Monitory przedstawiające wyniki tomografii
Aktualności

Kampania Movember w Polsce. Zapuść wąsy!

Ruszyła kolejna, tegoroczna Akcja Movember – Wąsopad w Polsce! To świetna okazja do tego, aby zadbać o swoje zdrowie, pójść na badania i upewnić, że wszystko jest w porządku. Na czym konkretnie polega? Skąd się wzięła i dlaczego kierowana jest właśnie do mężczyzn? Jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś, pora to nadrobić!

Akcja Movember Polska – co to jest?

Kampania Movember to akcja społeczna, która od wielu lat stara się uświadamiać mężczyzn na całym świecie, jak ważna jest profilaktyka, samobadanie i obserwowanie swojego ciała celem szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych. Akcja ta została zapoczątkowana już w 1999 roku, zatem ponad 20 lat temu w Australii, poszerzając z czasem swoje zasięgi na cały świat!

W Polsce po raz pierwszy miała miejsce 8 lat temu, czyli w 2014 roku. Skąd tak właściwie wzięła się nazwa kampania movember, którą w tłumaczeniu ja język polski można przełożyć jako wąsopad? Movember powstało z połączenia dwóch słów: moustache (wąsy) oraz November (listopad). Co jednak wąsy oraz listopad mają wspólnego z nowotworami układu moczowo-płciowego u mężczyzn?

Movember Polska – zapuść wąsy w listopadzie

To właśnie teraz – w listopadzie w sposób szczególny pochylamy się nad problemami zdrowotnym związanymi z męskim układem rozrodczym (nowotworami jąder, gruczołu krokowego, czyli prostaty). Jako symbol jedności, wsparcia i solidarności oraz aby wzbudzić większą świadomość i szerzyć informacje na ten temat, panowie w listopadzie zapuszczają wąsy! To świetna okazja do tego, aby sprawdzić, jak będzie się wyglądało w takim właśnie wydaniu, a jednocześnie zrobić coś dobrego – zarówno dla samego siebie, jak i dla innych! Mężczyźni często bagatelizują różne dolegliwości, odkładają wizyty u lekarza w nieskończoność, nie badają się regularnie. A to duży błąd! Pora zadbać o samego sobie lub namówić do tego bliską osobę!

Co to jest rak prostaty?

Prostata, czyli gruczoł krokowy pełni ważną rolę w męskim układzie moczowo-płciowym. Niestety często staje się celem choroby nowotworowej – według statystyk co piąty mężczyzna, który boryka się z chorobą onkologiczną, cierpi właśnie na nowotwór prostaty. W naszym kraju każdego roku pojawia się około 16 tysięcy nowych zachorowań, co pokazuje, że problem ten jest naprawdę poważny!

Rak prostaty - jak zapobiegać?

Czy można zrobić cokolwiek by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty? Na szczęście tak! Choć w niektórych przypadkach dużą rolę mogą odgrywać również predyspozycje genetyczne, odpowiedni, zdrowy i aktywny tryb życia może wiele zmienić. Przede wszystkim warto wyeliminować lub chociaż ograniczyć używki – alkohol oraz papierosy, wprowadzić do swojej codziennej rutyny chociaż odrobinę ruchu oraz sportu, zadbać o zdrową dietę i odpowiednią masę ciała oraz przede wszystkim regularnie się badać!

Dlaczego profilaktyka i wczesna diagnostyka są ważne?

Nie od dziś wiadomo, że czym wcześniej wykryta i zdiagnozowana choroba nowotworowa, tym szanse na skuteczne i pełne wyleczenie rosną. Zaś jedyny sposób, aby wykryć ewentualne zmiany, to regularne badania medyczne oraz samobadanie. Zarówno raka jądra, jak i prostaty cechują dobre rokowania i w żadnym razie nie jest to żaden „wyrok“. Jednak kluczowe jest wyrycie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium i szybkie podjęcie odpowiednio dobranej terapii.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Każdy mężczyzna powinien badać się regularnie, a już zwłaszcza po 45 roku życia. Przede wszystkim będzie to badanie krwi określające poziom PSA oraz USG jąder, a dodatkowo można wykonać także badanie genetyczne, zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiały się wcześniej przypadki tego typu chorób. Kampania Movember to idealna okazja, aby w wielu polskich miastach wykonać badania bezpłatnie!

Samobadanie jąder – jak wykonać

Warto na koniec podkreślić, że tak, jak kobiety powinny regularne wykonywać samobadanie piersi, tak i mężczyźni mogą (a nawet powinni!) pamiętać o samobadaniu jąder. To naprawdę nic trudnego! Najlepiej zrobić to po ciepłej kąpieli lub prysznicu, dotykając dłońmi po kolei oba jądra - sprawdzając czy nie występują żadne nierówności, zgrubienia, ból ani dyskomfort, zmiany w wyglądzie lub barwie skóry. Ewentualne dysproporcje w wielkości są jednak zupełnie normalne (dokładnie tak samo, jak w przypadku kobiecych piersi). Dzięki systematycznemu sprawdzaniu ich stanu i poznaniu budowy swojego ciała, o wiele łatwiej i szybciej jest się w stanie zauważyć wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

Badanie Badanie prostaty wg PI-RADS v2 w rezonansie magnetycznym

Kolejnym istotnym narzędziem diagnostyki raka gruczołu krokowego coraz powszechniej dostępnym w diagnostyce klinicznej, jest badanie mpMRI (wieloparametryczne badanie MR). W badaniu tym możliwe jest wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania, już o objętości zbliżonej do 0,5cm3, w zależności od lokalizacji i charakteru tkanki w obrębie i w otoczeniu stwierdzonych zmian.

Dzięki skali PIRADS możliwe jest określenie stopnia istotności klinicznej zmian oraz naniesienie na przekrój gruczołu krokowego miejsc ich występowania.

W tej chwili badanie prostaty rezonansem magnetycznym które oferujemy w naszych pracowniach zapewnia dwukrotnie większą dokładność od pozostałych technik diagnostycznych oraz jest dla pacjenta kompletnie nieinwazyjne i nieszkodliwe. Nieprzyjemne lub wstydliwe dla pacjenta procedury zostały wyeliminowane (do badania pacjent nie musi nawet zdejmować spodni). Dodatkowo metoda badania nie obciąża pacjenta szkodliwym promieniowaniem RTG. 

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

MR Diagnostic

MR Diagnostic

Pracownie rezonansu magnetycznego