Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Informacje dla Pacjenta

Rezonans magnetyczny prostaty PI-RADS v2

Diagnostyka raka gruczołu krokowego w ostatnim czasie przeszła prawdziwą rewolucję.  Wcześniej jedynym wiarygodnym badaniem obrazowym gruczołu krokowego była przezodbytnicza ultrasonografia stercza (TRUS). Badanie to, choć powszechnie dostępne, cechuje się niską czułością metody (wykrywa jedynie nieco ponad 40% guzów prostaty). 

W tej chwili badanie prostaty rezonansem magnetycznym, które oferujemy w naszych pracowniach, zapewnia dwukrotnie większą dokładność oraz jest całkowicie nieinwazyjne i nieszkodliwe dla pacjenta. Nieprzyjemne lub wstydliwe dla pacjenta procedury zostały wyeliminowane. Dodatkowo metoda badania nie obciąża pacjenta szkodliwym promieniowaniem RTG. 

Badanie prostaty rezonansem magnetyczny MR Diagnostic

Na czym polega MRI prostaty? 

Rezonans magnetyczny prostaty, podobnie jak badanie innych okolic ciała, polega na oddziaływaniu na gruczoł krokowy silnymi falami magnetycznymi i radiowymi. Rezonans prostaty opiera się o reakcję atomów wodoru znajdujących się w tkankach, na działające na nie fale magnetyczne. W czasie MRI prostaty jądra atomów wodoru zmieniają swoje położenie, a następnie wracają do stanu pierwotnego, emitując energię w postaci fal, które następnie są odbierane przez aparaturę i analizowane przez zaawansowane oprogramowanie komputerowe, które na ich podstawie tworzy obrazy tkanek. 

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Jak przebiega rezonans magnetyczny prostaty 

Rezonans magnetyczny prostaty dla większości pacjentów jest badaniem niesprawiającym żadnych problemów. Pacjent jest umieszczany na ruchomym stole, który wsuwany jest do tunelu aparatu, następnie na ciało oddziałują fale magnetyczne i radiowe. Pacjent powinien nieruchomo leżeć przez kilkadziesiąt minut. Aby podnieść komfort podczas badania pacjent otrzymuje słuchawki, które tłumią głośne dźwięki wydawane przez urządzenie. 

Badanie prostaty rezonansem magnetycznym może być stresujące dla osób z klaustrofobią. Dlatego w ich przypadku można przeprowadzić MR prostaty w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Jest to komercyjna usługa, która polega na podaniu pacjentowi środków uspokajających i nasennych, dzięki którym bez lęku może przejść całe badanie. 

Badanie gruczołu krokowego zawsze odbywa się z podaniem środka kontrastującego, dlatego na MR gruczołu krokowego (prostaty) należy zabrać aktualny wynik badania kreatyniny. 

PI-RADS v2 – interpretacja wyników badania 

Porównanie wyników wykrytych w czterech różnych sekwencjach badania daje ostateczny wynik opisany w ujednoliconym protokole PI-RADS v2. Ocena PI-RADS wykorzystuje 5-stopniową skalę, która umożliwia zróżnicowanie zmian o charakterze istotnego klinicznie raka prostaty od zmian o niskim prawdopodobieństwie charakteru rozrostowego. 

Rezonans gruczołu krokowego (prostaty) – wskazania 

Rezonans magnetyczny prostaty może być wykonywany w ramach diagnostyki oraz monitorowania leczenia raka gruczołu krokowego. Wskazaniami, dla których lekarz może skierować pacjenta na MR prostaty są: 

  • Diagnostyka raka prostaty – MRI prostaty może być stosowane do wykrywania, lokalizowania i oceny rozległości raka gruczołu krokowego. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach podejrzenia nowotworu na podstawie wyników innych badań, takich jak podwyższone stężenie PSA (antygen specyficzny dla prostaty), nieprawidłowa budowa gruczołu krokowego w badaniu per rectum lub nieprawidłowości w USG przezodbytniczym. 
  • Monitorowanie postępów leczenia – rezonans magnetyczny gruczołu krokowego może być wykorzystywany do oceny skuteczności leczenia raka prostaty, monitorowania postępów choroby i identyfikacji ewentualnych nawrotów. 
  • Biopsja ukierunkowana – MR prostaty pozwala na dokładne zlokalizowanie podejrzanych obszarów w gruczole krokowym, co umożliwia lekarzom przeprowadzenie biopsji prostaty z większą precyzją. 
  • Ocena przedoperacyjna – w przypadku planowanej operacji usunięcia gruczołu krokowego (prostatektomii), rezonans prostaty może być wykorzystany do dokładnej oceny rozmiaru i lokalizacji guza oraz jego ewentualnych zmian w okolicznych tkankach. 
  • Ocena guzów i zmian nienowotworowych – badanie prostaty rezonansem magnetycznym może pomóc w identyfikacji innych zmian prostaty, takich jak zapalenie, czy łagodny rozrost gruczołu krokowego. 
  • Ocena dolegliwości i objawów – w niektórych przypadkach, gdy pacjent ma nietypowe objawy związane z gruczołem krokowy, rezonans prostaty może być używany do poszukiwania przyczyn tych dolegliwości. 

Rezonans prostaty MR Diagnostic

Czy badanie prostaty rezonansem magnetycznym wymaga przygotowania? 

Pacjent przygotowuje się tak jak do badania MR z kontrastem, przygotowanie obejmuje uzupełnienie ankiety wykluczającej przeciwwskazania do MR, zabranie ze sobą wyniku kreatyniny oraz dodatkowo wyniku badania PSA. Na badanie należy dobrze się nawodnić i ubrać w wygodne ciuchy, pozbawione metalowych elementów. Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić kieszenie i skorzystać z toalety.  

Sprawdź nasz cennik

W przypadku badania w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym na 6 godzin przed badaniem nie należy jeść ani pić, na dzień przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu, a bezpośrednio przed badaniem usunąć protezy zębowe i soczewki kontaktowe. 

obraz przedstawiający badanie rezonansem prostatyobraz przedstawiający badanie rezonansem prostaty



Nowotwór gruczołu krokowego - Broszura informacyjna

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic