Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest kontrast do rezonansu magnetycznego. Kontrastem, inaczej mówiąc środkiem kontrastowym, nazywana jest po prostu substancja, której używa się podczas badania tego typu sprzętem. Najczęściej stosuje się w tym celu środki gadolinowe, gdyż pierwiastek ten wykazujący silne właściwości ferromagnetyczne.
Dzięki zastosowaniu kontrastu otrzymany obraz jest o wiele bardziej czytelny i szczegółowy, co może wpłynąć na trafniejsze zdiagnozowanie chorób i schorzeń pacjenta. Dzieje się tak dzięki temu, że pobudza on organizm do emisji fal radiowych. Najczęściej kontrast podawany jest drogą dożylną. Oczywiście istnieje także możliwości wykonania badania MRI bez kontrastu, jednak w takim przypadku otrzymane wyniki mogą być o nieco mniej precyzyjne.
O tym, czy w danym i konkretnym przypadku lepiej wykonać rezonans z kontrastem, czy bez na ogół decyduje lekarz. Taką informację znajdziemy na skierowaniu na owo badanie. Oczywiście na badanie MRI możemy umówić się także na własną rękę. W żadnym razie nie jest powiedziane, że badanie bez kontrastu jest niewiarygodne i nie ma żadnego sensu. W niektórych przypadkach podanie substancji kontrastującej nie jest konieczne i również pomijając ten krok można uzyskać satysfakcjonujące obrazy diagnostyczne. Czasami podanie kontrastu nie jest także zalecane i może być problematyczne. Mowa tu w szczególności o małych dzieciach oraz kobietach w ciąży. Kolejnym przeciwwskazaniem mogą być problemy z nerkami – to właśnie dlatego przed przeprowadzeniem samego badania konieczne jest wykonanie morfologii krwi w zakresie sprawdzenia poziomu kreatyniny, co przekłada się na stopień wydolności nerek.
Jeśli badanie rezonansem magnetycznym wzbogacone jest o podanie kontrastu, całościowa cena wzrośnie o około 100-200 zł. Kosz samego badania MRI może sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – wszystko zależy od danej partii ciała i obszaru, którego dotyczy. Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa, kończyn górnych oraz dolnych, a nawet rezonans całego ciała.
Kontrast podawany jest najczęściej drogą dożylną. Na ogół jednak przed wprowadzaniem pacjenta do urządzenia skanującego, czyli specjalistycznego tunelu, zakładany jest na jego ręce wenflon, dzięki któremu w odpowiednim momencie można w szybki i bezbolesny sposób podać substancję kontrastującą. Po zakończeniu badania MRI, które może trwać od kilku minut, do około godziny, w zależności od danego obszaru ciała, wenflon zostaje usunięty.
Czy badanie MRI z wykorzystaniem kontrastu może nieść za sobą jakieś negatywne skutki? Podawane do organizmu substancje są odpowiednio przebadane i bezpieczne, jednak jak każde leki, mogą w niektórych przypadkach wywoływać niepożądane skutki uboczne. Należą do nich: wymioty, nudności, rumień, pokrzywka, obrzęki. W skrajnych sytuacjach może dojść do drgawek, a nawet zaburzeń oddychania i krążenia, mowa tutaj jednak o naprawdę ekstremalnych okolicznościach, które mogą zdarzyć się w przypadku alergii i nietolerancji na substancję podaną w kontraście lub przy chorobach i schorzeniach nerek. To właśnie dlatego przed badaniem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, natomiast po nim powinien on zostać przynajmniej na kilka minut do obserwacji przed udaniem się do domu. Należy także pić możliwie jak największe ilości wody oraz innych płynów celem jak najszybszego usunięcia kontrastu ze swojego organizmu.
MR Diagnostic
Pracownie rezonansu magnetycznego