Monitory przedstawiające wyniki tomografii
Aktualności

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny? Fakty i mity

Badanie rezonansem magnetycznym może wzbudzać spore emocje i pewne obawy. Wiele osób tuż przed samym badaniem zastanawia się, jak ono będzie dokładnie wyglądać, czy okaże się być nieprzyjemne oraz tak właściwie czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny? Najwyższa pora rozprawić się z najczęściej powtarzanymi mitami, które często nijak mają się do rzeczywistości i przedstawić w zamian rzetelne fakty na ten temat.

Czy rezonans szkodzi oraz czy w trakcie badania jest się narażonym na szkodliwe promieniowanie? 

Wiele osób przed wykonaniem badania MR obawia się, że rezonans wytwarza silne promieniowanie, które może być szkodliwe dla zdrowia. Nic jednak bardziej mylnego. W swoim działaniu tego typu sprzęt nie wykorzystuje bowiem promieni rentgenowskich, ale całkowicie neutralne dla organizmu człowieka pole magnetyczne i fale radiowe. Nie ma także żadnych ograniczeń co do częstotliwości jego wykonywania i powtórzenia badania w niedługim czasie, jeżeli pojawi się taka potrzeba. Czy po badaniu rezonansem mogą wystąpić jakieś skutki uboczne? Tak, chociaż jest to raczej sporadyczne i krótkofalowe. Pacjent po zakończeniu badania powinien jednak zostać jeszcze przez kilka minut w punkcie jego wykonywania celem obserwacji. W skrajnych przypadkach może pojawić się ból głowy oraz uczucie nadmiernego gorąca.

Sprawdź czym jest rezonans magnetyczny

Jakie są możliwe przeciwwskazania do wykonania badania MRI?

Czy wszyscy mogą bez obaw wykonać rezonans magnetyczny? Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla każdego? Istnieje pewna grupa chorób i dolegliwości, których występowanie może wykluczyć możliwość wykonania takiego badania. Najlepiej jednak skonsultować każdy przypadek indywidualnie ze swoim lekarzem. Dla większości parcowni rezonansu magnetycznego przeciwskazaniem do wykonania badania mogą być różnego rodzaju protezy i implanty z elementami metalowymi. Pacjenci którzy byli dyskwalifikowani z tego powodu wcześniej mogą skorzystać z technologi IMPLA-SAFE, zainstalowanej w pracowniach w Bartoszycach i Działdowie. IMPLA-SAFE jest autorskim rozwiazaniem firmy MR Diagnostic pozwalającym nam na badanie pacjentów z implantami i endoprotezami. Wszczepione urządzenia elektroniczne typu rozrusznik serca, aparat słuchowy, czy pompa insulinowa są nadal czynnikiem dyskwalifikującym. W przypadku zagrożenia życia pacjenta jest możliwość wykonania badania MR u pacjenta np. ze stymulatorem sercowym ale jest to bardzo skomplikowana procedura wymagająca obecności producenta takiego stymulatora sercowego i wprowadzenia urządzenia w specyficzny tryb serwisowy. 

Zobacz inne wpisy MR Diagnostic

A co z kontrastem do badania?

W przypadku badania wraz z podaniem substancji kontrastującej, należy uprzednio wykonać badanie krwi, aby wykluczyć niewydolność nerek. A co z kobietami w ciąży oraz karmiącymi piersią? MRI nie jest tutaj zakazane, choć lepiej wstrzymać się z nim do drugiego trymestru ciąży oraz zdecydować się na opcję bez dodatkowego podawania środka kontrastującego. Jeśli zaś chodzi o karmienie, to nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań.

Czy badanie w rezonansie jest bolesne i nieprzyjemne?

Badania rezonansem magnetycznym w żadnym razie nie można określić jako bolesne. Czy jest nieprzyjemne? Może takim być, szczególnie dla osób, które mają klaustrofobię, ponieważ wiąże się z koniecznością pozostawania w bezruchu w ciasnej tubie urządzenia przez kilka – kilkadziesiąt minut. Pewien dyskomfort może sprawiać także konieczność wkłucia dożylnego, w przypadku badania MRI wraz z kontrastem. Podczas samego badania słyszy się ponadto głośne dźwięki i szmery, jednak świetnie zagłuszają je zakładane pacjentowi na ten czas słuchawki wyciszające. W skrajnych przypadkach, na przykład u małych dzieci, którym ciężko wytłumaczyć konieczność długiego pozostawania w bezruchu, rezonans wykonuje się we śnie, albo w znieczuleniu.

Czy podczas badania w rezonansie zawsze bada się od razu całe ciało?

Badanie rezonansem może obejmować różne partie – głowę, kręgosłup, kończyny, poszczególne części ciała oraz narządy wewnętrzne i najczęściej skupia się właśnie na jednym, konkretnym obszarze, w którym występują dolegliwości i schorzenia lub podejrzenia ewentualnych chorób. 

Badanie MR całego ciała [WHOLE BODY] jest przydatne podczas analizy tkanek miękkich, mięśni i szkieletu. To metoda szczególnie przydatna, gdy zależy nam na wykryciu nieprawidłowości w obszarach zasłoniętych przez tkankę kostną. Wskazaniem do wykonania badania MR całego ciała są względy onkologiczne. Jeśli podejrzewa się zmiany nowotworowe, jednak nie sposób jednoznacznie określić dotkniętego chorobą obszaru, Whole Body umożliwi uzyskanie obrazu ogólnego całego ciała.

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic

MR Diagnostic

MR Diagnostic

Pracownie rezonansu magnetycznego