Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Informacje dla Pacjenta

Rezonans magnetyczny oczodołów - MR oczodołów

Rezonans magnetyczny to narzędzie używane w neurookulistyce. Obrazowanie rezonansem jest niezastąpione w ocenie zmian zachodzących w nerwie wzrokowym i tkankach miękkich – takie struktury znajdują się w oczodole. Badanie rezonansem obejmuje wszystkie 4 przedziały oczodołu: gałkę oczną, nerw wzrokowy, przestrzenie: wewnątrz- i zewnątrzstożkową wraz z zawartością oraz tętnicę i żyłę oczną. Dzięki specjalnym sekwencjom i środkom kontrastowym używanym podczas badania, możliwe jest uwidocznienie oraz różnicowanie nawet drobnych zmian. Zaburzenia wzroku potrafią znacząco obniżyć komfort naszego życia. Często nie doceniamy ogromnej roli, jaką pełni narząd wzroku, dopóki coś w tej kwestii nie zaczyna szwankować. Warto jednak profilaktycznie badać swoje oczy, a szczególnie gdy coś nas zaniepokoi – wiele chorób i dolegliwości wykrytych na wczesnym etapie można skutecznie wyleczyć albo zahamować. 

Rezonans magnetyczny oczodołów MR Diagnostic

Wskazania do rezonansu magnetycznego oczodołów

To niezwykle skuteczne badanie, które pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie samych oczodołów, ale także gałki ocznej oraz nerwu wzrokowego. Dzięki MRI oczodołów można zlokalizować patologiczne zmiany, stany zapalne, obrzęki, guzy, nowotwory. Każdy pacjent, który obserwuje u siebie nagłe pogorszenie widzenia, czy też dolegliwości bólowe powinien zgłosić się na takie badanie.

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, MR oczodołów może okazać się bardzo pomocny zarówno w diagnozowaniu konkretnych chorób i zaburzeń narządu wzroku, jak i do monitorowania skuteczności leczenia.

Przeciwwskazania do rezonansu oczodołów

Badanie oczodołów za pomocą aparatu MR wykorzystuje w pełni bezpieczne i neutralne dla zdrowia fale radiowe oraz pole magnetyczne. Nie trzeba obawiać się w tym przypadku o żadne szkodliwe promieniowanie, w związku z czym badanie to może być wykonywane tak często, jak tylko jest taka potrzeba, a także niezależnie od wieku (może być przeprowadzane zarówno u dzieci, jak i osób starszych). Jako główne przeciwwskazanie, aby wykonać rezonans magnetyczny oczodołów, czy też innej dowolnej partii ciała, podaje się przede wszystkim posiadanie różnego rodzaju metalowych endoprotez, implantów, zastawek oraz urządzeń elektronicznych: rozruszników, stymulatorów, wewnętrznych aparatów słuchowych.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny oczodołów – jak się przygotować?

Na badanie MR oczodołów nie należy lakierować włosów, malować powiek cieniami zawierającymi brokat. Należy zjawić się około 15 minut przed badaniem oraz zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i dotychczasową dokumentację medyczną. Nie trzeba być na czczo (przed badaniem z kontrastem wystarczy godzinę wcześniej nie jeść i nie pić). Warto założyć wygodne i przewiewne ubrania, ponieważ wykonanie rezonansu wymaga od pacjenta pozostania przez dłuższy czas w jednej pozycji. Strój nie powinien zawierać także żadnych metalowych elementów.

Rezonans oczodołów MR Diagnostic

Rezonans magnetyczny oczodołów – jak przebiega i ile trwa?

MRI oczodołów trwa około 40 minut i wymaga od pacjenta pozostania w bezruchu w pozycji leżącej. Zostaje on wprowadzony do specjalnego tunelu – aparatury rezonansu, w której następuje skanowanie badanego obszaru ciała. Badany powinien mieć zamknięte oczy, a w celu wytłumienia hałasu wydawanego przez urządzenie otrzymuje specjalne słuchawki wyciszające dźwięki.

Sprawdź nasz cennik

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic