Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Informacje dla Pacjenta

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej - rezonans brzucha

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – do czego służy to badanie? 

Rezonans magnetyczny to nowoczesne badanie obrazowe, jakie wykonuje się w ramach diagnostyki schorzeń jamy brzusznej. Co wykrywa i kiedy przeprowadza się to badanie? Rezonans magnetyczny jamy brzusznej odgrywa istotną rolę w diagnostyce chorób trzustki, wątroby oraz dróg żółciowych. Badanie MR jamy brzusznej pozwala na rozpoznanie uszkodzeń, stanów zapalnych, ropni, torbieli, naczyniaków, czy zmian nowotworowych w takich narządach jak: 

  • trzustka, 
  • wątroba, 
  • pęcherzyk żółciowy, 
  • śledziona, 
  • nerki, 
  • nadnercza, 
  • węzły chłonne. 

Rezonans jamy brzusznej należy do najdokładniejszych badań obrazowych. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznej technologii pozwala uzyskać bardzo wyraźne obrazy tkanek mieszczących się w obrębie narządów jamy brzusznej, dzięki czemu lekarz jest w stanie wykryć patologiczne zmiany i postawić diagnozę. Rezonans jamy brzusznej jest badaniem bardzo ułatwiającym diagnostykę w przypadku, kiedy inne badania obrazowe, np. USG, TK pozostawiają wątpliwości

Rezonans jamy brzusznej MR Diagnostic

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – wskazania 

Wskazania do wykonania badania jamy brzusznej rezonansem magnetycznym mogą obejmować ogniskowe lub rozsiane zmiany w narządach - zwłaszcza w wątrobie, chorobę Leśniowskiego-Crohna (ocena przetok, ropni oraz szczelin okołoodbytniczych), stany po transplantacji, zapalenia lub nowotwory dróg żółciowych oraz trzustki. 

Badanie rezonansem pozwala nie tylko na diagnozowanie chorób, ale także na monitorowanie skuteczności leczenia, czy progresji choroby. Do zastosowań rezonansu magnetycznego można zaliczyć również ocenę rozległości urazów narządów wewnętrznych, potransplantacyjną ocenę narządu oraz przygotowanie przed planowaną operacją. 

Lekarz może zlecić rezonans brzucha m.in. w razie trudności w diagnostyce czy niejasnych wyników innych badań – zarówno obrazowych, jak i laboratoryjnych. Inne wskazania obejumją ograniczenie promieniowania jonizującego, które jest używane w tomografii komputerowej (np. gdy pacjent wymaga częstych badań kontrolnych) lub gdy pacjent miał w przesłości reakcję alergiczną na kontrasty jodowe używane w tomografii. 

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

MR jamy brzusznej – na czym polega badanie? 

Rezonans jamy brzusznej polega na obrazowaniu tkanek za pomocą oddziaływania fal magnetycznych i radiowych. Oddziałujące na pacjenta fale wprawiają w ruch jądra atomów wodoru, ich reakcja uwalnia energię, która jest odbierana przez aparaturę, a następnie przetwarzana na obrazy przez zaawansowane oprogramowanie komputerowe

Badanie trwa około 40-60 min. W tym czasie pacjent powinien pozostać nieruchomo, ponieważ najmniejsze zmiany pozycji pogarszają jakość wykonywanych obrazów. 

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej zawsze wymaga podania środka kontrastującego, który umożliwia uzyskanie dokładniejszego obrazu tkanek i różnycowanie wykrytych zmian. W przypadku pacjentów z klaustrofobią, dla których przebywanie w tunelu rezonansu może wiązać się z dużym stresem, rozwiązaniem może być rezonans jamy brzusznej w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Procedura polega na podaniu pacjentowi dożylnych środków uspokajających i nasennych, dzięki którym pacjent zasypia i przechodzi badanie bez lęku. 

Rezonans jamy brzusznej – przygotowanie pacjenta 

W ramach przygotowania do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej pacjent powinien pamiętać o tym, aby: 

  •  1-2 dni przed badaniem stosować dietę lekkostrawną i zażywać leki odgazowujące (przeciw wzdęciom) 
  • w dniu badania, godzinę przed rozpoczęciem obrazowania należy zażyć tabletkę o działaniu rozkurczającym, a następnie już nic nie jeść i nie pić 
  •  rzetelnie wypełnić ankietę kwalifikującą do badania, przede wszystkim należy poinformować pracownię o ewentualnych endoprotezach, implantach, śrubach lub gwoździach ortopedycznych, elementach metalowych lub urządzeniach elektronicznych w ciele (np. rozrusznikach serca); 
  • ubrać wygodne luźne ubrania, pozbawione metalowych elementów, np. nitów, suwaków, guzików; 
  •  zdjąć biżuterię, zegarek oraz opróżnić kieszenie z metalowych przedmiotów, urządzeń elektronicznych i kart z chipami magnetycznymi. 

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej z kontrastem wymaga posiadania aktualnych wyników kreatyniny. Wynika to z faktu, że środek kontrastujący wydalany jest z organizmu razem z moczem. Badanie MR jamy brzusznej w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym  wymaga pozostania na czczo. 

Rezonans magnetyczny brzucha MR Diagnostic

Rezonans brzucha – czy badanie jest bezpieczne? 

MR jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjny, zupełnie bezbolesnym i w pełni bezpiecznym dla pacjenta. Fale magnetyczne w żaden sposób nie uszkadzają tkanek pacjenta. Dlatego rezonans brzucha może być powtarzany wielokrotnie w monitorowaniu procesu leczeniu pacjenta. 

Należy pamiętać o przeciwwskazaniach, które obejmują przede wszystkim posiadanie w ciele elementów metalowych czy urządzeń elektronicznych, np. metalowych protez ortopedycznych lub rozruszników serca. W wyniku działania fal magnetycznych metalowe elementy mogą się poruszać lub nagrzewać, uszkadzając w ten sposób tkanki. Natomiast kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta urządzenia mogą przestać działać prawidłowo. 

obraz przedstawiający badanie rezonansem jamy brzusznej

Sprawdź nasz cennik

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic