Monitory przedstawiające wyniki tomografii
Aktualności

Rezonans magnetyczny w sedacji – na czym polega to badanie?

Rezonans magnetyczny w sedacji MR Diagnostic

Osoby cierpiące na klaustrofobię, dzieci (którym trudno pozostać w bezruchu) czy osoby starsze, dla których spokojne leżenie to wyzwanie – to pacjenci, których szczególnie cieszy możliwość wykonania rezonansu magnetycznego w sedacji, czyli głębokim uspokojeniu. Warto wiedzieć, czym różni się to badanie od pozostałych i na czym dokładnie polega.

Sedacja – co to znaczy?

Płytka sedacja polega na obniżeniu aktywności układu nerwowego za pomocą dożylnych leków uspokajających. Pacjent jest przytomny i oddycha samodzielnie, ale dochodzi do efektu sedatywnego, który polega na zmniejszeniu niepokoju, często w połączeniu z sennością. Dzięki temu wszyscy pacjenci, którzy obawiają się badania rezonansem magnetycznym, mogą podejść do obrazowania bez lęku. Dla każdego badanego lekarz anestezjolog indywidualnie dobiera dawkę leków wyciszających - uwzględniając wagę i szczególne predyspozycje. Oczywiście po wcześniejszym wywiadzie i wykluczeniu zdrowotnych przeciwwskazań do wykonania takiego badania.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans w uspokojeniu – dla kogo to badanie?

 Badanie w sedacji dedykowane jest dla:

  • osób zmagających się z klaustrofobią;
  • dzieci, którym trudno jest pozostać w bezruchu;
  • osób z nadwrażliwością na dźwięki, ponieważ aparat podczas badania pracuje głośno i może powodować dyskomfort;
  • osób starszych, które ze względu na swoje dolegliwości nie mogą spokojnie leżeć przez cały czas trwania badania.

Rezonans magnetyczny w sedacji dla dzieci i dorosłych

Nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o wykonanie takiego badania. Mogą je wykonać zarówno maluchy, jak i dorośli, ponieważ nad całą procedurą czuwa lekarz anestezjolog i zespół medyczny. Jedynie przeciwwskazania zdrowotne mogą wykluczyć pacjenta z możliwości wykonania rezonansu w uspokojeniu.

Na czym polega badanie w sedacji?

Rezonans magnetyczny w sedacji przebiega tak samo, jak zwykłe badanie, z tą różnicą, że badanemu podaje się dożylne środki farmakologiczne, mające na celu wywołanie rozluźnienia, obniżenie lęku i zmniejszenie napięcia. Dawka leku jest indywidualnie dobierana przez lekarza anestezjologa na podstawie masy ciała pacjenta oraz czasu trwania badania.

Po wprowadzeniu pacjenta w stan głębokiego uspokojenia następuje wykonanie rezonansu magnetycznego określonej okolicy ciała. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W tym czasie pacjent pozostaje przytomny, ale uspokojony i nie odczuwa nieprzyjemności związanych z badaniem, np. hałasu czy lęku związanego z przebywaniem w zamkniętej przestrzeni. Dzięki pozostaniu w bezruchu otrzymujemy wyraźne i cenne diagnostycznie obrazy, które wspomogą postawienie prawidłowej diagnozy.

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

Jak się przygotować do badania w sedacji?

Przygotowanie do rezonansu w sedacji nieco różni się od przygotowania do tradycyjnego badania. Na początek należy wypełnić i odesłać przesłaną wcześniej ankietę anestezjologiczną, w celu wykluczenia przeciwwskazań do takiego badania.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną z przeprowadzonych w przeszłości zabiegów (jeżeli jakieś były wykonywane). Przed wykonaniem rezonansu konieczne jest wypełnienie dokumentacji medycznej, dlatego prosimy pacjentów o zgłaszanie się 30 min przed wyznaczoną godziną badania celem uzupełnienia dokumentacji.

W szatni należy zostawić wszystkie osobiste przedmioty, jak biżuteria, klucze, zegarki, breloczki, monety, długopisy, elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe, karty magnetyczne itp. Pacjent powinien mieć na sobie wygodny strój niekrępujący ruchów oraz niezawierający żadnych metalowych elementów (suwaków, guzików itd.).

  • Na 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, a 2 godziny przed nie wolno również pić. Zalecenie to ma na celu uniknięcie zachłyśnięcia się treścią żołądkową podczas działania środków uspokajających, kiedy pacjent przebywa w pozycji leżącej.
  • Regularnie przyjmowane leki można zażyć o normalnej porze – chyba, że lekarz anestezjolog zalecił inaczej.
  • Na 24 godziny przed rezonansem magnetycznym w sedacji nie należy spożywać alkoholu.
  • Tuż przed przystąpieniem do badania należy usunąć protezy zębowe i szkła kontaktowe.

Ile kosztuje i gdzie można go wykonać?

Rezonans magnetyczny w sedacji, czyli głębokim uspokojeniu, można wykonać w pracowni MR Diagnostic w Działdowie. Pracownia znajduje się przy ul. Leśnej 1, w budynku przylegającym do Szpitala SPZOZ w Działdowie.

Dogodna lokalizacja miejscowości sprawia, że z badania w sedacji mogą skorzystać zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i całego województwa warmińsko-mazurskiego, ponieważ podróż samochodem nie zajmie dużo czasu.

Pracownia wyposażona jest w nowoczesny aparat Siemens Altea o natężeniu pola magnetycznego 1,5 T. Rezonans w pracowni w Działdowie ma udźwig stołu do 250 kg i otwór gantry o średnicy 70 cm, dzięki temu możemy badać pacjentów o niestandardowych rozmiarach, np. z większą masą ciała lub dużym obwodem klatki piersiowej. Zapisy na badania w sedacji dokonuje rejestracja w naszej pracowni w Działdowie:

Ceny rezonansu Magnetycznego różnią się w zależności od badanej okolicy ciała, dlatego aby obliczyć łączny koszt badania w sedacji należy do podstawowej ceny badanej okolicy doliczyć koszt sedacji. Cennik badań przeprowadzanych w naszych pracowniach znajduje się na stronie:

Cennik badań
MR Diagnostic

MR Diagnostic

Pracownie rezonansu magnetycznego