Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Podstawowe informacje

przed badaniem

Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym 

Przed badaniem rezonansu magnetycznego (MRI), przez wzgląd na Państwa bezpieczeństwo prosimy o zapoznanie się z informacjami które przygotowaliśmy. Przy okazji dowiedzą się Państwo jak będzie przebiegać procedura badania.

  • Prosimy nie pić kawy bezpośrednio przed badaniem,
  • Prosimy nie stosować makijażu,
  • Prosimy opróżnić przed badaniem pęcherz moczowy,
  • Nie trzeba być na czczo przystępując do badania, zaleca się jednak zachowanie godzinnego odstępu między posiłkiem a badaniem

Przed badaniem należy wypełnić specjalną ankietę, która pomoże nam wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania w Państwa przypadku badania. Wspomnianą ankietę można pobrać w zakładce Dokumenty do pobrania i przynieść wypełnioną lub wypełnić ją bezpośrednio przed badaniem.

Następnie zostaną Państwo poproszeni o pozostawienie w szatni wszystkich metalowych lub elektronicznych przedmiotów tj. klucze, zegarki, breloczki, monety, długopisy, elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe itp. W szatni należy pozostawić także wszelkiego rodzaju karty magnetyczne – w przypadku narażenia na wysokie pole magnetyczne mogą one bowiem ulec rozmagnesowaniu i nie nadawać się więcej do użytku!

Przebieg badania MR

W celu przeprowadzenia badania pacjent jest proszony o położenie się na ruchomym stole. 

Prosimy ułożyć się wygodnie, gdyż podczas trwania badania nie będzie można się poruszać - każde poruszenie się pacjenta w trakcie wykonywania sekwencji powoduje zniekształcenie obrazu, co utrudnia lub uniemożliwia opis badania. Następnie technik mocuje odpowiednie cewki służące do badania wskazanej na skierowaniu okolicy anatomicznej, po czym przesuwa stół do wnętrza skanera MR.  

Pacjent znajdujący się wewnątrz tunelu narażony jest na znaczny hałas aparatury – prosimy się nie niepokoić, wszystkie uciążliwe dźwięki związane są z normalną pracą urządzenia.

Podczas trwania całego badania personel trzyma pieczę nad pacjentem – służy temu system kamer i głośników wewnątrz skanera. Dodatkowo pacjent otrzymuje do ręki sygnalizator, którym, w razie złego samopoczucia może przerwać badanie. 

U pacjentów, którzy są kierowani na badanie z podaniem środka kontrastowego bezpośrednio przed badaniem pielęgniarka założy wenflon do żyły. Czasami decyzja o podaniu kontrastu podejmowana jest przez lekarza radiologa w trakcie trwania badania. Uprzejmie prosimy o zaznaczenie w ankiecie do badania czy wyrażają Państwo zgodę na ewentualne podanie kontrastu – środek ten podawany jest w celu pełniejszej oceny struktur anatomicznych. 

Czas trwania badania MR

Przed wykonaniem badania konieczne jest wypełnienie dokumentacji medycznej.
Prosimy pacjentów o zgłaszanie się 15 min przed wyznaczoną godzina badania celem uzupełnienia informacji lub przyjście z wydrukowaną i wypełnioną wcześniej ankietą. Link do pobrania ankiety

Czas trwania jest różny dla poszczególnych okolic anatomicznych i wynosi:

Badanie serca: ok. 60 minut

Jeden odcinek kręgosłupa: ok. 15-20 minut

Głowa bez kontrastu: ok. 30 minut

Głowa z kontrastem: ok. 40 minut

Stawy (kolano, bark, stawy biodrowe): około 60 minut

Jama brzuszna: ok. 60 minut

UWAGA!
Czasami długość badania ulega zmianie z konieczności wnikliwszej diagnostyki pacjenta.
Pacjenci hospitalizowani przyjmowani są poza kolejnością co może nieznacznie opóźnić godzinę badania. W związku z tym że w badaniach zdarzają się opóźnienia, prosimy o zarezerwowanie sobie większej ilości czasu. Reklamacje dotyczące opóźnień terminu badania nie bedą honorowane w przypadku obsługi pacjentów hospitalizowanych lub spóźnienia się pacjenta na badanie.

Zapisy na badania

Termin badania można ustalić kontaktując sie z rejestracją telefonicznie w godzinach od 8:00 do 18:00 w dni robocze  Rejestracji na badanie można również dokonać za pomocą internetowego systemu zapisów przez całą dobę.

Podczas rejestracji zostaniecie Państwo poproszeni o następujące informacje:

Imię i Nazwisko

PESEL

telefon kontaktowy

Kod ICD10 ze skierowania (w przypadku badań NFZ)

Jednostkę kierującą na badanie (w przypadku badań NFZ)