Monitory przedstawiające wyniki tomografii
Aktualności

Rezonans magnetyczny całego ciała – czyli badanie Whole body

Rezonans magnetyczny całego ciała MR Diagnostic

Czym jest rezonans magnetyczny całego ciała?

Rezonans Magnetyczny całego ciała to badanie bez użycia promieniowania jonizującego, a więc nieszkodliwe. Badanie MR na ogół obejmuje konkretne części ciała, dane układy (nerwowy, krwionośny, mięśniowy, szkieletowy) oraz poszczególne narządy czy tkanki, ale również daje możliwość pełnego i kompleksowego zobrazowania całego organizmu pacjenta – jest to tak zwany rezonans magnetyczny całego ciała – Whole body.

Podczas badania Whole body skanuje się całe ciało pacjenta, wykonując ponad dwa tysiące obrazów, za pomocą których można z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować i rozpoznać podejrzane obszary, zwiększając tym samym szanse na szybkie i skuteczne wykrycie różnego rodzaju patologii i stanów zagrażających zdrowiu.

 Badanie obejmuje: głowę, szyję, klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę oraz kończyny dolne.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Wskazania do rezonansu magnetycznego całego ciała – Whole body to nie tylko badanie onkologiczne.

Rezonans magnetyczny całego ciała umożliwia ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Może być potraktowany zatem jako badanie profilaktyczne dla pacjentów z grup podwyższonego ryzyka lub po prostu, gdy chcemy się przekonać czy z naszym organizmem jest wszystko w porządku. Obrazowanie rezonansem magnetycznym całego ciała może pomóc znaleźć przyczynę dolegliwości, bólu trudnego do zlokalizowania i nakierować na rozpoznanie. Badanie sprawdzi się również w przypadku dolegliwości z kilku różnych okolic. MR Whole body wykorzystywane jest jako badanie onkologiczne w celu oceny przerzutów, progresji choroby czy monitorowania po leczeniu. Obrazowanie rezonansem całego organizmu pozwala na szybką, całościową ocenę układu szkieletowo-mięśniowego w diagnostyce chorób układowych jak, np. twardzina układowa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów lub zapaleń obejmujących mięśnie czy powięzi. W momencie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, w kolejnym kroku często wykonuje się badanie MR ukierunkowane na konkretną część ciała.

Przebieg badania rezonansem magnetycznym całego ciała.

Przebieg badania nie różni się od badań ukierunkowanych na konkretną część ciała, pacjent przygotowuje się w przeznaczonej do tego szatni, a następnie jest układany przez nasz personel medyczny na ruchomym stole. Po odpowiednim ułożeniu pacjent otrzymuje sygnalizator do ręki oraz słuchawki wyciszające i wjeżdża do tunelu aparatu. Badany cały czas pozostaje w kontakcie z personelem przeprowadzającym badanie, w trakcie obrazowania klatki piersiowej i jamy brzusznej proszony jest o krótkotrwałe wstrzymywanie oddechu i wypuszczanie powietrza. Przez całe badanie pacjent powinien pozostać w bezruchu.  

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

Ile trwa, ile kosztuje rezonans magnetyczny całego ciała?

Rezonans Whole body trwa około 40 minut i wymaga pozostania w nieruchomej, leżącej pozycji. Najczęściej nie stosuje się środków kontrastujących. Cena rezonansu całego ciała wynosi 1750 zł, dodatkowo płatne jest podanie kontrastu (jeżeli lekarz radiolog zadecyduje, że jest potrzebny). Dodatkowe informacje, można znaleźć w naszym cenniku tutaj.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu całego ciała.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego całego organizmu są takie same jak przy badaniu konkretnych części ciała i obejmują wszczepione urządzenia elektroniczne typu kardiostymulatory, neurostymulatory, implanty ślimakowe oraz metalowe elementy, jak np. endoprotezy z metali reagujących w polu magnetycznym, metalowe zastawki serca, klipsy naczyniowe. Nie zaleca się wykonywania tego badania w pierwszym trymestrze ciąży. W naszych placówkach każdy pacjent oceniany jest indywidualnie na podstawie dostarczonej dokumentacji z wykonanego zabiegu.

Poza wymienionymi przeciwwskazaniami rezonans magnetyczny Whole body jest w pełni bezpieczny, może być wykonywany nawet u dzieci, osób starszych, kobiet ciężarnych od drugiego trymestru i kobiet karmiących piersią.

Jak się przygotować do rezonansu całego ciała?

Do pracowni rezonansu magnetycznego należy zgłosić się około 15 minut wcześniej, jeżeli w przeszłości były przeprowadzane zabiegi, w których do ciała zostały wprowadzone ciała obce (np. stenty, endoprotezy, śruby, sztuczne zastawki serca) należy zabrać dokumentację medyczną na ten temat. Na miejscu należy skrupulatnie wypełnić ankietę pozwalającą wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania obrazowania rezonansem. Metalowe rzeczy, np. klucze, spinki do włosów, biżuterię oraz urządzenia elektroniczne, np. zegarek, telefon należy pozostawić w zamykanej szafce, w szatni. Na badanie należy ubrać luźne, wygodne ubrania, niezawierające metalowych elementów. Nie należy smarować się balsamami/kremami zawierającymi drobinki brokatu, nie powinno się malować powiek oraz lakierować włosów. Przed przystąpieniem do badania zalecamy opróżnienie pęcherza moczowego.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

MR Diagnostic

MR Diagnostic

Pracownie rezonansu magnetycznego