1.0,
- duży komfort mikcji ,
- efekt pozabiegowy > 20 lat,
- brak potrzeby farmakoterapii.
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Zobacz także
-
Movember - badania prostaty w MR Diagnostic
Czy wiecie, dlaczego coraz więcej mężczyzn decyduje się na zapuszczanie wąsów w listopadzie? To zasługa…
-
Dbaj o swoje serce – Światowy Dzień Serca
Czy wiesz, że każdego roku na świecie obchodzimy Światowy Dzień Serca? To szczególna okazja, aby…
-
Profilaktyka raka piersi – jakie badania warto wykonać
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie. W Polsce…