Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Kampania Movember w Polsce. Zapuść wąsy!

Ruszyła kolejna, tegoroczna Akcja Movember – Wąsopad w Polsce! To świetna okazja do tego, aby zadbać o swoje zdrowie, pójść na badania i upewnić, że wszystko jest w porządku. Na czym konkretnie polega? Skąd się wzięła i dlaczego kierowana jest właśnie do mężczyzn? Jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś, pora to nadrobić!

Akcja Movember Polska – co to jest?

Kampania Movember to akcja społeczna, która od wielu lat stara się uświadamiać mężczyzn na całym świecie, jak ważna jest profilaktyka, samobadanie i obserwowanie swojego ciała celem szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych. Akcja ta została zapoczątkowana już w 1999 roku, zatem ponad 20 lat temu w Australii, poszerzając z czasem swoje zasięgi na cały świat!

W Polsce po raz pierwszy miała miejsce 8 lat temu, czyli w 2014 roku. Skąd tak właściwie wzięła się nazwa kampania movember, którą w tłumaczeniu ja język polski można przełożyć jako wąsopad? Movember powstało z połączenia dwóch słów: moustache (wąsy) oraz November (listopad). Co jednak wąsy oraz listopad mają wspólnego z nowotworami układu moczowo-płciowego u mężczyzn?

Movember Polska – zapuść wąsy w listopadzie

To właśnie teraz – w listopadzie w sposób szczególny pochylamy się nad problemami zdrowotnym związanymi z męskim układem rozrodczym (nowotworami jąder, gruczołu krokowego, czyli prostaty). Jako symbol jedności, wsparcia i solidarności oraz aby wzbudzić większą świadomość i szerzyć informacje na ten temat, panowie w listopadzie zapuszczają wąsy! To świetna okazja do tego, aby sprawdzić, jak będzie się wyglądało w takim właśnie wydaniu, a jednocześnie zrobić coś dobrego – zarówno dla samego siebie, jak i dla innych! Mężczyźni często bagatelizują różne dolegliwości, odkładają wizyty u lekarza w nieskończoność, nie badają się regularnie. A to duży błąd! Pora zadbać o samego sobie lub namówić do tego bliską osobę!

Co to jest rak prostaty?

Prostata, czyli gruczoł krokowy pełni ważną rolę w męskim układzie moczowo-płciowym. Niestety często staje się celem choroby nowotworowej – według statystyk co piąty mężczyzna, który boryka się z chorobą onkologiczną, cierpi właśnie na nowotwór prostaty. W naszym kraju każdego roku pojawia się około 16 tysięcy nowych zachorowań, co pokazuje, że problem ten jest naprawdę poważny!

Rak prostaty - jak zapobiegać?

Czy można zrobić cokolwiek by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty? Na szczęście tak! Choć w niektórych przypadkach dużą rolę mogą odgrywać również predyspozycje genetyczne, odpowiedni, zdrowy i aktywny tryb życia może wiele zmienić. Przede wszystkim warto wyeliminować lub chociaż ograniczyć używki – alkohol oraz papierosy, wprowadzić do swojej codziennej rutyny chociaż odrobinę ruchu oraz sportu, zadbać o zdrową dietę i odpowiednią masę ciała oraz przede wszystkim regularnie się badać!

Dlaczego profilaktyka i wczesna diagnostyka są ważne?

Nie od dziś wiadomo, że czym wcześniej wykryta i zdiagnozowana choroba nowotworowa, tym szanse na skuteczne i pełne wyleczenie rosną. Zaś jedyny sposób, aby wykryć ewentualne zmiany, to regularne badania medyczne oraz samobadanie. Zarówno raka jądra, jak i prostaty cechują dobre rokowania i w żadnym razie nie jest to żaden „wyrok“. Jednak kluczowe jest wyrycie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium i szybkie podjęcie odpowiednio dobranej terapii.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Każdy mężczyzna powinien badać się regularnie, a już zwłaszcza po 45 roku życia. Przede wszystkim będzie to badanie krwi określające poziom PSA oraz USG jąder, a dodatkowo można wykonać także badanie genetyczne, zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiały się wcześniej przypadki tego typu chorób. Kampania Movember to idealna okazja, aby w wielu polskich miastach wykonać badania bezpłatnie!

Samobadanie jąder – jak wykonać

Warto na koniec podkreślić, że tak, jak kobiety powinny regularne wykonywać samobadanie piersi, tak i mężczyźni mogą (a nawet powinni!) pamiętać o samobadaniu jąder. To naprawdę nic trudnego! Najlepiej zrobić to po ciepłej kąpieli lub prysznicu, dotykając dłońmi po kolei oba jądra - sprawdzając czy nie występują żadne nierówności, zgrubienia, ból ani dyskomfort, zmiany w wyglądzie lub barwie skóry. Ewentualne dysproporcje w wielkości są jednak zupełnie normalne (dokładnie tak samo, jak w przypadku kobiecych piersi). Dzięki systematycznemu sprawdzaniu ich stanu i poznaniu budowy swojego ciała, o wiele łatwiej i szybciej jest się w stanie zauważyć wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

Badanie Badanie prostaty wg PI-RADS v2 w rezonansie magnetycznym

Kolejnym istotnym narzędziem diagnostyki raka gruczołu krokowego coraz powszechniej dostępnym w diagnostyce klinicznej, jest badanie mpMRI (wieloparametryczne badanie MR). W badaniu tym możliwe jest wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania, już o objętości zbliżonej do 0,5cm3, w zależności od lokalizacji i charakteru tkanki w obrębie i w otoczeniu stwierdzonych zmian.

Dzięki skali PIRADS możliwe jest określenie stopnia istotności klinicznej zmian oraz naniesienie na przekrój gruczołu krokowego miejsc ich występowania.

W tej chwili badanie prostaty rezonansem magnetycznym które oferujemy w naszych pracowniach zapewnia dwukrotnie większą dokładność od pozostałych technik diagnostycznych oraz jest dla pacjenta kompletnie nieinwazyjne i nieszkodliwe. Nieprzyjemne lub wstydliwe dla pacjenta procedury zostały wyeliminowane (do badania pacjent nie musi nawet zdejmować spodni). Dodatkowo metoda badania nie obciąża pacjenta szkodliwym promieniowaniem RTG.