Rezonans magnetyczny prywatnie czy na NFZ?

Rezonans magnetyczny prywatnie czy na NFZ?

Rezonans magnetyczny to niezwykle precyzyjne badanie diagnostyczne, które można wykonywać zarówno w ramach refundacji NFZ, jak i prywatnie. Czym różnią się te dwa tryby badania, na które warto się zdecydować?

Rezonans magnetyczny na NFZ - co trzeba wiedzieć?

W pracowniach MR Diagnostic można wykonać badanie na NFZ – konieczne jest jednak skierowanie od lekarza specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu nie może wystawić skierowania na specjalistyczne badanie jakim jest rezonans magnetyczny, a nawet jeśliby tak się stało, to taki dokument nie będzie uznawany w pracowniach i pacjent będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty za badanie.

Lekarz rodzinny powinien skierować pacjenta do specjalistycznej poradni, gdzie lekarz specjalista, np. chirurg, neurolog, ortopeda wystawi skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym. Na dokumencie oprócz danych pacjenta i placówki powinny znaleźć się informacje o tym, jaki jest powód badania, jaką okolicę ciała zbadać oraz którą stronę (jeśli rezonans dotyczy kończyn), a także czy badanie ma być wykonane z użyciem kontrastu. Na skierowaniu musi się znaleźć czterocyfrowy kod dostępu, który należy podać podczas zapisu na badanie w wybranej pracowni.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Ile się czeka na rezonans magnetyczny na NFZ

Jeśli chodzi o rezonans magnetyczny na NFZ to terminy badań są uzależnione od wybranej placówki, trybu badania (Pilne – CITO, stabilne – zwykłe) oraz kolejki NFZ. W MR Diagnostic rezonans można wykonać w Elblągu, Działdowie, Bartoszycach i Iławie. W poszczególnych miastach czas oczekiwania będzie się różnił, ponieważ wpływ na to ma wielkość miasta i ilość pacjentów, którzy muszą wykonać diagnostykę.

Aktualną kolejkę na badanie rezonansem magnetycznym na NFZ można wygodnie sprawdzić na stronie internetowej:

/dla-pacjenta/nfz/.

Znajdziemy tam zarówno czas oczekiwania na badanie ze skierowaniem zwykłym, jak i CITO.

Warto porównać kolejki w poszczególnych miastach – może okazać się, że w miejscowości, do której bez problemu dojedziemy samochodem czy komunikacją publiczną, znajdzie się termin, który nam odpowiada i tym samym przyspieszymy diagnostykę oraz proces leczenia.

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

Rezonans magnetyczny prywatnie - kiedy wykonać?

Prywatnie rezonans magnetyczny warto wykonać zawsze wtedy, gdy chcemy poznać przyczynę doskwierających nam dolegliwości. To także wyjście dla osób, które długo oczekują na diagnozę, a dotychczasowe badania nie przyniosły odpowiedzi na ich pytania.

Rezonans prywatnie można wykonać w ramach profilaktyki np. raka piersi czy prostaty. Szczególnie dotyczy to osób, które w swojej rodzinie mają przypadki występowania nowotworów. Wtedy taka diagnostyka to najlepszy wybór, jeśli chodzi o dokładność i precyzję badania. Rezonans magnetyczny pozwala na wykrycie zmian chorobowych na wczesnym etapie, co daje duże szanse na zahamowanie lub wyleczenie ewentualnej choroby.

Prywatne badanie rezonansem magnetycznym warto wykonać, gdy nie chcemy być uzależnieni od kolejki NFZ. Terminy na badania płatne są szybsze, plusem jest też krótszy czas oczekiwania na opis (można również opłacić usługę opis w ciągu 24h).

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

Koszt badania prywatnego jest uzależniony od tego jaka część ciała będzie badana. Dodatkowo płatne jest podanie środka kontrastującego oraz usługi typu opis w ciągu 24h oraz badanie w sedacji, wtedy do podstawowego kosztu badania należy doliczyć jeszcze opłatę za kontrast, sedację lub opis CITO.  Pełny cennik MR Diagnostic można znaleźć w zakładce „Cennik”. Podczas zapisu na rezonans magnetyczny rejestracja poinformuje pacjenta o koszcie danego badania.