Monitory przedstawiające wyniki tomografii
Aktualności

Czym się różni rezonans magnetyczny od tomografii?

Rezonans magnetyczny – na czym polega i dla kogo jest wskazany?

Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego, czyli MRI wykorzystuje w swoim działaniu magnetyczne właściwości ludzkiego ciała. Specjalistyczny sprzęt wytwarza silne pole magnetyczne, w wyniku czego fale zamieniane są na obrazowe przedstawienie danych części ciała i narządów wewnętrznych organizmu. Rezonans wykonuje się w specjalnym, ciasnym tunelu, często z wykorzystaniem kontrastu, czyli substancji, dzięki której można otrzymać jeszcze bardziej szczegółowe i dokładne wyniki. Jest to badanie bezbolesne i bezpieczne, choć u osób cierpiących na klaustrofobię oraz takich, które nie lubią ciasnych pomieszczeń, może być wyjątkowo trudne. Również konieczność pozostawania w bez ruchu przez kilka, a maksymalnie nawet kilkadziesiąt minut może powodować pewien dyskomfort. Sprawdź również: Co to jest kontrast do rezonansu magnetycznego.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Zalety i wady rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny to bardzo skuteczne badanie, pozwalające na trafną diagnostykę wielu dolegliwości. Najczęściej wykonuje się rezonans głowy, rezonans magnetyczny serca,  kręgosłupa, kończyn górnych oraz dolnych, a nawet całego ciała. Jego ogromną zaletę stanowi fakt, że nie wywołuje on żadnych negatywnych skutków dla organizmu, w związku z czym może być wykonywany tak często, jak tylko zachodzi taka potrzeba, bez obaw o efekty uboczne. Co ważne, rezonans można wykonywać nawet będąc w ciąży (w drugim i trzecim trymestrze), czego nie można powiedzieć o tomografii komputerowej. Czy rezonans posiada jakieś wady? Rezonans jest droższy od tomografii, a czas wykonania badania odpowiednio dłuższy. Wykonanie MRI może być również problematyczne w przypadku niemowląt i małych dzieci, u których niezwykle trudna lub wręcz niemożliwa może być konieczność pozostawania w bezruchu przez dłuższy czas. Ze względu na specyfikę swojego działania, nie jest także możliwe przeprowadzenie tego typu badania u osób posiadających wszczepione różnego rodzaju urządzenia i implanty elektryczne, typu rozrusznik serca. U osób z niewydolnością nerek nie poleca się także wykonywania rezonansu z kontrastem. W tym przypadku można jednak zdecydować się na badanie bez środka kontrastującego, które również jest bardzo skuteczne i często wystarczające.

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

Tomografia komputerowa – czym jest i kiedy się ją przeprowadza?

Tomografia komputerowa w przeciwieństwie do rezonansu jest badaniem nieco bardziej inwazyjnym, ponieważ tomograf w swojej pracy wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie typu X. Jego działanie jest w dużej mierze podobne do wykonywania zdjęć rentgenowskich. Powstaje jednak wiele tysięcy zdjęć z różnych perspektyw, które w efekcie łączą się w jeden spójny, trójwymiarowy, komputerowy obraz. Tomografia jest bardzo skuteczna przy diagnozowaniu różnego rodzaju chorób oraz schorzeń układu krwionośnego, nerwowego, kostnego i pokarmowego. Może być wykonywana w technologii 2D oraz 3D.

 

Obracająca się matryca obrazująca RTG w środku tomografu komputerowego

Wady i zalety tomografii komputerowej

Badanie za pomocą tomografu jest znacznie tańsze, a co za tym idzie bardziej dostępne i przestępne dla każdego, kto decyduje się wykonać je odpłatnie. Również jest bezbolesne, z reguły natomiast trwa krócej. Dzięki tej metodzie można skutecznie zdiagnozować różne choroby i nieprawidłowości, w tym także nowotwory. Jako największą wadę tomografii można natomiast wskazać stosowanie promieniowania, które w pewnym stopniu może oddziaływać na organizm człowieka. Z tego powodu takie badanie nie powinno być wykonywane zbyt często, nie zaleca się także przeprowadzania go u kobiet ciężarnych.

Co jest dokładniejsze rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy?

Badaniem bardziej dokładnym i szczegółowym, pozwalającym uzyskać precyzyjniejsze wyniki jest bez dwóch zdań rezonans magnetyczny. Posiadając podstawową wiedzę na temat tego, czym się różni rezonans magnetyczny od tomografu, możemy na ogół bez większych problemów zdecydować, która opcja będzie w naszym konkretnym przypadku lepszym rozwiązaniem, choć oczywiście najlepiej będzie skonsultować to ze swoim lekarzem, aby dobrać jak najlepsze metody diagnostyki oraz późniejszego leczenia.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

MR Diagnostic

MR Diagnostic

Pracownie rezonansu magnetycznego